Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wyjście z Egiptu

Andre Aciman

Wyjście z Egiptu

6.9

(147 ocen) wspólnie z

39,90

Świetna książka o tęsknocie za bezpowrotnie utraconym dzieciństwem

"Wyjście z Egiptu" André Acimana można by, przez analogię z Proustem, nazwać poszukiwaniem utraconego miejsca. To miejsce, minione i utracone na zawsze, to Aleksandria lat 50-tych XX wieku – miasto, w którym barwnie i hałaśliwie koegzystowały ze sobą społeczności Arabów, Europejczyków i Żydów. Ten nieistniejący już świat jest zarazem światem dzieciństwa i dorastania autora, który poznaje go, wykluwając się z wnętrza niezwykłego barwnego kokonu, jaki stanowi jego rodzina.
"Niezwykła opowieść o ekscentrycznych krewnych, fascynującym mieście i wielonarodowej kulturze. Ta pięknie napisana książka łączy zmysłowość prozy Lawrence’a Durrella, magię Garcíi Márqueza i realizm osobistej obserwacji. Przepyszny portret zaskakującego i zaginionego już świata." Eva Hoffman
"Aciman z czarującą prostotą odtwarza życie dawnej Aleksandrii, ukazując uwodzicielską moc tego pięknego, wielojęzycznego miasta." „The New Yorker”
"Pięknie zapamiętana i jeszcze piękniej opisana przeszłość." „Los Angeles Times Book Review”
"Móc odnaleźć na tych stronach Aleksandrię, zaróżowioną i jasnooką, zanurzoną w świeżej wyobraźni Acimana, to największy dar, który otrzymuje czytelnik." James Merrill

Czarne
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2015-01-22

ISBN: 978-83-804-9000-0

Liczba stron: 368

Czarne

Format: 125x205mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Tłumaczenie: Elżbieta Jasińska

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...