Menu

Agata Lubowicka

Głęboko niepokojąca powieść osadzona w czasach wikingów.W położonej na rubieżach osadzie wikingów Folkví i jej brat Áslakr dorastali w komfortowych warunkach, od zawsze związani ze sobą niezwykle mocno. Choroba zabrała ich rodziców, a oni zbliżyli się do siebie jeszcze bardziej, gdy Folkví zaczęła uczyć się magiczno-akuszerskiego rzemiosła swojej matki. Áslakr wyrusza w swoją pierwszą wyprawę, zostawiając Folkví w mroku niekończącej się zimy. Kiedy wraca, oznajmia, że zaręczył się z poznaną niedawno Gerd. Folkví wpada we wściekłość na bogów u stóp starożytnego drzewa i kontempluje ludzkie namiętności w obliczu zbliżającego się końca dni. Áslakr niebawem ma wziąć ślub, ale najpierw czeka ich brzemienne w skutki lato.Choć Mam na imię Folkví dzieje się w epoce wikingów, Maria Hesselager opowiada o sprawach ponadczasowych: miłości, groźbie utraty i o tym, do czego zdolni jesteśmy się w skrajnych sytuacjach posunąć.
Akademia Rosenholm – cóż za niezwykłe miejsce! To tutaj zapraszani są najzdolniejsi nastolatkowie, którzy mają ćwiczyć władanie magią, wywodzącą się z natury i nordyckich wierzeń. Właśnie tu naukę rozpoczyna czwórka dziewczyn o zupełnie odmiennych osobowościach i pochodzących z różnych środowisk. Kristine, Victoria, Chamomile i Malou od teraz będą dzielić nie tylko pokój w szkolnym internacie. Połączy je uwikłanie w tajemnicę tragedii, która rozegrała się za szkolnymi murami lata temu. Duch zamordowanej uczennicy domaga się od dziewcząt odnalezienia sprawcy zbrodni. Czy zdążą, zanim morderca wybierze nową ofiarę? „Róże i fiołki” to pierwsza część „Trylogii Rosenholm”.
Najmocniejsza duńska powieść YA ostatniej dekady. Szkolna impreza jest dla Stelli piekłem. Chociaż inni świetnie się bawią, ona czuje tylko wściekłość, wstyd i strach. Jest wyśmiewana, dostaje nienawistne wiadomości, a pod szkołą znajduje swój nagrobek. Konflikt z najbliższą przyjaciółką zapoczątkował falę hejtu, która z każdej strony wylewa się na dziewczynę. Utalentowana muzycznie i popularna nastolatka stała się ofiarą przemocy. Agresywne esemesy, seria obelg w social mediach i poczucie osamotnienia. Czy jest sens walczyć? A może zakończyć to wszystko raz na zawsze? Stella ma już nawet swoją listę.Listę dwudziestu jeden sposobów na śmierć. Ta historia rozdziera serce i sprawia, że chcesz powiedzieć bohaterce, jak bardzo jest niesamowita. Alva, Goodreads PRZED TOBĄ HISTORIA, KTÓRA ZAWIERA TRUDNE I BOLESNE TEMATY TAKIE JAK, SAMOBÓJSTWO, PRZEMOC W INTERNECIE, HEJT, PUBLIC SHAMING. JEŚLI TE PROBLEMY SĄ TWOIMI PROBLEMAMI, PAMIĘTAJ, ŻE NIE JESTEŚ SAM_. WARTO POWIEDZIEĆ KOMUŚ DOROSŁEMU O SWOIM PROBLEMIE, A PROSZENIE O POMOC NIE JEST POWODEM DO WSTYDU. Sarah Engell - jedna z najgłośniejszych duńskich pisarek young adult. Z wykształcenia pedagożka, od czasu debiutu w 2009 roku opublikowała kilkanaście książek, w tym bestsellerowe 21 sposobów na śmierć, a także powieść Valget (Wybór), za którą dostała Nagrodę Karen Blixen.