Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Małe życie

Hanya Yanagihara

Małe życie

7.8

(13524 ocen) wspólnie z

49,99

 

Powieść, o której się mówi. Powieść, której się nie zapomina. Powieść, która wzbudza emocje. „Małe życie”: najgłośniejsze wydarzenie literackie 2015 roku. Wywołało gorące dyskusje zarówno wśród czytelników, jak i krytyków. Wobec tej historii nie sposób przejść obojętnie.

Hanya Yanagihara, amerykańska autorka pochodząca z Hawajów, postanowiła opisać trwającą kilkadziesiąt lat przyjaźń między czterema mężczyznami. Poznajemy ich, gdy tuż po studiach przeprowadzają się do Nowego Jorku – miasta marzeń, w którym jednak niełatwo jest osiągnąć sukces. Ale im się udaje. Energiczny JB zaczyna malować i po jakimś czasie staje się rozpoznawalnym artystą, obracającym się w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm spełnia się jako wzięty architekt. Nieziemsko przystojny Willem robi karierę aktorską. A Jude? Jude jest świetny w każdej dziedzinie, nad którą zaczyna pracować. Najpierw jako wybitny matematyk. Potem jako prawnik, który nie ma sobie równych. Jednak czy jest szczęśliwy? Nie wiadomo, ponieważ Jude ma też mnóstwo tajemnic, których nie znają nawet najbliżsi. Skąd się wziął? Kim byli jego rodzice? Jak wyglądała jego przeszłość? I jaki związek z tym wszystkim mają jego problemy zdrowotne i emocjonalne? Przyjaciele zachodzą w głowę, co takiego wydarzyło się w jego życiu. Podobnie jak czytelnik…

Wraz z nimi powoli, krok po kroku, strona po stronie, odkrywamy przerażającą prawdę. Czy jesteśmy w stanie poznać ją do końca? Czy ktokolwiek ma taką moc, aby wydobyć ją z Jude’a? Czy Willem, Malcolm i JB będą umieli poradzić sobie choćby z częścią informacji o tym, co się stało? Czy mają w sobie dość empatii i cierpliwości, by pomóc przyjacielowi? Każda strona zamiast dawać odpowiedzi rodzi kolejne pytania i nie daje czytającemu spokoju do samego końca.

„Małe życie” to jedna z tych powieści, która zostaje w czytelniku na bardzo długi czas. To opowieść o przeszłości, którą chciałoby się wymazać; o niewyobrażalnym bólu, który nie pozwala zapomnieć i jednocześnie przynosi chwilowe ukojenie; to studium zła, do jakiego zdolny jest drugi człowiek i próba odpowiedzi na pytanie czy można sobie z takim ogromem zła poradzić. To piękna proza o granicach ludzkiej wytrzymałości i przekleństwie pamięci.

Powieść Małe życie w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces wśród krytyków i czytelników – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Prawa do opublikowania powieści dotychczas sprzedano do dwudziestu krajów.

W.A.B.
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2018-10-22

ISBN: 978-83-280-3734-2

Tytuł oryginalny: A Little Life

Liczba stron: 816

Format: 15.0x22.5cm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...