Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Heretycy oraz inne opowiastki

Krzysztof Rytka

Heretycy oraz inne opowiastki

44,35

 

Krzysztof Rytka, ur. w roku 1952 w Śremie, mieszkał od 1954 do 1979 we Wrocławiu. W roku 1977 ukończył studia archeologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim i uzyskał w roku 1989 doktorat
w Niemczech w Würzburgu, gdzie obecnie mieszka. W latach 70-tych był członkiem teatru studenckiego „Kalambur” i wioślarzem wrocławskiego AZS-u. Oprócz publikacji fachowych i reportaży z podróży (m.in. Australia 1989) pisze wiersze i opowiadania. K. Rytka jest również autorem komentarza w katalogu do wystawy fotografii Andrzeja J. Lecha „Dziennik podróżny Ameryka” 2001, który przedrukowany został w „Przeglądzie Polskim” (nowy dziennik, New York 1.2.2008).
Jego wiersze publikowane były we własnym tłumaczeniu w niemieckich antologiach poetyckich: „Autoren Werkstatt 51” (R.G.Fischer Verlag, Frankfurt/Main), „Ly-La-Lyrik Edition 1996” (Frieling Verlag, Berlin), Edition „Gedicht und Gesellschaft” Goethe-Gesellschaft Frankfurt/Main 2001 oraz w würzburgskim kwartalniku artystycznym „Quer”.
W Polsce mały wybór jego wierszy ukazał się w r. 2002 w antologii poezji miłosnej szczecińskiego Wydawnictwa „MAK”. W kwietniu 2008 K. Rytka otrzymał wyróżnienie w kategorii poezji w konkursie im. Zbigniewa Herberta w Londynie. Wyróżnione wiersze ukazały się w miesięczniku „Rzeczpospolita Kulturalna” 4/2008 (Br@ndBook London Publishing). W styczniu 2010 ukazał się we frankfurckim wydawnictwie Haag& Herchen we własnym tłumaczeniu na niemiecki tomik poetycki K.Rytki pt. „Aus dem Tagebuch” („Z notatnika”), zaś zbiór wierszy „Zapiski w brulionie“ został wydany w 2015 roku (MaMiKo).
Pojedyncze opowiadania (Kochankowie, Kondor, Kurduple i wielkoludy, Latarnik, Napalona opalona) drukowane były w „Rzeczpospolitej Kulturalnej” 5/2008. We wrześniu 2009 wrocławskie wydawnictwo Astrum wydało autobiograficzną książkę K.Rytki pt. „Opowiastki wrocławskiego urwisa”. W roku 2015 wydawnictwo MaMiKo wydało także powieść K.Rytki pt. „Pionek”.

Mamiko
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-639-0681-8

Liczba stron: 276

Format: 14.5x21.0cm

Cena detaliczna: 44,35 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...