Menu

Piątek Trzynastego

Piątek Trzynastego
Książka jest pierwszą monografią harcerstwa łódzkiego. Autor opisuje narodziny i rozwój ruchu harcerskiego w latach 1910-1939 w Łodzi i jej najbliższych okolicach. Wątkiem dominującym jest działalność wychowawcza organizacji. Należy jednak pamiętać, że dokonywała się ona w określonej rzeczywistości społecznej i była reakcją na jej wyzwania. Autor dążył do ukazania specyfiki ruchu harcerskiego na tle ówczesnej rzeczywistości. W pracy poruszone zostały zagadnienia życia wewnętrznego organizacji, a także udział harcerstwa w najważniejszych wydarzeniach politycznych (w tym szczególnie w walce o odzyskanie niepodległości), jak również w życiu społecznym.
W książce zostały przedstawione historie położonych w środku Polski dawnych miast: Piątku, Soboty, a także znajdujących się blisko nich Bielaw, oraz dawniej powiatowego miasta Orłów. Miasta te, choć położone są w bliskim sąsiedztwie, obecnie należą do trzech różnych powiatów: łęczyckiego, łowickiego i kutnowskiego. Ponadto w tomiku zawarte zostały informacje o Walewicach i Walewskich, a szczególnie o urodzonym w Walewicach Aleksandrze Walewskim, synu Napoleona I i Marii Walewskiej, który wsławił się dla Polski podczas powstania listopadowego. Znany był jako dyplomata w Anglii, Toskanii i Argentynie oraz jako minister spraw zagranicznych, a później minister stanu (spraw wewnętrznych) Francji, a także jako oficer francuski w Algierii i w Egipcie. Autor przedstawił również inne związki między cesarzami Francuzów a Walewskimi oraz ukazał grozę wojny szwedzko-polskiej.
W 1888 roku, z okazji 25. jubileuszu wydawanej w Łodzi niemieckojęzycznej gazety Lodzer Zeitung, jej wydawca Jan Petersielge przygotował albumową edycję jubileuszowego numeru gazety. Jest ona dla dzisiejszych badaczy dziejów miasta oraz dla rosnącej z każdym rokiem rzeszy jego miłośników niezastąpionym źródłem wiedzy. Obszerne artykuły łódzkich dziennikarzy oraz mnogość ilustracji przybliżają obraz XIX-wiecznej Łodzi, jej problemy i mało znane fakty. Dotychczas jedyną trudnością w odczytaniu zawartych w albumie treści był użyty w nim język niemiecki zapisany gotycką czcionką. Problemy translatorskie sprawiły, że treść albumu, mimo ogromnej wartości poznawczej postawała do dzisiaj nieznana. Dopiero niniejszą publikację możemy traktować jako pierwsze polskie wydanie jubileuszowego numeru Lodzer Zeitung z 1888 roku. Czytelnicy odnajdą w nim wiele ciekawostek z życia dawnej Łodzi, a także Pabianic i Zgierza. Obejrzą piękne litografie oparte na zdjęciach najlepszych łódzkich fotografików, otrzymają obszerną książkę adresową wszystkich firm i znanych osób, poznają także urok ówczesnych reklam.
Autorka oprowadza czytelników po terenie zamkniętej dzielnicy. Każdy rozdział dotyczy innego fragmentu łódzkiego getta – ulicy, instytucji, budynku, kwartału ulic. Prezentowane są m.in. kamienice, w których w czasie wojny funkcjonowały poszczególne resorty, szkoły, domy modlitwy, kuchnie, urzędy. Autorka pisze o placu Bazarowym, który był miejscem publicznych egzekucji, o stacji Radegast, skąd wyjeżdżały transporty Żydów do obozów zagłady i o centralnym więzieniu. Ale przypomina też, że w getcie kwitło życie kulturalne, a w domu kultury występowali wyśmienici żydowscy artyści. Nie zapomina również o tym, że na terenie zamkniętej dzielnicy naziści utworzyli dwa odrębne obozy: dla Cyganów z Burgenlandu oraz obóz dla dzieci polskich. Każdy opis jest wzbogacony o cytaty zaczerpnięte z dzienników i reportaży, które powstawały w czasie wojny, m.in. Dawida Sierakowiaka czy Jakuba Poznańskiego i z powojennych pamiętników. Są również cytaty z „Kroniki getta łódzkiego”. Mapka zamieszczona przy każdym rozdziale pozwala czytelnikowi odnaleźć dane miejsce w topografii współczesnej Łodzi. Jak pisze autorka, książka jest próbą odszukania śladów tamtej tragedii w topografii Łodzi. „By pamięć o niej przetrwała”. Jest to również świetny przewodnik dla osób, które chcą poznać bliżej historię łódzkiego getta.
