Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety Bielska-Białej

Jacek Kachel

Sekrety Bielska-Białej

6.5

(16 ocen) wspólnie z

32,37

Odkrywanie kart historii miasta, poznawanie tajemnic jego mieszkańców, tropienie afer, skandali i rozwiązywanie zagadek...

Czy Bielsko-Biała, leżące na pograniczu Śląska i Małopolski, a niegdyś dwa odrębne, samodzielne miasta, może nie intrygować? To niemożliwe. Przez wieki bowiem Bielsko i Biała nie tylko były w różnych regionach, ale nawet w innych krajach. Łączyła je graniczna rzeka Biała. Oba miasta zamieszkiwali Niemcy, Polacy i Żydzi. Mieszały się kultury, wyznania i języki. W tym tyglu wiele się działo.
Jacek Kachel na kartach Sekretów Bielska-Białej uchyla więc rąbka tajemnicy, a właściwie wielu z nich. Autor zdradza, jak doszło do katastrofy w teatrze, w jaki sposób ujęto Floriana Nikifora Maruszeczko – groźnego mordercę II Rzeczypospolitej, dzięki czemu udało się rozwikłać aferę „Czarnej ręki” – głośną aferę hotelowych szantażystów. Zaskakuje opowieścią o tym, że odnosząca sukcesy drużyna piłkarska własne boisko miała w kamieniołomie, ogromna zapora w Wapienicy, będąca swoistym pomnikiem radnych miasta, niemalże doprowadziła Bielsko do bankructwa, a na pobliskiej Magurze Klimczokowej, tuż przy schronisku Klementynówka, można było wykąpać się w basenie. Odkrywanie kart historii miasta, poznawanie tajemnic jego mieszkańców, tropienie afer, skandali i rozwiązywanie zagadek to gwarantują nam Sekrety Bielska-Białej. Te niesamowite, intrygujące historie zostały także zatrzymane na licznych unikatowych ilustracjach: starych fotografiach, pocztówkach, satyrycznych rysunkach prasowych. Inne, nieznane dotąd sekrety z życia miasta i jego mieszkańców z pewnością wciąż czekają na odkrycie.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-09-10

ISBN: 978-83-772-9269-3

Liczba stron: 120

Księży Młyn

Format: 16.7x23.9

Cena detaliczna: 54,90 zł

Rok wydania: 2016

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...