Prawdziwa historia oparta na faktach, będąca dramatem wojennym, przedstawiająca wydarzenia z lat 1925–1945, obrazująca przełomowe momenty w dziejach narodu polskiego. Główną i tytułową bohaterką jest młoda i waleczna dziewczyna (Lila) zmagająca się z rzeczywistością, w której się znalazła. Uczestniczka tajnych kompletów w zakresie szkoły średniej. W wieku szesnastu lat wstępuje w szeregi Podziemnego Państwa Polskiego – Armii Krajowej. W konspiracji od 1942 roku. Zaprzysiężona jako łączniczka AK, pseudonim „Lilka”.
Z Prologu
Przepiękna książka! Ze wzruszeniem przeczytałam w Maroku. Tak głęboka treść zawarta w tak ascetycznej formie! Bardzo dziękuję za przeżycie – wielkie wzruszenie! Serdecznie dziękuję za egzemplarz, który dostarczył mi czystych, ludzkich odczuć.
Barbara Dziekan
aktorka, profesor sztuk teatralnych, pedagog, profesor zwyczajny
Bardzo interesująca historia. Dobrze napisana. Dobrze się czyta. Brawo Ty! (czyli Pan Cezary Andrzej i do tego Krajewski).
Tomasz Grochoczyński
aktor, reżyser, pedagog
Lila – świadectwo, Lila – zwyczajnie nadzwyczajna, Lila – Anioł z Opatowca, Jeszcze Polska nie zginęła, Lila! Dziękujemy!, Bóg, Honor, Ojczyzna, Lila. Każdy z tych tytułów pasuje do fenomenalnie napisanej książki Cezarego Andrzeja Krajewskiego. Opowieści o cudownej dziewczynie, która… Zachowam milczenie. Czekam na film. Polecam z miłością.
Paweł Burczyk
aktor, scenarzysta
Cezary Andrzej Krajewski – urodzony w Koszalinie w 1971 r. Autor scenariusza pełnometrażowego projektu oraz serialu fabularnego pod roboczymi tytułami „Lila”, ukazujących prawdziwą historię. Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Ojciec dwóch synów i córki: Pawła, Kamila i Palomy. Mąż Justyny. Mieszka i pracuje w Pile oraz w Warszawie.