Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

Alan Greenspan

Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

6.8

(10 ocen) wspólnie z

42,00

 

Wydarzenia 2008 roku zmusiły ekonomistów do zakwestionowania podstawowych założeń dotyczących formułowania przewidywań. Jak to możliwe, że nikt nie zorientował się, że nadciąga prawdopodobnie największy w dziejach kryzys finansowy? Dlaczego makromodelowanie tak strasznie nas zawiodło właśnie wtedy, kiedy było najbardziej potrzebne? Nawet wyrafinowane systemy prognozowania Rady Rezerwy Federalnej ani Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie pozwoliły przewidzieć przebiegu zdarzeń. Jeszcze dwadzieścia cztery godziny przed katastrofą powszechna świadomość nie krążyła nawet wokół możliwości zwykłej recesji, nie mówiąc o najgorszym od osiemdziesięciu lat kryzysie. Dlaczego praktycznie każdy znaczący ekonomista i polityk mylił się w tak ważnej kwestii?
W swojej najnowszej książce Alan Greenspan zastanawia się nad tymi pytaniami i wskazuje własne błędy, których analiza skłoniła go do zmiany poglądów i zbliżenia do ekonomii behawioralnej i teorii noblisty Daniela Kahnemana.
Czy jesteśmy wstanie formułować nasze prognozy bardziej trafnie? Autor odpowiada twierdząco. Nie możemy jednak opierać przewidywań na samych liczbach. Konieczne jest uwzględnienie natury człowieka, psychologii i irracjonalnych zachowań.
„Mapa i terytorium” powinno zdaniem Greenspana stać się przewodnikiem, który pomoże nam uniknąć błędów w przyszłości.

Alan Greenspan (ur. 1926) – wybitny amerykański ekonomista i autorytet w dziedzinie polityki monetarnej, Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Tytuł doktora nauk ekonomicznych zdobył na Uniwersytecie Nowojorskim. W latach 1974–1977 szef Zespołu Doradców Ekonomicznych prezydenta Geralda Forda. W 1987 r. mianowany przez prezydenta Ronalda Reagana przewodniczącym Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, piastował stanowisko również podczas prezydentur George'a H. W. Busha, Billa Clintona oraz George'a W. Busha. Przeszedł na emeryturę w 2006 r.

Prószyński Media
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-08-21

ISBN: 978-83-796-1019-8

Tytuł oryginalny: The Map and the Territory: Risk, Human Nature, and the Future of Forecasting

Liczba stron: 392

Prószyński Media

Format: 150x215mm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Tłumaczenie: Janusz Stawiński

Rok wydania: 2014

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...