Menu

Piotr Napierała

Praca Piotra Napierały o Simonie van Slingelandtcie jest nie tylko rzetelnie przeprowadzoną analizą życia i politycznej aktywności jednego z najważniejszych niderlandzkich mężów stanu pierwszej połowy XVIII wieku, ale również udanym studium o zagranicznej i wewnętrznej polityce Niderlandów w tym okresie. Obydwa zagadnienia są w polskiej historiografii mało znane. Tym bardziej godna uznania jest monografia dr. Napierały – oparta przede wszystkim na jego własnych badaniach. Tytułowy bohater jest w niej przedstawiony nie tylko jako biegły dyplomata, ale także jako autor reformatorskich pomysłów uzdrowienia ustroju wewnętrznego i finansów państwa. Książka Piotra Napierały otwiera przed czytelnikiem – nie tylko polskim – niezmiernie ciekawy fragment dziejów osiemnastowiecznych Niderlandów i osiemnastowiecznej europejskiej polityki. Warto się z nim zapoznać. prof. IH PAN dr hab. Grzegorz Kucharczyk Dr Piotr Napierała (ur. 1982) zajmuje się zachodnioeuropejską kulturą polityczną i dyplomacją XVIII wieku. Jest autorem książek: „Sir Robert Walpole (1676–1745) – twórca brytyjskiej potęgi” (2008), „Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa” (2009), „Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie” (2010) oraz „Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku” (2011).
Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu), doktor nauk humanistycznych w zakresie historii; zajmuje się myślą polityczną oświecenia i jego przeciwników oraz dyplomacją Francji i Wielkiej Brytanii XVIII wieku, a także kwestiami związanymi z ustrojem państw (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, Republika Zjednoczonych Prowincji) w czasach oświecenia. Jego zainteresowania skupiają się również na problematyce życia codziennego w Wielkiej Brytanii, Holandii i Francji w XVIII wieku i związkach między polityką a muzyką tej epoki. Jego praca naukowa dotyczy także kontaktów Zachodu z Chinami i Japonią oraz zagadnienia stereotypów narodowych i ich związków z bieżącą polityką międzynarodową. Autor m.in. książek Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu. Wielcy władcy małego państwa (Poznań 2009) i Simon van Slingelandt (1664–1736) – ostatnia szansa Holandii (Kraków 2012). Publikacja Piotra Napierały to jedno z nielicznych opracowań w polskiej literaturze przedmiotu, które w sposób całościowy, tzn. od momentu powstania Stanów Zjednoczonych do czasów współczesnych, analizuje stosunki tego państwa z Niemcami, a szerzej – z Europą. Ta oryginalna i niekiedy subiektywna analiza relacji USA z Niemcami dokonana jest z punktu widzenia szeroko rozumianego liberalizmu […]. Swoje rozważania autor oparł na obszernej, mało znanej w Polsce, literaturze anglo- i niemieckojęzycznej. Wiele rozważań zawartych w pracy, szczególnie dotyczących okresu oświecenia i liberalizmu, ma charakter erudycyjny, co świadczy o profesjonalnym warsztacie badawczym. Prof. dr hab. Andrzej Sakson (Instytut Zachodni w Poznaniu)
W monografii przedstawiono Fryderyka II zwanego Wielkim jako człowieka, władcę i polityka, z rzadko podejmowanej w Polsce europejskiej perspektywy XVIII wieku. Autor zwraca szczególną uwagę na działania króla w czasach, kiedy liberalne idee polityczne zaczęły dominować w literaturze politycznej, a po jakimś czasie również w praktyce. Historiografia polska ocenia często tego władcę zdecydowanie negatywnie, przypisując mu inicjatywę i dokonanie pierwszego rozbioru Rzeczypospolitej (1772), rzadziej myśli się o Fryderyku II Hohenzollernie w kontekście wzrostu potęgi Prus za jego panowania, faktycznej i wytrwałej pracy dla dobra ludu i służeniu państwu, które dlań było najwyższym dobrem, budowaniu zrębów handlu, inspirowaniu imigracji zarobkowej do Prus i niechęci do długotrwałych wojen. Na tle ówczesnej Europy Fryderyk II jest też postacią odgrywającą wiodącą rolę w życiu naukowym i kulturalnym kontynentu.