Menu

Barbara Grzegorzewska

Absolwentka Wyższego Studium Języków Obcych UW. Z francuskiego na polski zaczęła tłumaczyć, będąc jeszcze na studiach. Jej pierwszym przekładem na język polski był fragment Astrei Honoré d'Urfé'a (Czytelnik, 1978). Drugim była książka Mikołajek i inne chłopaki (Nasza Księgarnia, 1979). W drugiej połowie lat osiemdziesiątych zaczęła tłumaczyć sztuki teatralne i głównie temu się poświęciła. Odkrycie przez spadkobierców niepublikowanych historyjek o Mikołajku było dla Barbary Grzegorzewskiej niespodzianką i sprawiło jej ogromną radość.
Mikołajek wciąż rozrabia! "Nowe przygody Mikołajka" to osiemdziesiąt opowiadań z mnóstwem zabawnych ilustracji Sempégo. Historyjki Goscinny’ego podbijają serca najmłodszych czytelników, a starszych przenoszą w czasy, kiedy sami byli mali… W gronie przyjaciół Mikołajka jest zawsze wesoło. Alcest ciągle je, Gotfryd daje kolegom swoje zabawki, żeby je do końca popsuli, a Euzebiusz lubi się bić, ale tylko z przyjaciółmi, bo jest bardzo nieśmiały. "– Wezmę kamyki z alejki i poukładam z nich kupki. Wy będziecie iść po tych znakach. Ale uwaga! Nieprzyjaciel nie może was zobaczyć, więc musicie się czołgać, tak jak Indianie. – O nie – powiedział Alcest. – Ja się nie czołgam. Nie chcę pobrudzić sobie kanapki." Powyższy opis pochodzi od wydawcy.  
Mikołajek i jego kumple czekają na ciebie! Kolejna porcja przygód najzabawniejszego chłopca z Francji, Mikołajka, i jego bandy. Chłopaki przekupują Ananiasza – klasowego pupilka, buntują się przeciwko Rosołowi, a Kleofas awansuje z ostatniego miejsca w klasie na przedostatnie. Urwisy wybierają się na wycieczkę do fabryki czekolady, psocą na basenie, w salonie fryzjerskim i nie tylko. Z nimi nigdy nie ma nudy! „Zaraz po tym, jak Rosół, nasz opiekun, zadzwonił na koniec przerwy, piłka przeleciała nad bramką i – bum! – trafiła w okno. W miejscu, gdzie przedtem była szyba, ukazała się twarz dyrektora, cała czerwona i zła.” Powyższy opis pochodzi od wydawcy.  
Niezwyciężeni. Taką nazwę dla naszej bandy wymyślił Gotfryd. Lepiej się mu nie sprzeciwiać, bo ma strasznie bogatego tatę i mnóstwo zabawek, którymi czasami pozwala się nam bawić. Zresztą ta nazwa – „Niezwyciężeni” – pasuje do nas idealnie! Alcest jest niezwyciężony w jedzeniu rogalików z czekoladą. Maksencjusz ma najdłuższe nogi i najbrudniejsze kolana. Kleofas jest niepokonany w byciu najgorszym uczniem w klasie. Rufus ma najgłośniejszy gwizdek z kulką i tylko jego tata jest policjantem. Wreszcie Euzebiusz. Z nim lepiej nie zadzierać, bo jest niezwyciężony w dawaniu kolegom w nos. No i ja, Mikołajek. Ja jestem najlepszy w pomaganiu w domu. Tylko nie wiem dlaczego, kiedy to robię, mama ma taką minę, jakby się chciała rozpłakać. Może to ze szczęścia? 65 najzabawniejszych opowiadań o Mikołajku! Najlepszych do pośmiania się, najlepszych do wspólnego czytania i najlepszych do rozpoczęcia przygody z Mikołajkiem i jego kumplami. Ta najśmieszniejsza książka o Mikołajku zawiera nigdy dotąd niepublikowane ciekawostki i archiwalne materiały tworzące fascynującą historię powstania opowieści, które bawią kolejne pokolenia: •            Kto wymyślił kultowe imiona kumpli Mikołajka? •            Czemu Alcest nosił kiedyś okulary Ananiasza? •            Jak powstawał świat Mikołajka? A na dokładkę poruszający wstęp Anne Goscinny, córki René Goscinnego, genialnego humorysty i twórcy Mikołajka, który napisała specjalnie z okazji tego wydania. Ale się uśmiejecie! I też ciut wzruszycie. 6+ Powyższy opis pochodzi od wydawcy.  
