Menu

Carlos Ruiz Zafon

Carlos Ruiz Zafon - uwielbiany hiszpański pisarz, który zyskał niezwykłą popularność na całym świecie za sprawą swych opowiadań i został laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Original Voices Award i British Book Award. Był uważany za jednego z najlepszych współczesnych pisarzy. Został pierwszym w swoim pokoleniu hiszpańskim autorem bestsellera. Z wykształcenia był dziennikarzem, jednak w 1993 roku zamieszkał w Los Angeles i nie pracował już w zawodzie. Całkowicie poświęcił się powieściopisarstwu oraz pisaniu scenariuszy filmowych. Zaczynał od pisania powieści dla młodzieży. Z największym uznaniem czytelników i recenzentów spotkała się książka „Cień wiatru”, dzięki której to książce Zafon zyskał międzynarodową sławę, a na świecie mówiło się nawet o „Zafonmani".

Najważniejsze powieści hiszpańskiego pisarza

Pierwsze książki Carlosa Ruiz Zafona to powieści dla młodzieży. Napisał cykl „Trylogia mgły” (hiszp. „La Trilogía de la Niebla”), który obejmuje powieść „Książę mgły” z 2010 roku („El Príncipe de la Niebla” - 1993 r.), „Pałac Północy” z 2011 roku („El palacio de la medianoche” - 1994 r.) oraz „Światła września” z 2011 roku („Las luces de septiembre” - 1995 r.). W roku 1999 wydał jeszcze jedną książkę dla młodzieży zatytułowaną „Marina”. W Polsce opublikowaną ją po raz pierwszy w listopadzie 2009 r. nakładem wydawnictwa Muza. Autor darzył ją największym sentymentem ze wszystkich napisanych przez siebie.

Carlos Ruiz Zafon - książki popularne na całym świecie

W 2001 roku ukazała się książka „La sombra del viento” - w Polsce wydana w 2005 roku jako „Cień wiatru” i wznowiona w 2011 roku. Była to pierwsza w dorobku pisarza Carlosa Ruiz Zafona powieść dla dorosłych czytelników. Stała się światowym bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków. Ta pozycja zapoczątkowała słynny cykl „Cmentarz Zapomnianych Książek”, do którego zaliczają się też powieści „Gra anioła” („El juego del ángel” - 2008 r.), „Więzień nieba” („El prisionero del cielo” - 2011 r.) i „Labirynt duchów” („El laberinto de los espíritus “ - 2016 r.).

Zafon, podobnie jak pisarz Mario Vargas Llosa i Julio Cortazar, należą do grona najpoczytniejszych pisarzy iberoamerykańskich.
Ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku zachwyca się parą i światłem - materią, z której powinny być zrobione miasta. Miasto z mgły, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza? W każdym z opowiadań jest charakterystyczna atmosfera jego najbardziej znanych utworów – delikatny smutek, dystans i zaduma, są nawiązania wprost do cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, jest też ukłon w stronę jednego z mistrzów Zafona – Miguela de Cervantesa. Wszystko pełne pisarskiej magii typowej dla autora, który sprawił, że jak nigdy wcześniej potrafiliśmy marzyć. Leszek Bugajski
Ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona Młody chłopak odkrywa, że chce zostać pisarzem, kiedy jego opowieści zaciekawiają bogatą dziewczynę, która skradła mu serce. Budowniczy ucieka z Konstantynopola z projektami sekretnej biblioteki. Dziwny dżentelmen zachęca Cervantesa do napisania książki, jaka jeszcze nigdy nie powstała. Gaudí, płynący na pokładzie transatlantyku zachwyca się parą i światłem ? materią, z której powinny być zrobione miasta. Miasto z mgły, ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten zbiór jedenastu opowiadań pokazuje wszystkie cechy pisarstwa Zafona, ale subtelnie, jakby przez mgłę wszechobecną w jego literackich obrazach. Te opowieści mogłyby stać się elementami większej całości, a jednak pisarz puścił je wolno, dając im osobne życie. Może po to, by ukazały w pełni wyjątkowość jego prozy tym, którzy nie mieli jeszcze okazji zajrzeć do powieści mistrza? W każdym z opowiadań jest charakterystyczna atmosfera jego najbardziej znanych utworów – delikatny smutek, dystans i zaduma, są nawiązania wprost do cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, jest też ukłon w stronę jednego z mistrzów Zafona – Miguela de Cervantesa. Wszystko pełne pisarskiej magii typowej dla autora, który sprawił, że jak nigdy wcześniej potrafiliśmy marzyć. Leszek Bugajski
Już jest! Nowa powieść autora znanego wszystkim "Cienia wiatru". Akcja toczy się w Barceloni, w latach 50-tych, podczas reżimu generała Franco. Główna bohaterka, Alicja Gris, pociągająca, o oszałamiającej urodzie to jednocześnie bezwzględna agentka. Ze względu na swą skuteczość zostaje jej zlecone tajne zadanie. Bez wahania zgadza się. Ma zająć się zaginięciem ministra kultury Mauricia Vallsa, byłego dyrektora więzienia Montjuic. Do pomocy zostaje jej przydzielony kapitan policji. Poszukiwania zostają rozpoczęte. Odnaleziony zostaje siódmy tom serii "Labirynt duchów", cenna wskazówka, dzięki której Alicja trafia do księgarni Sempere&Synowie. Jednak podróż tam oraz odkrycie sekretów, które nie powinny zostać ujawnione, stanowi dla niej nie lada zagrożenie.