„Łódź - Kalendarium XX wieku” zawiera ponad 4 tys. dat dotyczących dziejów Łodzi od 1901 do 2000 roku. W książce podane zostały ważniejsze wydarzenia, jakie w tym czasie miały miejsce, na przykład: - otwarcie i oddanie do użytku różnego typu obiektów, tj. szpitali, szkół, teatrów, kin, muzeów, bibliotek, sklepów, zakładów przemysłowych i zakładów kąpielowych, - odsłonięcie pomników i tablic pamiątkowych, - powstanie różnorodnych organizacji politycznych, kulturalnych, społecznych, - imprezy, jakie odbywały się w Łodzi, m.in. targi, festiwale, zjazdy, - wydarzenia polityczne, takie jak: strajki, manifestacje, wybory. Zwrócono również uwagę na zmiany administracyjne w granicach miasta, np. przyłączenie okolicznych wsi do Łodzi. Treść książki dotyczy wszystkich dziedzin życia społecznego, politycznego, kulturalnego i sportowego miasta oraz stanowi cenny przyczynek do głębszego poznania dziejów Łodzi XX wieku.
Powstawanie wsi, miast i folwarków Zabór pruski i powstanie kościuszkowskie 1793-1806 Wydarzenia z lat 1904-1907 Zmiany w majątkach, które nie zostały rozparcelowane w 1945 roku
Książka „Z żabiej perspektywy. Pięć lat festiwalu Camerimage w Łodzi” zawiera ponad 20 wywiadów, przeprowadzonych przez Joannę Podolską i Annę Świerkocką, które w latach 2000 – 2004 relacjonowały kolejne edycje imprezy na łamach łódzkiego wydania „Gazety Wyborczej”. Wśród rozmówców znaleźli się, m.in. operatorzy Vittorio Storaro, Chris Menges i Rodrigo Prieto, reżyserzy David Lynch, Oliver Stone i Neil Jordan, a także aktor Ed Harris. Wywiady, bogato ilustrowane zdjęciami, a także wzbogacone wypowiedziami uczestników i organizatorów imprezy, w interesujący sposób dokumentują łódzką historię festiwalu. Pierwsza edycja festiwalu sztuki ruchomych obrazów CAMERIMAGE odbyła się w Toruniu 22–28 listopada 1993 roku. W 2000 roku festiwal przeniósł się do gościnnej Łodzi. Od tego czasu co roku – w pierwszą sobotę po Święcie Dziękczynienia – spotykają się na Camerimage setki twórców i miłośników filmu z różnych stron świata. Spotykają się, by przez tydzień ze sobą ROZMAWIAĆ. Książka „Z żabiej perspektywy” jest niezwykłym zapisem kilkudziesięciu takich rozmów, które przeprowadziły z wybitnymi artystami światowego kina Anna Świerkocka i Joanna Podolska. Czytając zebrane tu wypowiedzi, odczuwamy pasję i otwartość rozmówców – „znak towarowy” spotkań festiwalowych. Marek Żydowicz (twórca festiwalu)
Zawiszowie herbu Przerowa Stokowscy herbu Jelita z Soboty Ród Grabskich herbu Pomian Ród Skarbków herbu Abdank
Książka jest pierwszą monografią harcerstwa łódzkiego. Autor opisuje narodziny i rozwój ruchu harcerskiego w latach 1910-1939 w Łodzi i jej najbliższych okolicach. Wątkiem dominującym jest działalność wychowawcza organizacji. Jednak pamiętać należy, że dokonuje się ona w określonej rzeczywistości społecznej i jest reakcją na jej wyzwania. Autor dążył do ukazania specyfiki tego ruchu na tle ówczesnego życia społecznego i politycznego. W pracy znajdują się zarówno problemy udziału ruchu harcerskiego w najważniejszych wydarzeniach politycznych (szczególnie w walce o odzyskanie niepodległości), ale również w życiu społecznym.