CAŁY ŚWIAT MIKOŁAJKA W JEDNYM TOMIE! Mama, która jest strasznie kochana i czasami chce się przeprowadzić do Buni, ale to zawsze jest wina taty. Bunia, która zawsze daje buzi i przywozi niesamowite zabawki, na przykład grającego bąka. Jest szkoła, w której trzeba prawie zawsze być grzecznym i czasami udaje się być pierwszym z dyktanda, gdy akurat Ananiasz jest chory. Jest jeszcze plac, na który przełazimy przez płot i gdzie bawimy się w samochodzie bez kół i silnika. A co najważniejsze – są koledzy. – A teraz rozdam dzienniczki – powiedział dyrektor. Kleofas zaczął płakać. Kleofas jest najgorszym uczniem w klasie i co miesiąc pani wpisuje mu do dzienniczka mnóstwo uwag, i rodzice Kleofasa nie są zadowoleni, i potem nie dają mu deseru, i nie pozwalają oglądać telewizji. W moim dzienniczku było: „Uczeń bardzo żywy, często roztargniony. Stać go na więcej”. U Euzebiusza: „Uczeń niesubordynowany. Bije się z kolegami. Stać go na więcej”. U Rufusa: „Nadal bawi się w klasie wielokrotnie konfiskowanym gwizdkiem z kulką. Stać go na więcej”. Alcest miał w dzienniczku wpis: „Gdyby ten uczeń wkładał w naukę tyle energii co w odżywianie się, byłby najlepszy w klasie, ponieważ stać go na więcej”. Jedynym, którego nie było stać na więcej, był Ananiasz. W tej wielkiej księdze znajdziesz wszystkie opowiadania z tomów: • Mikołajek • Mikołajek nie nudzi się w szkole • Wakacje Mikołajka • Mikołajek i inne chłopaki • Mikołajek ma kłopoty No bo co w końcu, kurczę blade!
Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe "Mikołajek i inne chłopaki" „– Wymyśliłem fantastyczny szyfr – powiedział nam Gotfryd. – To taki tajemny szyfr, który będziemy rozumieć tylko my, chłopaki z naszej paczki. Jak się chce porozmawiać z kolegami na lekcji, to ciągle ktoś przeszkadza. Oczywiście można rozmawiać z kolegą, który siedzi obok. Ale nawet jak człowiek stara się mówić po cichu, to pani zaraz słyszy i mówi: „Skoro masz tyle do powiedzenia, chodź do tablicy, zobaczymy, czy nadal będziesz taki roz¬mowny!”. No i draka gotowa! Taki szyfr to fantastyczna sprawa. I kiedy wracaliśmy do klasy, Gotfryd szepnął: – Na lekcji prześlę wam jakąś wiadomość, a na następnej przerwie zobaczymy, kto zrozumiał”. Oto paczka najpopularniejszych urwisów w literaturze dziecięcej! Ananiasz, pupilek naszej Pani, którego nie można bić, bo nosi okulary. Rufus, który ma gwizdek z kulką, a jego tata jest policjantem. Euzebiusz, który jest bardzo silny i lubi dawać kumplom w nos. Alcest, który ciągle je i przede wszystkim – Mikołajek! Ich przygody od kilku pokoleń bawią do łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Poznaj więcej przygód Mikołajka: 1. „Mikołajek” 2. „Mikołajek nie nudzi się w szkole” 3. „Wakacje Mikołajka” 4. „Mikołajek i inne chłopaki” 5. „Mikołajek ma kłopoty” 6. „Nowe przygody Mikołajka” 7. „Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja” 8. „Nieznane przygody Mikołajka”
Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe "Mikołajek ma kłopoty" „Dzisiaj rano na przerwie Euzebiusz wpadł na pomysł: – Wiecie, chłopaki – powiedział – ci, co należą do paczki, powinni mieć oznakę! – Odznakę – poprawił go Ananiasz. – Nikt cię nie pytał o zdanie, ty wstrętny skarżypyto! – powiedział Euzebiusz. I Ananiasz poszedł sobie, płacząc i mówiąc, że wcale nie jest skarżypytą i że mu pokaże. – A po co nam odznaka? – zapytałem. – No, żeby się rozpoznawać – powiedział Euzebiusz. – To do tego potrzebna jest odznaka? – zapytał Kleofas, bardzo zdziwiony. Wtedy Euzebiusz wyjaśnił, że odznaka jest po to, żeby rozpoznawać chłopaków z naszej paczki, i strasznie się przyda, kiedy zaatakujemy wrogów, więc wszyscy uznaliśmy, że to fajny pomysł”. Oto paczka najpopularniejszych urwisów w literaturze dziecięcej! Ananiasz, pupilek naszej Pani, którego nie można