Menu

Difin

Difin
W książce przedstawiono prawne i organizacyjne aspekty prywatyzacji zadań państwa w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce, z uwzględnieniem zastosowanych rozwiązań innych państw, w szczególności państw anglosaskich, a także regulacji prawnomiędzynarodowych i prawa Unii Europejskiej. Monografia przedstawia także – na płaszczyźnie etiologicznej – zakres i charakterystykę relacji zachodzących pomiędzy jednostką, aparatem władzy państwowej a prywatnym sektorem bezpieczeństwa, w kontekście praw i wolności człowieka. Jest to szczególnie ważne w aspekcie wskazania kierunków rozwoju prywatnego sektora bezpieczeństwa, ale również zmian w obszarze prawa konsumenckiego adresowanego do nabywców usług świadczonych przez prywatny sektor.Monografia adresowana jest do przedstawicieli nauki i środowiska akademickiego, zajmujących się tematyką prywatyzacji bezpieczeństwa, z perspektywy nauk prawnych, nauk o bezpieczeństwie oraz politologii i socjologii. Stanowić może także kompendium wiedzy dla przedstawicieli branży prywatnego sektora bezpieczeństwa i osób planujących rozpoczęcie takiej działalności biznesowej.
Obecnie w Polsce toczy się ożywiona dyskusja dotycząca Prokuratury, jej zasad − ustrojowych, nowego modelu funkcjonowania i roli, jaką ma pełnić w demokratycznym państwie prawnym. Dyskusja ta zaowocowała społecznymi, bo napisanymi przez środowiska prawnicze, projektami nowych ustaw o ustroju prokuratury. Monografia zawiera opinie zarówno środowiska naukowego, jak i praktyków na temat nowego modelu funkcjonowania prokuratury stojącej przed wyzwaniami zmian cywilizacyjnych i ustrojowych. Artykuły składające się na niniejszą publikację zawierają diagnozę zastanego stanu rzeczy i propozycje, jak powinny być ukształtowane fundamenty prokuratury determinujące jej rolę w przestrzeni wymiaru sprawiedliwości.
Oddawane do rąk Czytelnika opracowanie stanowi przegląd podstawowych zagadnień prawoznawstwa. Kierowane jest głównie do słuchaczy tych kierunków studiów, na których prowadzone są zajęcia z podstaw prawa, wstępu do prawoznawstwa lub nauki o państwie i prawie.Książka zawiera syntetyczny wykład podstawowych pojęć prawoznawstwa oraz zasad tworzenia i stosowania prawa. Rozważania teoretyczne uzupełniają liczne przykłady praktyczne, fragmenty tekstów źródłowych i orzeczeń, zestawienia tabelaryczne oraz infografiki, które czynią prezentowane treści bardziej przystępnymi. Opracowanie ukazuje przy tym szeroki historyczny i kulturowy kontekst opisywanych problemów prawnych.W pracy nad książką Autorom towarzyszyło przekonanie, że prawo stanowi odbicie kultury, w której funkcjonuje jednostka, praktyczny wyraz filozoficznych założeń co do pozycji tej jednostki we wspólnocie, odzwierciedlenie natury i funkcji języka jako narzędzia komunikacji, jak również wyraz zasad sprawiedliwości, na których powinny się opierać relacje międzyludzkie. Dzięki takim założeniom publikacja jest nie tylko użyteczną pomocą dydaktyczną, ale także interesującą lekturą dla każdego, kto pragnie zrozumieć prawo jako zjawisko społeczne, językowe i aksjologiczne.
Książka stanowi efekt prac badawczych pracowników Katedry Prawa Gospodarczego i Prawa Handlowego, Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Międzynarodowego Prywatnego, Katedry Prawa Administracyjnego i Nauk o Bezpieczeństwie, Katedry Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego funkcjonujących na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O złożoności i trudności analizy poszczególnych zagadnień niech świadczy również to, że autorzy niniejszej publikacji prezentują różne stanowiska doktryny dotyczące zidentyfikowanych zagadnień spornych. Nie jest to jednak wadą niniejszej monografii, ale raczej jej zaletą. Dzięki temu Czytelnik może poznać różne stanowiska. Z uwagi na poglądy, prezentowane przez każdego z autorów samodzielnie, również proponowane przez nich zmiany w przepisach czy postulaty zawarte są w przygotowanych przez nich rozdziałach, nie zaś w zbiorczym podsumowaniu. Przyjęcie takiej techniki pozwala na swobodę w prezentowaniu przez autorów ich poglądów. Mamy nadzieję, że przedstawiona książka, stanowiąca wynik badań zespołu specjalistów, wzbudzi zainteresowanie Czytelników, zwłaszcza pracowników nauki, jednostek samorządu terytorialnego, a także wszystkich osób zajmujących się w praktyce obrotem nieruchomościami rolnymi.
