Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kapitał polityczny opozycji antysystemowej w Rosji

Olga Nadskakuła-Kaczmarczyk

Kapitał polityczny opozycji antysystemowej w Rosji

28,65

 

Książka napisana przez znakomitą znawczynię wewnętrznych spraw Rosji dr Olgę Nadskakułę-Kaczmarczyk w pełni zasługuje na publikację. (… ) ma bowiem szereg pozytywnych cech, które wyróżniają ją na tle wielu innych polskich publikacji dotyczących Rosji. Po pierwsze, rozprawa ta jest oparta na wielu różnorodnych źródłach, nie tylko zastanych (materiały prasowe, oficjalne strony internetowe itd.), ale również wywołanych (głównie są to wywiady ze znaczącymi osobami ze środowisk opozycji antysystemowej). Po drugie, konstrukcja pracy pomimo niesłychanie wysokiego poziomu skomplikowania pola badawczego (zróżnicowanie podmiotów badania i płaszczyzn badawczych) jest bardzo logiczna i przejrzysta. Po trzecie, na uznanie zasługuje zastosowana siatka kategorii teoretycznych, zarówno oparta na już istniejącej literaturze, jak i odautorska (kapitałpolityczny opozycji w reżimach niedemokratycznych). Po czwarte i najważniejsze – wyraźnie widoczna jest konsekwencja przy poprawnym stosowaniu założeń metodologicznych, w tym weryfikacji poprawnie postawionych hipotez badawczych.

Z recenzji prof. dr. hab. Romana Bäckera

Zaproponowany temat eksploruje obszar, który był już w pewnej mierze przedmiotem studiów w światowej nauce, jednak jak dotąd nie powstało zbyt wiele monografii poświęconych potencjałowi rosyjskiej opozycji. (… ) Dlatego też można uznać przedstawioną propozycję za studium nie tyle struktury i sposobów działania rosyjskiej opozycji antysystemowej, ile raczej potencjalnej możliwości odegrania przez nią większej roli, a przez to za pracę w znaczącym stopniu nowatorską. (… ) Autorka jest bowiem dobrze zorientowana w światowych relacjach władzy i opozycji, a także w stanie badań nad współczesnym systemem politycznym w Rosji i stosunkami pomiędzy głównymi siłami politycznymi w tym państwie.

Z recenzji prof. dr. hab. Joachima Dieca

Księgarnia Akademicka
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-813-8006-5

Liczba stron: 329

Format: 175x245mm

Cena detaliczna: 36,20 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...