bić, bo nosi okulary. Rufus, który ma gwizdek z kulką, a jego tata jest policjantem. Euzebiusz, który jest bardzo silny i lubi dawać kumplom w nos. Alcest, który ciągle je i przede wszystkim – Mikołajek! Ich przygody od kilku pokoleń bawią do łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Poznaj więcej przygód Mikołajka: 1. „Mikołajek” 2. „Mikołajek nie nudzi się w szkole” 3. „Wakacje Mikołajka” 4. „Mikołajek i inne chłopaki” 5. „Mikołajek ma kłopoty” 6. „Nowe przygody Mikołajka” 7. „Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja” 8. „Nieznane przygody Mikołajka”
Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe "Mikołajek" „Pani weszła do klasy bardzo zdenerwowana. – W szkole jest pan wizytator – powiedziała. – Liczę na to, że będziecie grzecz¬ni i zrobicie dobre wrażenie. Obiecaliśmy, że będziemy się grzecznie zachowywać, zresztą pani niepotrzeb¬nie się niepokoi, bo my prawie zawsze jesteśmy grzeczni. – Uprzedzam was – powiedziała pani – że to jest nowy pan wizytator, stary był już do was przyzwyczajony, ale poszedł na emeryturę. A potem pani dała nam mnóstwo wskazówek, zabroniła nam odzywać się bez pytania i śmiać się bez pozwolenia, poprosiła, żebyśmy nie rzucali kulek na podłogę, jak ostatnim razem, kiedy wizytator się przewrócił, kazała Alcestowi powstrzymać się od jedzenia, kiedy wizytator będzie w klasie, i powiedziała Kleofasowi, który jest najgorszym uczniem, żeby nie zwracał na siebie uwagi. Czasem zastanawiam się, czy pani nie uważa nas za głupków”. Oto paczka najpopularniejszych urwisów w literaturze dziecięcej! Ananiasz, pupilek naszej Pani, którego nie można bić, bo nosi okulary. Rufus, który ma gwizdek z kulką, a jego tata jest policjantem. Euzebiusz, który jest bardzo silny i lubi dawać kumplom w nos. Alcest, który ciągle je i przede wszystkim – Mikołajek! Ich przygody od kilku pokoleń bawią do łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Poznaj więcej przygód Mikołajka: 1. „Mikołajek” 2. „Mikołajek nie nudzi się w szkole” 3. „Wakacje Mikołajka” 4. „Mikołajek i inne chłopaki” 5. „Mikołajek ma kłopoty” 6. „Nowe przygody Mikołajka” 7. „Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja” 8. „Nieznane przygody Mikołajka”
Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe "Wakacje Mikołajka" „No więc jesteśmy na wakacjach. Mieszkamy w pensjonacie, obok są plaża i morze i jest strasznie fajnie, tylko że dzisiaj pada deszcz, do chrzanu z taką pogo¬dą, no bo co w końcu, kurczę blade. Najgorsze, że jak pada deszcz, to dorośli nie mogą sobie z nami poradzić, my jesteśmy niegrzeczni i ciągle są jakieś awantury”. Oto paczka najpopularniejszych urwisów w literaturze dziecięcej! Ananiasz, pupilek naszej Pani, którego nie można bić, bo nosi okulary. Rufus, który ma gwizdek z kulką, a jego tata jest policjantem. Euzebiusz, który jest bardzo silny i lubi dawać kumplom w nos. Alcest, który ciągle je i przede wszystkim – Mikołajek! Ich przygody od kilku pokoleń bawią do łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Poznaj więcej przygód Mikołajka: 1. „Mikołajek” 2. „Mikołajek nie nudzi się w szkole” 3. „Wakacje Mikołajka” 4. „Mikołajek i inne chłopaki” 5. „Mikołajek ma kłopoty” 6. „Nowe przygody Mikołajka” 7. „Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja” 8. „Nieznane przygody Mikołajka”
Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe "Mikołajek nie nudzi się w szkole" „Rosół przejechał sobie ręką po twarzy, a potem znów kazał nam ustawić się w szeregu. Trzeba przyznać, że to nie było łatwe, bo nam jest strasznie trudno ustać w miejscu. Potem Rosół popatrzył na nas długo, długo i żeśmy się zorientowali, że lepiej się nie wygłupiać”. Oto paczka najpopularniejszych urwisów w literaturze dziecięcej! Ananiasz, pupilek naszej Pani, którego nie można bić, bo nosi okulary. Rufus, który ma gwizdek z kulką, a jego tata jest policjantem. Euzebiusz, który jest bardzo silny i lubi dawać kumplom w nos. Alcest, który ciągle je i przede wszystkim – Mikołajek! Ich przygody od kilku pokoleń bawią do łez zarówno dzieci, jak i rodziców. Poznaj więcej przygód Mikołajka: 1. „Mikołajek” 2. „Mikołajek nie nudzi się w szkole” 3. „Wakacje Mikołajka” 4. „Mikołajek i inne chłopaki” 5. „Mikołajek ma kłopoty” 6. „Nowe przygody Mikołajka” 7. „Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja” 8. „Nieznane przygody Mikołajka”
Rene Goscinny i Jean-Jacques Sempe "Mikołajek. Jedziemy na wakacje. WZNOWIENIE 2023" „Ustaliliśmy z tatą, co mogę zabrać. Odpuściłem mu misia, ołowianych żołnierzy i strój muszkietera, a on zgodził się na obie piłki do gry w nogę, klocki, szybowiec, łopatkę, wiaderko, pociąg i strzelbę. O rowerze powiem mu później”. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. Bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej! W tym tomiku znajdziesz wybór najzabawniejszych opowiadań o Mikołajku, jego najbliższych i kumplach, którzy zawsze maja pełno odjazdowych pomysłów. To między innymi: Jedziemy na wakacje Proszę wsiadać! Podróż do Hiszpanii Krzyżówka i wiele innych!
„Wczoraj byłem najlepszy w klasie. Jak bum-cyk-cyk! Pani zrobiła nam dyktando i miałem siedem błędów. Po mnie był Ananiasz, który miał siedem i pół – przecinki liczą się jako połówka...” Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. Bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej! W tym tomiku znajdziesz wybór najzabawniejszych opowiadań o Mikołajku, jego najbliższych i kumplach, którzy zawsze maja pełno odjazdowych pomysłów. To między innymi: Jestem najlepszy Krokiet Robię porządek Wielki słoń Robiliśmy zakupy i wiele innych!
CODZIENNIE PATRZ NA ŚWIAT, JAKBYŚ OGLĄDAŁ GO PO RAZ PIERWSZY. Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji… Oskar i pani Róża to najsłynniejsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta, znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje. Dzięki małemu Oskarowi ponad pół miliona Polaków przekonało się, że warto cieszyć się każdą chwilą życia. Powieść ""Oskar i pani Róża"" to przełomowa książka, która w wyjątkowy sposób łączy w sobie elementy dramatu, komedii i filozofii. Przygoda, w którą wplątani zostają Oskar i pani Róża, to nie tylko walka z chorobą i cierpieniem, ale przede wszystkim poszukiwanie odpowiedzi na pytania, które nurtują każdego człowieka. Jak znaleźć sens życia w obliczu śmierci? Czy istnieje prawda uniwersalna, która pozwoli zrozumieć mechanizmy rządzące światem? Mimo ciężkiego tematu, Schmitt porusza go w sposób delikatny i pełen empatii. To właśnie ta wrażliwość sprawia, że ""Oskar i pani Róża"" jest tak zaskakująco bliskie sercu czytelników. W powieści nie ma miejsca na banał - każda strona przekonuje o autentyczności przeżyć bohaterów i przemyślanej konstrukcji fabuły. Pani Róża, z jej niekonwencjonalną mądrością, staje się dla Oskara nieocenionym przewodnikiem w świecie pełnym zawiłości. To dzięki niej młody chłopiec na nowo odkrywa radość życia, a nawet w najtrudniejszych chwilach potrafi znaleźć iskrę nadziei. ""Oskar i pani Róża"" to książka, która nauczy czytelnika, jak patrzeć na świat jakby był on na nowo odkrywany. To lektura, która udowadnia, że nawet w obliczu cierpienia, można odkryć prawdziwe piękno życia. Ta książka to nie tylko lektura, ale przede wszystkim lekcja, jak cieszyć się każdą chwilą, niezależnie od okoliczności. Światowej sławy autor, Éric-Emmanuel Schmitt, udowadnia, że literatura jest najdoskonalszą formą opisu skomplikowanych emocji, a jego dzieła to dowód na to, że wartości jak empatia, mądrość i miłość są uniwersalne i przekraczają granice języka i kultury.