Monografia stanowi kontynuację wieloletnich zainteresowań badawczych i zawodowych autora. W książce przedstawiono w sposób kompleksowy ewolucję systemu instytucjonalnego bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce po 1989 r., czyli w okresie po wprowadzeniu systemu demokratycznego. Autor skupił się na analizie uwarunkowań prawno-organizacyjnych i społeczno-politycznych zmian systemowych w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego. Ze względu na ciągłe zmiany w strukturze zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i obywateli w wymiarze krajowym i globalnym, koniecznym staje się odpowiednie polityczne reagowanie na nie i modernizowanie funkcjonujących rozwiązań instytucjonalnych. Sytuacja ta sprawia, że wciąż jesteśmy na etapie poszukiwania najbardziej skutecznego modelu w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju, do czego tło można znaleźć w niniejszej monografii. Książka adresowana jest do przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego, zainteresowanych takimi dziedzinami naukowymi jak: nauki o bezpieczeństwie, o polityce i administracji czy też nauki prawne. Ponadto powinna zainteresować studentów różnych kierunków związanych z bezpieczeństwem, a także praktyków realizujących swoje zadania z zakresu bezpieczeństwa w instytucja publicznych.
W książce zostały zaprezentowane wyniki badań wybitnych ekspertów ds. bezpieczeństwa i naukowców reprezentujących zróżnicowane ośrodki akademickie. Kanwą dla tych badań były doświadczenia wynikające z wojny rosyjsko-ukraińskiej. Główne treści monografii koncentrują się wokół strategicznych i operacyjnych aspektów konfliktu oraz jego konsekwencji dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Zaprezentowano w niej wnioski wynikające z dotychczasowego przebiegu konfrontacji Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i dokonano oceny bezpieczeństwa europejskiego pod kątem zagrożeń wynikających z agresywnych zamiarów Kremla. Monografia jest adresowana do teoretyków i praktyków zajmujących się problematyką środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego. Może również zainteresować osoby zajmujące się oddziaływaniem strategicznym Federacji Rosyjskiej, zagrożeniami i ich konsekwencjami dla bezpieczeństwa globalnego, regionalnego i lokalnego. Monografia stanowi źródło wiedzy dla podmiotów odpowiedzialnych za kreowanie bezpieczeństwa międzynarodowego.
Steamowa szkoła to pojęcie, które odnosi się do edukacji opartej na metodzie STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics). Inicjatywy STEAM w szkołach mają na celu zachęcanie uczniów do kreatywnego myślenia, rozwijania umiejętności rozwiązywania problemów oraz współpracy w zróżnicowanych dziedzinach. W ramach programu STEAM uczniowie uczestniczą w projektach, które łączą różne przedmioty i promują aktywne uczenie się. Na przykład, mogą tworzyć projekty inżynieryjne, które wymagają umiejętności z zakresu matematyki i sztuki, lub prowadzić badania naukowe, które angażują technologie. Prezentowana książka ma na celu zgłębienie koncepcji STEAM w kontekście edukacji, analizę jego korzyści oraz zaprezentowanie konkretnych strategii i narzędzi, które mogą być stosowane w szkołach na różnych poziomach nauczania. Poprzez interdyscyplinarną perspektywę ukazuje, jak łączenie nauki ścisłej ze sztuką może pobudzić kreatywność, rozwijać umiejętności praktyczne i przygotować uczniów do wyzwań XXI wieku.
Rola i zadania państwa gospodarza w integracji systemu bezpieczeństwa narodowego są kluczowe dla zapewnienia stabilności i ochrony interesów narodowych. W kontekście globalnych zagrożeń i współczesnych wyzwań, państwo gospodarza odgrywa ważną rolę w organizowaniu i koordynowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa. Prezentowana książka może być interesująca zarówno dla studentów kierunków związanych z bezpieczeństwem, polityką międzynarodową czy zarządzaniem kryzysowym, jak i dla praktyków zajmujących się polityką bezpieczeństwa.
