Menu

Tomasz Szlendak

Tomasz Szlendak (ur. 1974) - socjolog i ewolucjonista. Wielbiciel orangutanów i anegdot obśmiewających zwierzątka. Nienawidzi prowadzenia pojazdów mechanicznych. W pracy zajmuje się badaniem przemian kultury i obyczajów. Poza pracą zajmuje się głównie pracą. Napisał, zredagował albo przetłumaczył dziesięć książek (jednak akademickich, więc nie wszystkie daje się dzisiaj czytać).
Nowoczesny wykład na temat ludzkiego życia rodzinnego i jego różnorodnych form, prezentujący najważniejsze teorie i podejścia, od perspektywy ewolucyjnej zaczynając, przez informacje z zakresu antropologii i historii społecznej, a na współczesnych badaniach socjologicznych kończąc. Autor w ciekawy sposób opowiada o głównych procesach wewnątrzrodzinnych, przedstawia ewolucyjne ramy rodziny, a także pasjonującą historię rodziny w kulturze zachodniej, zatrzymując się na współczesnych przemianach, przez wielu interpretowanych jako "kryzys rodziny". Ta bogato ilustrowana, pełna przykładów z życia codziennego książka zainteresuje nie tylko studentów nauk społecznych i humanistycznych, ale również wszystkich zastanawiających się nad kierunkami zmian życia rodzinnego.
Jak wyglądałby mroczny kryminał napisany przez wielbiciela groteski i książek Eduarda Mendozy? Albo jaki byłby efekt, gdyby do pisania awantury historycznej zabrał się fan zwariowanej satyry Douglasa Adamsa? Może właśnie taki jak ta książka... Miejskie legendy, plaga żab, krwawe zabójstwa, pieprzny romans, zakulisowa polityka, antykrzyżacka opozycja, nawiedzony klecha, średniowieczne bizneswoman, a ponadto bijatyki, pijatyki i osioł. No i Leven, jedyny taki kupiec w Toruniu - jedynym takim mieście.
Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki z przeciwległych biegunów opisują życie kulturalne Polaków po 1989 roku. Pierwszy przez pryzmat świata festiwali - wielozmysłowej kultury iwentu, drugi z perspektywy zamkniętych enklaw czy też subświatów internetu. Efektem jest fascynujący reportaż socjologiczny nie tyle o uczestnictwie Polaków w kulturze, ile o Polakach jako społeczeństwie posttransformacyjnym. Nowe praktyki kulturowe Polaków to lektura obowiązkowa nie tylko dla socjologów, lecz także dla kulturoznawców, animatorów kultury oraz tych, którzy odpowiadają za ofertę kulturalną.