Książka Erica-Emmanuela Schmitta "Dziecko Noego [wyd. 2022]" W okupowanej Belgii katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca Josepha. Chłopcu udaje się przeżyć, odnajduje rodziców i po latach opowiada swoją historię. Jego historia nie różniłaby się niczym od wielu innych, które znamy, gdyby nie to, że ojciec Pons ocala nie tylko życie Josepha, ale też znacznie więcej. "Dziecko Noego [wyd. 2022]" - książka Schmitta Éric-Emmanuel Schmitt znowu nas zaskakuje, wzrusza i skłania do refleksji. Ta oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o inności, tolerancji i poszukiwaniu tożsamości ma wymiar uniwersalny. Autor łączy humor z powagą i udowadnia, że o dobru można mówić w sposób prosty, piękny, a zarazem pozbawiony sentymentalizmu.
Zobaczcie, jak to się zaczęło. Przygody Mikołajka należą do kanonu światowej literatury już od 60 lat. Jednak mało kto wie, że kultowy bohater debiutował na łamach belgijskiej prasy jako bohater... komiksu! Niepodrabialny humor duetu Sempé-Goscinny ma swoje źródło w komiksowych dymkach. W tych pierwszych przygodach oprócz Mikołajka pojawili się także jego niezapomniani rodzice, nieznośny sąsiad pan Blédurt oraz pierwowzory Alcesta, Ananiasza i innych kumpli. Sprawdźcie, czy wszystkich rozpoznacie!
„– U nas na święta – powiedziałem – będzie Bunia, ciocia Donata i stryjek Eugeniusz. – A u nas – powiedział Alcest – będzie biała kiełbasa i indyk”. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. BO PSOTY I WYBRYKI WSPOMINA SIĘ NAJDŁUŻEJ! W tym tomiku znajdziesz wybór najśmieszniejszych i zimowych opowiadań o Mikołajku i jego bandzie: „Przed świętami jest fajnie”, „Śnieg”, „Robię mnóstwo prezentów”, „Tutuuuut!”, „Cukierek”, „Puzzle”, „Sadełko”, „Tata okropnie przytył”, „Pastowanie”.
Cały świat Mikołajka i jego kumpli w księdze pełnej niespodzianek! Otwórzcie okienka i klapki, żeby odkryć blaski i cienie burzliwego życia Mikołajka i wszystkich jego kumpli: Alcesta, który ciągle je, Ananiasza pupilka naszej Pani, Gotfryda, który ma strasznie bogatego tatę i dom z basem, czy Euzebiusza, który lubi dawać w nos, ale tylko kolegom. „Wielka księga Mikołajka” to prawdziwa gratka dla fanów najsympatyczniejszego chłopca z Francji – Mikołaja. Wygłupy i tarapaty to jego specjalność. Bo czy za błahe sprawy można dostać karę napisania trzysta razy: „Nie powinienem pod pretekstem kredek przerywać lekcji i wywoływać zamieszania w klasie”? To spektakularne wydanie pełne niespodzianek mieści w sobie cały świat Mikołajka i jego kolegów. Uwaga! Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za ból brzucha wywołany śmiechem po lekturze tej książki.
„Kiedy w domu wydało się, że wypadłem najgorzej na klasówce z matematyki, zrobiła się straszna afera! Jakby to była moja wina, że Kleofas jest chory i nie było go na klasówce! No bo co w końcu, kurczę blade, ktoś musi być najgorszy, kiedy go nie ma!”. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. BO PSOTY I WYBRYKI WSPOMINA SIĘ NAJDŁUŻEJ! W tym tomiku znajdziesz wybór najśmieszniejszych opowiadań o szkolnych wygłupach Mikołajka i jego bandy: „Bum!”, „Korepetycje”, „Nowa”, „Wypracowanie”, „Praca domowa”, „Brzydkie słowo”, „Co będziemy robić później”, „To wszystko głupie wymysły!”, „Gra w kule”.