Karty pracy zawierają zadania dedykowane dla osób doświadczających łagodnych zaburzeń funkcji poznawczych. Ćwiczenia znajdujące się w książce mają na celu usprawnianie:- procesów pamięciowych – angażują pamięć semantyczną, dotyczącą nabytej w ciągu życia wiedzy, mogą być doskonalone poprzez wykonywanie ćwiczenia z drzewem genealogicznym czy przypominaniem sobie składników do podanego przepisu; pamięć krótkotrwałą materiału werbalnego, która jest zaangażowana np. podczas zapamiętywania wypowiedzi kierowanych do nas przez inne osoby; pamięć krótkotrwałą materiału wzrokowego, która jest pobudzana, gdy chcemy zapamiętać informacje wzrokowe, oraz pamięć długotrwałą, umożliwiającą nam trwałe zapamiętywanie informacji;- procesów uwagowych – umożliwiają doskonalenie koncentracji uwagi (nakierowanie uwagi na jeden wskazany bodziec); przerzutności, czyli przełączania uwagi pomiędzy kilkoma bodźcami;- funkcji wykonawczych – zadania są osadzone w życiu codziennym, dotyczą rozwijania naszych zainteresowań i pasji. Wymagają m.in. zaplanowania i przygotowania prac na działce, imprezy w plenerze, zabawy słownej w detektywa, tworzenia obrazów lub scen z podanych kształtów i słów z wybranych liter.
Prezentowany tom odnosi się do przepisów Konstytucji RP, które regulują zagadnienia składu i kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zakresu kompetencji kontrolnych, skutków orzeczeń i kręgu podmiotów inicjujących postępowanie przed sądem konstytucyjnym – i tym samym mają fundamentalne znaczenie dla roli ustrojowej Trybunału Konstytucyjnego. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytania o źródła wprowadzonych rozwiązań i ich znaczenie, zakres kompetencji Trybunału w ujęciu komparatystycznym oraz o praktyczne zastosowanie norm konstytucyjnych. Komentarz – uwzględniając proponowane rozwiązania pakietu legislacyjnego z 6 marca 2024 r., na który składają się dwa projekty: ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i ustawy wprowadzającej tę pierwszą ustawę, wraz z uchwałą Sejmu w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015–2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego oraz z projektem ustawy o zmianie Konstytucji RP – zawiera również dalsze propozycje zmian analizowanych artykułów Konstytucji.
Monografia ma na celu popularyzację podejścia systemowego do rozwiązywania rzeczywistych problemów logistycznych, za pomocą ilościowych metod bazujących na modelowaniu logiczno-matematycznym i stosowaniu analitycznych narzędzi badawczych, związanych z podejmowaniem decyzji logistycznych, analizą i oceną systemów logistycznych. Zawiera wiele przykładów zastosowania modeli, które można wykorzystać w procesie podejmowania decyzji logistycznych na poziomie operacyjnym, taktycznym i strategicznym. Publikacja wzbogaca skromny rynek wydawniczy, jeśli chodzi o praktyczne przykłady zastosowań modeli ilościowych w procesach podejmowania decyzji logistycznych. Przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych kierunku studiów logistyka oraz kadr logistycznych przedsiębiorstw. Produkty polecane
Perfekcjonizm to zjawisko, które może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla jednostki. W prezentowanej książce autor analizuje różne aspekty tego zjawiska, wskazując na jego wpływ na zdrowie psychiczne, relacje międzyludzkie oraz osiągnięcia zawodowe. Dzięki tej książce czytelnicy będą mogli lepiej zrozumieć swoje emocje i myśli związane z perfekcjonizmem oraz nauczyć się akceptować i cieszyć się z własnych osiągnięć.
Koncepcja work-life balance (równowaga między życiem zawodowym a prywatnym) jest kluczowym zagadnieniem we współczesnych organizacjach. Poprzez syntezę najnowszych osiągnięć naukowych, niniejsza książka stanowi kompendium wiedzy na temat work-life balance, adresowane zarówno do akademickiego środowiska badawczego, jak i szerokiej publiczności zainteresowanej doskonaleniem swojego życia osobistego i zawodowego.
