Menu

Aida Amer

Ta opowieść prowadzi nas równolegle przez życia bohaterów żyjących współcześnie oraz w chwili rozpoczynającej się rewolucji neolitycznej tysiące lat temu. W jednym i drugim przypadku bohaterowie zmagają się z potężnymi zmianami, jakie zachodzą w ich czasach. Współczesne głębokie przemiany społeczne, kulturowe, obyczajowe i technologiczne znajdują swoje odniesienia w dalekiej przeszłości. Dwaj mężczyźni, którzy weszli w dorosłe życie z bolesnym przekonaniem, że nie dopełnili obowiązku przejścia inicjacji. Nie zdali egzaminu, który czyniłby z nich wartościowych członków społeczności. Ich losy to wieloletnie zmagania, by naprawić błędy, by pokonać ciążące im własne niedoskonałości. Mocno zaznaczone w powieści kobiece sylwetki stają w obliczu szansy na bycie pełnoprawnymi członkami społeczności. Jednocześnie odkrywają bezlitosną prawdę, że wolność nie jest ani łatwa, ani darmowa. Oba wątki powieści łączą te same ścieżki, którymi bohaterowie wędrują. Mimo dzielących ich tysiącleci, spotykają się w na tych ścieżkach w tych magicznych chwilach, gdy czas traci swą moc.
„Zaczarowany ogród dziadka” jest trzecią propozycją serii bajek terapeutycznych Fundacji Hospicyjnej. Bajka opowiada historię dwóch chłopców, których dziadek niespodziewanie umiera. Ulubione rytuały chłopców wykonywane wraz z dziadkiem zostają przerwane. Cała rodzina zmuszona jest odnaleźć się w całkiem nowej rzeczywistości, wkracza w bardzo trudny proces żałoby. Punkt zwrotny stanowi wizyta rodziny w dziadkowym ogrodzie. Rodzina zaczyna otwierać się na siebie, odczuwają potrzebę przebywania ze sobą.
Polscy turyści na Bliskim Wschodzie przypadkowo gubią książkę z bajkami. Znajdują ją palestyńskie dzieci. Pięć ilustracji jest punktem wyjścia dla starej, mądrej bajarki Mirjam do opowieści, które snuje dzieciom w małej wiosce. Zadziwiająco dla czytelnika – bajki Mirjam w niczym nie przypominają znanych nam historii. Bajarka doskonale dobiera opowiadania, wskazując w nich drogę do rozwiązania kłopotów, trapiących jej małych słuchaczy. Niesamowita, szkatułkowa narracja o uniwersalności dziecięcych problemów.??
Dwie rodziny, polską i niemiecką, łączy niewidzialna nić. Sztulmowscy z Podlasia i Stuhlmacherowie z Prus Wschodnich nigdy się nie spotkali, ale ich losy w czasach wielkich wydarzeń historycznych splotły się w niezwykły sposób. Przesiedleni Sztulmowscy zajmują dom Stuhlmacherów. Ten sam budynek, ta sama ziemia, ten sam cmentarz, cień tych samych bocianich skrzydeł nad głowami. I mały Fritz Stuhlmacher, chudy nieszczęśnik ze skrzypcami w dłoni, który staje się parobkiem we własnym domu. „Kroniki z życia ptaków i ludzi” to poruszająca opowieść o ziemi, która w burzliwym okresie międzywojennym była tyglem narodów i religii, później zaś stała się świadkiem wielkiej nikczemności i poruszającego bohaterstwa. Stanowiła tło dla życia ludzi i ptaków, ich wędrówek, cierpienia, walki i poszukiwania szczęścia. Aida Amer – pisarka wychowana w dwóch kulturach: polskiej i arabskiej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka pod Krakowem. Autorka powieści „Rantis” i „Opowieści spod oliwnego drzewa”, a także opowiadań „Uwolniony” oraz „Igor i Igor”. „Kroniki z życia ptaków i ludzi” napisała po usłyszeniu poruszającej historii rodziny z Podlasia. Jej losy stały się osnową tej powieści.