„– Mamo, mogę zaprosić kolegów ze szkoły, żeby przyszli do nas pobawić się jutro po południu? – spytałem. – Nie – odpowiedziała mama. – Po tym, jak ostatnim razem byli u nas twoi koledzy, trzeba było wstawić dwie nowe szyby w oknie salonu i odmalować twój pokój”. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. BO PSOTY I WYBRYKI WSPOMINA SIĘ NAJDŁUŻEJ! Przeczytaj, jakie fantastyczne numery wykręcili Mikołajek i jego kumple. Pękniesz ze śmiechu! W tym tomiku znajdziesz wybór najśmieszniejszych opowiadań o wygłupach Mikołajka i jego bandy: Czekoladowo-truskawkowe, Zoo, Zamek, Grill, Basen, Sadzawka, Zwiedzaliśmy czekoladę, Wesołe miasteczko, Piknik.
Mikołajek nabiera kolorów! Odnalezione przypadkiem w szufladzie Goscinnego, zilustrowane kolorowymi rysunkami przez Sempégo – nieznane historie o Mikołajku nabierają prawdziwych rumieńców. Pomysłom na psoty nigdy nie ma końca. Tym bardziej że niesfornemu łobuziakowi towarzyszą niezawodni kumple: Alcest, Gotfryd, Kleofas i Euzebiusz. Uśmiech murowany, no bo co w końcu, kurczę blade! E, chłopaki! – powiedział Kleofas. – Ponieważ nie byłem najgorszy z historii, a wczoraj wieczorem nie było nic ciekawego w telewizji, ojciec zabrał mnie do cyrku. No i przyszedł mi do głowy fantastyczny pomysł! Może zrobimy sobie cyrk?
Mikołajek i jego kumple czekają na ciebie! Kolejna porcja przygód najzabawniejszego chłopca z Francji, Mikołajka, i jego bandy. Chłopaki przekupują Ananiasza – klasowego pupilka, buntują się przeciwko Rosołowi, a Kleofas awansuje z ostatniego miejsca w klasie na przedostatnie. Urwisy wybierają się na wycieczkę do fabryki czekolady, psocą na basenie, w salonie fryzjerskim i nie tylko. Z nimi nigdy nie ma nudy! Zaraz po tym, jak Rosół, nasz opiekun, zadzwonił na koniec przerwy, piłka przeleciała nad bramką i – bum! – trafiła w okno. W miejscu, gdzie przedtem była szyba, ukazała się twarz dyrektora, cała czerwona i zła.
„Bardzo lubię, kiedy stryjek Eugeniusz do nas przychodzi, bo jest strasznie śmieszny: cały czas robi różne psikusy i bardzo głośno się śmieje. Opowiada też dowcipy, ale nigdy ich nie słyszałem, bo kiedy zaczyna opowiadać, każą mi wychodzić z pokoju”. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. Bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej! W tym tomiku znajdziesz wybór najzabawniejszych opowiadań o Mikołajku, jego najbliższych i kumplach, którzy zawsze maja pełno odjazdowych pomysłów. To między innymi: Tata jest konający Urodziny Kleofasa Bunia Nowi sąsiedzi i wiele innych!
Poszliśmy na strych po pudełko z bombkami, łańcuchami i lampkami, a potem wzięliśmy się do roboty. Tata postawił drzewko w jadalni i zaczął wieszać bombki, które zostały po tym, jak pudełko upadło nam na schodach. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. Bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej!
„Pani zadała nam na jutro strasznie trudne zadanie z arytmetyki, gdzie mowa o gospodarzu, który ma mnóstwo kur znoszących mnóstwo jajek. Bardzo nie lubię zadań z arytmetyki, bo kiedy je dostaję, to w domu zawsze są kłótnie”. Wielka kolekcja najlepszych przygód Mikołajka wywoła uśmiech na twarzy czytelnika w każdym wieku. Bo psoty i wybryki wspomina się najdłużej!
Mikołajek znowu rozrabia! Mały urwis wraca z kolejną porcją przygód. Chłopaki przekupują Ananiasza – klasowego pupilka, razem buntują się przeciwko Rosołowi, a Kleofas awansuje z ostatniego na przedostatnie miejsce w klasie. Kumple, których Mikołajek wciąż na nowo przedstawia, bo nigdy nie pamięta, czy już to kiedyś zrobił, zawsze mają mnóstwo nowych pomysłów. A psocić można wszędzie: w salonie fryzjerskim, na basenie czy w fabryce czekolady. Będzie wesoło! „Po podwieczorku (były bezy) pan Bléurt oznajmił, że nauczy mnie grać w warcaby. Pokazał mi, jak się gra, a ponieważ tata kazał, żebym był dobrze wychowany, nie powiedziałem mu, że już umiem. Zagraliśmy cztery partie, wygrałem wszystkie i pan Bléurt postanowił, że pobawimy się w chowanego.”