W książce zaprezentowano szerokie spektrum wiedzy związanej z zagadnieniami uczenia się przedsiębiorstwa. Omówiono m.in.: - uczenie się przedsiębiorstwa z perspektywy procesualnej, - wewnątrzorganizacyjne uczenie się przedsiębiorstwa, - międzyorganizacyjne uczenie się przedsiębiorstwa, - oduczanie się w procesach organizacyjnych przedsiębiorstwa. Zapoznanie się z powyższymi zagadnieniami pozwoli na lepsze zrozumienie procesów uczenia się przedsiębiorstwa i wykorzystywanie nowej wiedzy, dla przygotowania się do funkcjonowania w gospodarce opartej na wiedzy. Książka przeznaczona jest dla studentów uczelni ekonomicznych i menedżerskich, politechnik oraz uniwersytetów przyrodniczych, w których prowadzone są takie kierunki studiów, jak: Zarządzanie, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Ekonomia i Logistyka.
W wielu mediach pobrzmiewają dyskusje nierzadko dewaluujące zarówno wartości romantycznej kultury, jak i jej twórców, już zdaniem wielu nieaktualnych i niepotrzebnych polskiemu społeczeństwu. Na pewno nie jest to obojętne dla świadomości humanistów, w tym pedagogów, także i studentów, którzy kształtując swój pedagogiczny warsztat sięgają do tradycji i tworzą nowe jej wyrazy w czasach szybkiego kulturowego i cywilizacyjnego rozwoju. I choć spotkać się można z medialnie nagłaśnianą opinią, iż już pora, by Mickiewicza złożyć w mauzoleum, to polskie społeczeństwo w jego różnorodnych środowiskach, nierzadko przeciwstawia się poruszającym słowom, pobrzmiewającym w publicznej przestrzeni. W książce autorzy podejmują wielkie wyzwanie merytoryczne, tak bardzo potrzebne wielopokoleniowym odbiorcom kultury, zarówno tym najmłodszym, będącymi uczestnikami i świadkami wielkich transgresji kulturowo-cywilizacyjnych naszych czasów, jak i tym, którzy we współczesnym kształceniu i wychowaniu odgrywają i odgrywać będą jako pedagodzy bezcenną rolę kompetentnych przewodników po nowych światach kultury.W dwunastu rozdziałach odniesiono się m.in. do takich zagadnień jak:- trwałość i zmienność kulturowych wartości romantyzmu,- niezmienność romantycznych kodów kulturowych w kulturze polskiej i światowej – w tradycji i współczesności,- romantyzm w dialogach kulturowych,- romantyzm w odbiorze młodych pokoleń i ich współczesne opinie o romantyzmie – czy już czas złożyć Mickiewicza do mauzoleum?- romantyzm we współczesnych koncepcjach kształcenia i wychowania,- romantyzm we współczesnej debacie pedagogicznej.Publikacja kierowana jest do naukowców, studentów, nauczycieli przedmiotów humanistycznych i społecznych, dziennikarzy, organizatorów życia kulturalnego i społeczno-oświatowego w różnych środowiskach socjalizacyjnych oraz w instytucjach oświatowo-wychowawczych czy organizacjach pozarządowych. 
Książka analizuje kwestie związane z procesem nauki i edukacją, ze szczególnym uwzględnieniem działań mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów. Autorzy przedstawiają różnorodne metody i strategie pedagogiczne, które mogą być stosowane w szkolnej praktyce, aby umożliwić każdemu uczniowi rozwój i realizację jego potencjału. Książka skupia się na tematach takich jak diagnoza potrzeb edukacyjnych, dostosowanie procesu nauczania do indywidualnych umiejętności i możliwości uczniów oraz tworzenie warunków sprzyjających efektywnemu uczeniu się. Autorzy podkreślają także znaczenie współpracy między nauczycielami, rodzicami i innymi specjalistami w obszarze edukacji, by stworzyć kompleksowe wsparcie dla uczniów
Książka analizuje rolę ucznia we współczesnym świecie, w którym społeczność i media odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu zachowań i wartości. Autorzy omawiają wpływ społeczności i mediów na rozwój i edukację ucznia, zwracając uwagę na różnorodne aspekty takie jak cyberprzemoc, uzależnienia od internetu czy manipulacje informacyjne.To istotna lektura dla wszystkich zainteresowanych tematyką edukacji, rozwoju młodzieży i wpływu społeczności i mediów na nasze życie codzienne. Pozwala zrozumieć, jak wykorzystać nowoczesne technologie w sposób pozytywny i jak chronić ucznia przed negatywnymi skutkami nadmiernego eksponowania się w mediach społecznościowych.
