Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pysznie dla rodziny i przyjaciół

Joanna Drzazga, Gosia Wieruszewska

Pysznie dla rodziny i przyjaciół

8.4

(5 ocen) wspólnie z

39,90

28 gotowych zestawów dań składających się z przystawki, dania głównego i deseru.

Książka ta powstała z pasji. Ale nie z pasji do jedzenia, lecz do gotowania dla innych. Z pasji wspólnego spędzania czasu przy stole i dzielenia się radością z odkrywania nowych smaków.
Autorki przekonują, że warto powrócić do domowych przyjęć w gronie rodziny i przyjaciół. Z wielu powodów: bo w domu wszyscy czujemy się swobodniej, bo jest to zawsze znacznie tańsze, bo sami zadbamy o jakość produktów i nasze zdrowie, bo łatwiej jest zorganizować czas dzieciom, bo jest to prawdziwe dzielenie się i obdarowywanie innych, bo udany obiad daje gotującym wielką satysfakcję i przyjemność… A co najważniejsze: bo to nie jest wcale trudne, a z tą książką łatwo sobie poradzić z przyjęciem nawet dla kilkunastu gości.
Znajdują się w niej nie tylko przepisy, ale również informacje jak ustalić kolejność prac i przygotowania poszczególnych dań. Jeszcze przed rozpoczęciem gotowania wiadomo, jak rozplanować poszczególne prace, żeby bez problemu ze wszystkim zdążyć. I co najważniejsze jak wybrać właściwą kolejność – jedne czynności mogą być wykonane na długo przed pojawieniem się gości, inne wyłącznie tuż przed – wszystko to znajdziecie w opisie każdego zestawu.
Książka zawiera także porady ogólne dotyczące prostych, ale ważnych elementów składających się na przygotowanie przyjęcia. Są to między innymi techniki kuchenne, które pozwalają uniknąć podstawowych błędów i w znaczący sposób poprawiają estetykę i smak naszych potraw. Znaleźć w niej można również porady dotyczące robienia zakupów, planowania pracy w kuchni w dniu przyjęcia, a b c przypraw i dodatków niezbędnych to smacznego gotowania, informacje o produktach które warto mieć w domu na przyjęcie „last minute” i wiele wiele innych. Nie piszemy o tym w długich i nudnych rozdziałach. Wszystko co najważniejsze znajduje się w specjalnie przygotowanych infografikach, które w bardzo prosty obrazkowy sposób tłumaczą i organizują przekaz.

W tej książce znajdują się propozycje menu na trzydaniowe obiady i kolacje, te bardziej i mniej wykwintne - ponad 100 przepisów w wersji 6 osób +.
Dania są dobrane tak, by świetnie do siebie pasowały i co najważniejsze, by były łatwe do przygotowania dla większej liczby osób.

Muza SA
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-03-30

ISBN: 978-83-287-0319-3

Liczba stron: 192

Muza SA

Format: 188x246mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...