Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kalwaria życia

Marian Rynkiewicz

Kalwaria życia

71,83

 

Fotografik Marian Rynkiewicz jest urzeczony przeszłością w połączeniu z teraźniejszością. W jego fotografii wielkie misterium dziejów odległych łączy się ze współczesnością. Misteryjne wydarzenia na Wejherowskiej Golgocie – Świętych Górach Kalwarii – wplata w Kalwarię Życia człowieka współczesnego. Zacierają się granice między sakralnym misterium a życiem człowieka na drogach współczesnej historii.

Pielgrzymka ta odbywa się po Kaszubach i po rozległych miejscach Polski. W diaporamie, albumie i na wystawie dostrzega się poszukiwania i pielgrzymowanie w tajemniczy świat dziejów odległych i współczesnego człowieka. Ukazane prace fotograficzne ze Wzgórza Wejherowa – Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego – ukazują człowieka umęczonego i cierpiącego oraz folklorystyczny i religijny charakter misterium.

Z fascynacji bogactwem Wejherowskiej Golgoty – Sanktuarium Męki Pańskiej – wyrosła inspiracja Mariana Rynkiewicza do stworzenia diaporamy, albumu i wystawy pt. „Kalwaria Życia”. Jest to jego konieczność dania świadectwa zatrzymania się nad człowiekiem.

Przeżywamy razem z nim Kalwarię Życia. Składają się na nią fotografie z więzień, aresztów śledczych, Domów Pogodnej Starości, Domów Opieki Społecznej, fotografie spod polskich strzech, z ulicy, Świętej Góry Grabarki, gdzie są przynoszone krzyże pokutne, by zatknąć je wokół cerkwi. Starannie budowana dramaturgia Kalwarii Życia daje niepowtarzalne przeżycia skłaniające do refleksji nad człowieczą egzystencją. Kalwaria Życia Rynkiewicza to odważne i niespotykane dopełnienie wiedzy o współczesnym człowieku.
Jan Dionizy Waloszek

Bernardinum
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-782-3365-7

Liczba stron: 272

Format: 21.9x30.5

Cena detaliczna: 115,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...