Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Problemy i wyzwania współczesnego Libanu

Marek Brylew

Problemy i wyzwania współczesnego Libanu

7.0

(2 oceny) wspólnie z

44,80

 

Wydarzenia z ostatnich dwóch lat, które stanowią istotną część zjawisk poważnie rzutujących na rozwój sytuacji w Libanie, skłoniły autora do podjęcia prac nad poszerzeniem wydanej w 2016 roku książki pt. Liban. Religia – Wojna – Polityka. Ich przedstawienie, interpretacja oraz poddane analizie źródła i opracowania pozwoliły na nakreślenie aktualnej sytuacji w tym kraju oraz sformułowanie hipotez prognostycznych mówiących o możliwym przebiegu dalszych wydarzeń. Zamierzeniem Autora było więc także przekazanie czytelnikowi aktualnych informacji o stanie libańskiej sceny politycznej, sytuacji wewnętrznej tego państwa i zagrożeniach dla jego bezpieczeństwa.

Chronologiczna prezentacja wydarzeń, które miały miejsce od końca 2015 roku do pierwszej połowy 2018 roku, i ich analiza stanowią uzupełnienie informacji o tym okresie. Jest to jednocześnie ocena fazy stagnacji spowodowanej pogłębiającymi się podziałami religijnymi i politycznymi, której sprzyjał niewydolny system polityczny. Przeprowadzone bez zakłóceń wybory do parlamentu w maju 2018 roku otworzyły kolejny etap najnowszej historii kraju. Większość aktorów sceny politycznej Libanu uznała wybory za sukces i zwycięstwo demokracji. Jednakże dla wielu mieszkańców ich wynik oznaczał utrwalanie przestarzałych rozwiązań, klanowych układów i polityczne wzmocnienie proirańskich środowisk skupionych wokół Hezbollahu. Wyrazem tych obaw jest między innymi brak porozumienia w sprawie składu nowego rządu.

Wzbogacony o prezentację wyżej przywołanych wydarzeń rozdział, komplementarny względem treści poprzedniej edycji książki, stanowi również ilustrację ingerencji regionalnych mocarstw w wewnętrzne sprawy państw Bliskiego Wschodu. Liban, który od lat stanowi arenę saudyjsko-irańskiej rywalizacji, jest wymownym przykładem destrukcyjnej ingerencji tego typu.

Adam Marszałek
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2018-11-26

ISBN: 978-83-801-9589-9

Liczba stron: 382

Format: 16.0x22.5cm

Cena detaliczna: 44,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...