W książce przedstawiony został status, zakres i zasady wykonywania poszczególnych zawodów medycznych, uregulowanych w Polsce odrębnymi ustawami. Omówiono w niej przede wszystkim system kształcenia, kompetencje oraz prawa i obowiązki osób wykonujących opisane zawody. W monografii przedstawiono kolejno zawody: diagnosty laboratoryjnego, farmaceuty, fizjoterapeuty, lekarza oraz lekarza dentysty, pielęgniarki oraz położnej, ratownika medycznego, a także 15 zawodów medycznych nowo uregulowanych w ustawie o niektórych zawodach medycznych z 2023 roku. Wśród nich omówiono takie zawody, jak: asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej oraz terapeuta zajęciowy.Publikacja w zamierzeniu autorki ma stanowić aktualne kompendium podstawowej wiedzy o zawodzie dla każdej osoby wykonującej dany zawód medyczny i dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi oraz innymi organizacjami, z którymi personel medyczny współpracuje. Książka adresowana jest głównie do osób wykonujących zawody medyczne, jakie zostały w niej przedstawione, oraz do osób zarządzających podmiotami, w których udzielane są świadczenia zdrowotne, a także do studentów kierunków medycznych oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zasobów personalnych systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Książka analizuje specyficzne relacje rodzinne, jakie występują w rodzinach jedynaków oraz ich wpływ na społeczne funkcjonowanie jednostki. Autor przygląda się różnym aspektom życia jedynaków, takim jak relacje z rodzicami, rozwój osobowości, samodzielność, relacje z rówieśnikami oraz zdolności społeczne. Książka podkreśla, że jedynacy często mają specyficzne relacje z rodzicami, które mogą wpływać na ich rozwój emocjonalny i społeczny. Wskazuje również na to, że brak rodzeństwa może wpłynąć na umiejętności społeczne jedynaka, utrudniając mu nawiązywanie relacji z innymi osobami. Autor analizuje także korzyści i wyzwania, jakie mogą towarzyszyć życiu jedynaka w społeczeństwie. Wskazuje na to, że jedynacy często muszą radzić sobie z większą presją społeczną oraz oczekiwaniami innych osób, co może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla ich funkcjonowania społecznego.
Ze wstępu: Widziałam dłonie z powyrywanymi przez oprawcę paznokciami. Delikatną, kobiecą skórę przypalaną papierosem. Przerażone oczy dzieci i nastolatkę wykorzystywaną seksualnie przez ojca, do której matka mówiła: „toć to nie mydło, to się nie wymydli…”. Widziałam obezwładniający strach, zaczesane starannie włosy, by nie było widać pustych miejsc po wyrwanych puklach, tomy akt z zaschniętymi łzami na zapisanych drobnym drukiem kartach. Usłyszałam dziesiątki przesiąkniętych dymem papierosowym historii o strachu, krzywdzie, cierpieniu, bezradności. Gdzieś pod powiekami pozostaną na zawsze twarze kobiet z bliznami na skroni, dzieci do krwi obgryzających paznokcie, o?ar, które niejednokrotnie przed przyjazdem interweniującej policji sprzątały mieszkanie po domowej awanturze, w amoku zacierających ślady przestępstwa. (…) Ceń, co masz. Rodzina to nie zbiór osób zamieszkujących wspólną powierzchnię mieszkalną. To miłość, szacunek, zaufanie, troska. Ci, którym udało się stworzyć bezpieczny, kochający dom i dać dzieciom szczęśliwe dzieciństwo, dali im największy skarb. Tym, którym odebrano dzieciństwo, wyrządzono nieodwracalną krzywdę. (…) Jeśli teraz ktoś Cię krzywdzi, poniża, upokarza, pamiętaj, wokół Ciebie są ludzie, którzy mogą pomóc, daj im szansę. Każdy dzień daje Ci szansę na nowy początek, walcz! A jeśli ta książka pomoże choć jednej z o?ar domowej przemocy, warto było o nią powalczyć. Każdy dzień daje Ci szansę na nowy początek! Patronat: Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet, Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, Fundacja Na Przekór Przeciwnościom, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, diversityPL, Fundacja Grow Space, TAK! Dla Prewencji Suicydalnej, Stowarzyszenie WAGA, Marta Frej, Stowarzyszenie 180 Stopni, Kongres Kobiet, Sukces Pisany Szminką.
