Menu

Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne Kate Brown Książka

41,18 zł
54,90 zł (-25%) - sugerowana cena detaliczna
Zamów teraz, wyślemy jeszcze dziś!
Zobacz więcej
Wydawnictwo: Czarne
Rodzaj oprawy: Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 600
Format: 133×215mm
Oziorsk i Richland leżały po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Powinno je dzielić wszystko, ale jednak miały wiele wspólnego. W Richland nie było prywatnej własności, wolnego rynku ani władzy samorządowej. Oziorsk oficjalnie nie istniał, próżno go szukać na mapach. W obu miastach obowiązywały restrykcje dotyczące poruszania się i pobytu. Ale mieszkańcom to nie przeszkadzało. Wyborcy w Richland dwukrotnie odrzucili propozycję nadania ich miejscowości praw miejskich, samorządu i wolnego rynku. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Oziorsku dziewięćdziesiąt pięć procent wyborców opowiedziało się za utrzymaniem systemu przepustek, bramek i strażników. Osiedlano tam całe rodziny, którym zapewniano tanie mieszkania i znakomite szkoły. Mieszkańcy wspominali, że nie musieli zamykać drzwi domów, dzieci były bezpieczne, sąsiedzi przyjaźni, bezrobocie, bieda i przestępczość nie występowały. O inwigilacji, tajnych informatorach czy podsłuchach nikt nie wspomina. Tak jak o gigantycznym skażeniu środowiska. Tak wyglądała plutopia. Jedyne w swoim rodzaju, odizolowane od świata miejscowości, które zaspokajały potrzeby powojennych społeczeństw Ameryki i Związku Radzieckiego. Choć każdy słyszał o Czarnobylu, o Richland i Oziorsku tylko nieliczni. To nie dziwi, bo miejsca te ukrywano niczym tajne laboratoria z „Archiwum X”. Rosyjskie Ministerstwo Energii Atomowej nie udzieliło Kate Brown zgody na wjazd do Oziorska. Oba miejsca do dziś objęte są zmową milczenia. Wiele spotkań z tymi, którzy zgodzili się mówić, odbyło się w okolicznościach godnych powieści sensacyjnej. Informacje przekazywano nerwowym szeptem i zaszyfrowanym językiem, a informatorzy odmawiali zgody, by ich cytować. Ci, którzy próbowali ujawnić prawdę o wypadkach i zagrożeniach dla zdrowia ludzi, byli inwigilowani, nękani, śledzeni i zastraszani zarówno w USA, jak i w Rosji, nawet po zakończeniu zimnej wojny. Książka zdobyła wiele nagród: Nagrodę Amerykańskich Historyków im. Ellisa W. Hawleya, Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego im. Alberta J. Baveridge’a, Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historii Przyrodniczej im. George’a Perkinsa Marsha, Nagrodę Stowarzyszenia Nauk Słowiańskich, Wschodnioeuropejskich i Euroazjatyckich im. Wayne’a S. Vucinicha, Nagrodę Heldt w kategorii Najlepsza Książka Nauk Słowiańskich/Wschodnioeuropejskich/Euroazjatyckich Stowarzyszenia Kobiet w Naukach Słowiańskich oraz Nagrodę im. Roberta G. Athearna.

Szczegółowe informacje na temat książki Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

Wydawnictwo: Czarne
EAN: 9788380493315
Autor: Kate Brown
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Rodzaj oprawy: Oprawa twarda
Wydanie: pierwsze
Liczba stron: 600
Format: 133×215mm
Data premiery: 05/08/2016

Oceny i recenzje książki Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne

Średnia ocen:
~ /10
Liczba ocen:
0
Powiedz nam, co myślisz!

Pomóż innym i zostaw ocenę!

Zaloguj się, aby dodać opinię
25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Od pewnego czasu pilnie śledzę wszelkie nowości z gatunku reportażu. Przede wszystkim szukam książek-reportaży odsłaniających wydarzenia sprzed lat. „Plutopia. Atomowe miasta i nieznane katastrofy nuklearne" to perełka, na którą wpadłam całkowicie przez przypadek. Reportaż jest dziełem Kate Brown. Autorka otrzymała za nią wiele prestiżowych, ważnych nagród w kategorii publikacji historycznych i reportażowych.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Aby utrzymać swą pozycję w wyścigu zbrojeń, zarówno Stany Zjednoczone, jak i Związek Radziecki nie przebierały w środkach. Dzięki takiemu podejściu mocarstwa te wybudowały odizolowane od reszty terytorium kraju zamknięte miasta, tylko po to, aby w tajemnicy produkować w nich pluton mający posłużyć do zbrojenia głowic jądrowych.

25/09/2024
opinia recenzenta nie jest potwierdzona zakupem

Jedna z książek, która ostatnio wydała mi się wyjątkowo interesująca, nosi tytuł „Plutopia. Atomowe miasta". Jest to reportaż napisany przez Kate Brown. Autorka została uhonorowana za książkę wieloma prestiżowymi nagrodami. Otrzymała Nagrodę Amerykańskich Historyków im. Ellisa W. Hawleya, Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków im. Alberta J. Baverdige'a, Nagrodę Heldt, Nagrodę im. Roberta G. Atherna i wiele innych.