Względem pierwszego wydania z roku 2008, gdy książka nosiła częściowo inny tytuł "Diagnoza ryzyka samobójstwa", obecnie można ją uznać za nową pozycję, gdyż w wielu miejscach została rozwinięta i uległa zmianie, m.in. w zakresach:
uzupełnienia o podsumowanie czynników ryzyka samobójstwa dla młodzieży,
większej ilości wniosków autora wynikających z ponad 22-letniej praktyki klinicznej,
rezygnacji, jak dawniej, z kodowania zaburzeń zgodnie z aktualną klasyfikacją - w większym stopniu celem było ukazanie zaburzeń i chorób w ich ponadczasowym wymiarze (występowania przez dziesięciolecia) -aczkolwiek w wielu miejscach nastąpiła "aktualizacja"do ICD-11, szczególnie w przypadku zmiany nazewnictwa,
uzupełnienia o najnowsze badania naukowe do 2023 roku,
wyprowadzania wniosków na bazie niemal 1600 cytowanych badań naukowych.
Jarosław Stukan - psycholog, psychotraumatolog, suicydolog kliniczny, specjalista psychoterapii uzależnień, biegły sądowy. Twórca pojęcia i idei tworzenia "poradni suicydologicznych" w Polsce funkcjonujących w ramach głównego programu prewencji Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom, którego autor jest prezesem. Szczegółowe informacje na temat tworzenia poradni suicydologicznych oraz specjalizacji z suicydologii klinicznej znajdują się na stronie internetowej towarzystwa.