Tom 3 serii wydawniczej Biblioteka Suicydologiczna ma na celu uaktualnić i uzupełnić informacje w literaturze dotyczące zapobiegania samobójstwom dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest analiza procesów motywacyjnych oraz promocja nowych metod zapobiegania przypadkom śmierci nieletnich, a szczególnie dzieci. Dzięki tej publikacji czytelnicy będą mogli dowiedzieć się o samobójstwie jako zjawisku indywidualnym i społecznym. Polskie Towarzystwo Suicydologiczne jest przekonane, że ta seria odegra znaczącą rolę informacyjną i naukową. Zachęcam czytelników do dzielenia się komentarzami, które pozwolą redaktorom rozwinąć temat aktualnych problemów suicydologicznych.Autorzy tomu 3 są specjalistami z różnych dziedzin nauki, pracującymi na rzecz rozwiązywania problemów suicydalnych. Reprezentują prawo, kryminologię, kryminalistykę, wiktymologię, socjologię, neuropsychologię, psychiatrię, zdrowie publiczne i pedagogikę.
Książka przedstawia rachunkowe ujęcie i sposób prezentacji w sprawozdaniu finansowym transakcji zabezpieczających (hedge accounting). Autorka szczegółowo omawia dwa modele rachunkowości dotyczące transakcji zabezpieczających – model ogólny oraz rachunkowość zabezpieczeń według przepisów MSSF 9, MSR 39 i rozporządzenia Ministra Finansów. Opisuje rodzaje ryzyka w działalności gospodarczej i podejścia do zarządzania nim. Publikacja skierowana jest do księgowych, osób przygotowujących sprawozdania finansowe, biegłych rewidentów, inwestorów, interesariuszy, studentów (rachunkowości, finansów, finansów przedsiębiorstw, rynków finansowych, audytu). Opracowanie będzie również pomocne osobom zarządzającym ryzykiem finansowym ze względu na czytelne pokazanie wpływu działań zabezpieczających na sprawozdanie finansowe i odbiór podmiotu przez inwestorów.
Artykuł 14 Konstytucji RP gwarantuje obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej równość wobec prawa oraz zakaz dyskryminacji ze względu na zasób majątkowy, pochodzenie, płeć, narodowość, religię, wyznanie lub przekonania polityczne. Jest to jedna z fundamentalnych zasad konstytucyjnych, która stanowi, że każdy obywatel ma równe prawa i obowiązki, niezależnie od swoich cech osobistych czy przekonań. Artykuł ten odzwierciedla wartości demokratyczne i egalitarne, na których opiera się polska ustawa zasadnicza. Jego przestrzeganie jest kluczowe dla zapewnienia sprawiedliwości i równego traktowania wszystkich obywateli przed organami władzy i w życiu społecznym.
W codziennym funkcjonowaniu wykorzystujemy wszystkie rodzaje zmysłów, najczęściej zupełnie nie będąc tego świadomym, choć to dzięki nim możliwe jest pobieranie wszelkich informacji płynących z otoczenia, a także ze swojego ciała. Możemy rozpoznawać smaki, zapachy, odbierać wrażenia wzrokowe, słuchowe, a także dotykowe. Często zapominamy o tym, że do narządów zmysłowych zaliczamy także czucie głębokie i zmysł równowagi. To one wraz z receptorami dotykowymi stanowią tak zwane zmysły pierwotne, zwane także bliskimi, gdyż ich intensywny rozwój następuje już w okresie płodowym. Są niezbędne do tego, by nowo narodzone dziecko mogło poradzić sobie w zupełnie nowych warunkach. Stopniowo, w miarę rozwoju i dojrzewania układunerwowego, do pracy dołączają pozostałe zmysły, jednak w pierwszych dwóch latach życia zmysły bazowe pełnią najistotniejszą rolę w procesie uczenia się.W książce Czytelnik odnajdzie nie tylko informacje na temat funkcjonowania zmysłów pierwotnych, ale także sposoby diagnozowania preferencji dotykowych oraz cały pakiet zabaw i sytuacji, które sprzyjają ich stymulacji. Można je wykorzystać zarówno w przypadku dzieci w normie rozwojowej, jak i tych, które borykają się z różnego rodzaju problemami przetwarzania sensorycznego.
1 2 3 4 5
z 30
skocz do z 30