Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kodeks Hammurabiego i monarchia starobabilońska

Kowalczyk Tomasz, Tomasz Sińczak

Kodeks Hammurabiego i monarchia starobabilońska

32,32

 

Przechowywany w Musée du Louvre, pochodzący z XVIII wieku przed Chrystusem monument, inspiruje kolejne pokolenia historyków prawa, historyków sztuki i historyków starożytnego Bliskiego Wschodu. Ze względu na ogromny wkład, zapisanego na steli wykazu praw, który nakazał Hammurabi, w rozwój światowej jurystyki sam kodeks budzi wciąż duże zainteresowanie badaczy. Nie można go jednak skutecznie analizować, bez choćby syntetycznego poznania historii regionu i dziejów monarchii starobabilońskiej. Próba ponownej analizy poszczególnych aspektów funkcjonowania dziedzictwa Kodeksu i przedstawienia ich w kontekście historii monarchii starobabilońskiej skłoniła autorów do zajęcia się tą problematyką. W szerszym rozumowaniu bez szerokiej i ponownej analizy Kodeksu i literatury poświęconej starożytnemu wschodowi nie ma szans na dalszy rozwój nauki. Celem niniejszej publikacji jest ponowna weryfikacja niektórych aspektów funkcjonowania tego niezwykłego dokumentu, wskazanie na wcześniej nie-podkreślane przez badaczy wątki dziedzictwa społeczności nomadycznych w Kodeksie i całej kulturze monarchii starobabilońskiej oraz próba przedstawienia odbiorcom znaczenia dziedzictwa tego niezwykłego państwa i samego Kodeksu.
Ze Wstępu

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 9788381808774

Liczba stron: 237

Cena detaliczna: 36,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...