„Las i jego mieszkańcy” to pełnokolorowy album dla dzieci. Jego treść opisuje las jako wspólnotę żywych organizmów, w której wszystkie rośliny, zwierzęta, grzyby, drobnoustroje są od siebie uzależnione. Najważniejszym elementem tej wspólnoty są drzewa, gdyż to one dostarczają składników odżywczych pozostałym jej członkom. Korzystając z tej książki, poznacie: – korzyści, jakie las daje człowiekowi; – różne zbiorowiska leśne, np. bory, świetliste dąbrowy, las bukowy, grądy, łęgi, olsy; – różne rodzaje drzew, np. jodła, świerk, sosna, modrzew, dąb, buk, grab, klon, lipa, jesion, brzoza, wiąz; – organizmy, dla których las stanowi miejsce życia, np. grzyby, porosty, mszaki, paprotniki; – zwierzęta, które zamieszkują las, np. owady: żuk leśny, niedźwiedziówka nożówka, rusałka kratkowiec; ptaki: dzięcioł duży, kowalik, sójka, sikorka bogatka, strzyżyk; ssaki: jeleń szlachetny, sarna, dzik, lis, zając szarak, wiewiórka. Bogata szata graficzna i piękne ilustracje zachęcają do bezpośredniego zapoznania się z tym środowiskiem i podziwiania jego uroków w naturze. Zachęcamy do wycieczek i spacerów, które umilą czas, pozwolą zrelaksować się i nacieszyć oczy widokiem leśnych okazów.
Książka jest stanowi efekt konkursu zorganizowanego przez szczeciński oddział "Gazety Wyborczej". Czytelnicy "Gazety", słuchacze PR Szczecin i telewidzowie szczecińskiego ośrodka TVP mieli dokonać wyboru najwybitniejszego szczecinianina minionego stulecia. Kandydatami do tytułu mogli być zarówno przedwojenni mieszkańcy miasta Niemcy, jak i powojenni Polacy. Tak powstała lista 79 wybitnych postaci. W książce znajdują się sylwetki wszystkich kandydatów pretendujących do tytułu.
PL: Romantyczna wyprawa po najpiękniejszych zamkach na terenie dzisiejszej Polski. Od królewskiego Wawelu, przez krzyżacki Malbork, po śląski Książ, podkieleckie Chęciny i tajemniczy Ujazd. W książce zaprezentowano 120 starannie wybranych starych kart pocztowych z kolekcji Romana Czejarka. Każda opatrzona jest opisem dotyczącym historii zamku, zawierającym również podania i legendy. Autor tajemnice dawnych fortyfikacji i ujawnia kulisy dramatycznych wydarzeń z historii. Pokazuje też zamki, po których dziś nie ma już ani śladu. EN: Castles in Old Postcards, translation Marcin W. Markowicz DE: Burgen und Schlosser auf alten Ansichtskarten ubersetzung Tomasz Pryll
Dwa opowiadania: „Solis – złoto południa” i „Wielki koneser” tworzą sensacyjną książkę z wartką akcją, pełną tajemnic i zaskakujących rozwiązań. W roli głównej złoto, dzieła sztuki, wielkie pieniądze, władza... i chemia jako nauka. Intrygujący temat: laboratoria kryją w sobie tajemnice, które w reakcji z rzeczywistością przynoszą niespodziewane rezultaty.
Książka zawiera kilkadziesiąt zdjęć prezentujących życie społeczności żydowskiej w Łodzi na początku XX wieku. Album ukazuje specyficzny koloryt miasta, które było jednym z największych skupisk ludności żydowskiej na ziemiach polskich. Na kartach książki odnajdujemy świat, którego już nie ma - nieistniejące ulice, domy, synagogi. Poznajemy sylwetki najwybitniejszych przedstawicieli społeczności żydowskiej. Stare fotografie oddają magię ziemi obiecanej, monumentalność jej fabryk, szpetotę przedmieść i niezwykły urok kamienic. (twarda oprawa) The book contains several dozen pictures, presenting the life of the Jewish community in Łódź at the beginning of the 20th century. The album renders the distinct color of the town, which used to be one of the largest Jewish centers on the Polish lands. Pages of this book reveal a world that exists no more – non-existing streets, houses, synagogues. We learn about most prominent members of the Jewish community. The old photographs render the magic of the „Promised Land”, the monumentality of the manufactures, the ugliness of the suburbs and the extraordinary beauty of the tenement houses. (hard cover)
Książka jest zbiorem 13 testów o tematyce przyrodniczej. Zawiera także test sumatywny.
Codzienne życie wymaga uczestnictwa w różnych systuacjach, które wywołują niekiedy reakcje lękowe. Nie stanowią one zagrożenia dla naszego życia psychicznego, ale bywają bardzo uciążliwe. Umiejętne postępowanie podwyższa odporność psychiczną i uwalnia nas od lęku. Zarazem umiarkowany lęk, który bywa niepokojem mobilizującym lub lekką ekscytacją, może sprzyjać działaniu. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy bliżej znamy wpływ lęku na nasze samopoczucie i aktywność. Książka ta uczy, jak rozpoznać reakcje lękowe, w jaki sposób zwiększyć swoją odporność psychiczną, a także co zrobić, by lęk miał pozytywny wpływ na życie człowieka. Przekazujemy Czytelnikom barwny i interesujący poradnik, przydatny w życiu codziennym, oparty na relacjach lekarz - pacjent.