Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Galeria Jacka Kaczmarskiego Skrzydło wschodnie

Andrzej Kasperek

Galeria Jacka Kaczmarskiego Skrzydło wschodnie

16,80

 

Przedstawiam książkę, która nosi tytuł: Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie i jest zbiorem esejów dotyczących historii, literatury i malarstwa. To owoc kilku lat mojej pracy. Żmudnego szukania źródeł, kwerend bibliotecznych, wędrówek po muzeach, analiz powieści, wierszy i obrazów.

Książka ma na celu przybliżenie twórczości Jacka Kaczmarskiego a szczególnie tej jej części, którą stanowią utwory inspirowane obrazami i rzeźbami, czyli tzw. ekfrazy. Zbyt często słucha się jego piosenek powierzchownie, nie tak, jak na to zasługują. To nie tylko przypadek „Murów”. To po prostu zwykłe lenistwo, które sprawiało (i sprawia nadal), że nazbyt często słuchacze prześlizgiwali się nad znaczeniami ukrytymi w jego tekstach i słyszeli to, co chcieli usłyszeć. Czasem po prostu ich wiedza nie nadążała za wiedzą i erudycją autora, który na kartce papieru potrafił zmieścić świetny opis obrazu, podać kontekst historyczny a nawet swe refleksje o kondycji Polaka, Rosjanina, człowieka…

Skupiłem się w tym tomie na siedmiu piosenkach, które można potraktować jako głos w debacie o stosunkach polsko-rosyjskich. Jak istotne były one dla autora, opisuję w książce. Staram się wyjaśniać pewne aspekty historyczne stosunków pomiędzy Polską a Rosją. Bez ich zrozumienia nigdy nie pozbędziemy się wzajemnych urazów i animozji, nigdy nie doczekamy się normalności (choć tu pewnie jestem marzycielem).

Andrzej Kasperek

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-786-5024-9

Liczba stron: 236

Format: 145x210mm

Cena detaliczna: 16,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...