Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Szklany klosz

Sylvia Plath

Szklany klosz

7.5

(10 ocen) wspólnie z

25,84

 

Szokująca, realistyczna i niezwykle emocjonalna powieść o kobiecie wpadającej w paszczę szaleństwa. Esther jest wyjątkowo inteligentna, piękna, utalentowana, jednak powoli jej świat się rozpada – i być może nie ma już dla niej ratunku. Kiedy ma dziewiętnaście lat, przyjeżdża do Nowego Jorku – miasta spełnienia, szczęścia, zabawy, kariery – na miesięczny staż w redakcji miesięcznika dla dziewcząt. Ma poznać miasto, spędzić miło czas. Esther nie potrafi się jednak odnaleźć. Nie ma ochoty na nocne zabawy, nie umie znaleźć odpowiedniego towarzystwa, jest zniechęcona. Odkrywa, że dobre oceny, które zawsze zdobywała w szkole, tutaj nie mają znaczenia. Esther nie umie zdecydować, na czym jej zależy, co ją interesuje, czy w ogóle istnieje taka rzecz. Nie czuje się taka jak inne dziewczyny – śliczne, uśmiechnięte i zadowolone z życia. Przychodzi załamanie… Sylvia Plath, w swojej kanonicznej powieści, brawurowo wciąga czytelników w chorobę Esther, a jej załamanie nerwowe jest przedstawione w tak wiarygodny sposób, że wydaje się racjonalne. Szklany klosz to podróż do najmroczniejszych i najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki. Powieść ukazała się pod pseudonimem Victoria Lucas w Wielkiej Brytanii w styczniu 1963 roku. Niecały miesiąc później Sylvia Plath popełniła samobójstwo. Sylvia Plath (1932–1963) – amerykańska poetka, pisarka i eseistka. Zaliczana do grona poetów wyklętych, jedna z czołowych postaci Konfesjonalistów, kierunku w literaturze lat 50. i 60. XX wieku. W 1955 wyjechała jako stypendystka Fulbrighta na studia do Anglii, gdzie poznała swojego przyszłego męża, poetę Teda Hughesa, którego poślubiła w 1956 roku. W Anglii wydała pierwszy tomik Kolos. Plath chorowała na zaburzenie afektywne dwubiegunowe (depresję i stany maniakalne) i kilkakrotnie przebywała w szpitalach psychiatrycznych, najczęściej w związku z próbami samobójczymi.




Opis księgarni

W tym wybitnym dziele, Sylvia Plath niesie nas przez mroczne meandry umysłu młodej kobiety, budząc refleksje na temat własnego życia. Powieść niezwykle celnie i bezkompromisowo przedstawia proces psychicznego upadku, ukazując kwestię choroby umysłowej w sposób realistyczny, bez cienia lukrującego patosu czy miłosierdzia. Esther, mimo swojego młodego wieku, wpada w pułapkę duchowego eksperymentu, próbując odnaleźć się w zgiełku wielkiego miasta i bezlitosnej rzeczywistości, która nijak ma się do jej wyobrażeń. Ta powieść to nie tylko opowieść o chorobie, to przede wszystkim opowieść o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca w świecie i próbie zrozumienia, co tak naprawdę jest ważne.

Esther jest genialna, ale jej inteligencja i zdolności nie są w stanie ochronić jej przed rozpadającym się światem. Jej niezdolność do radzenia sobie z rzeczywistością jest jednocześnie przerażająca i smutna, pokazując jak łatwo człowiek może stracić kontrolę nad swoim życiem. Wiedza, że ostateczny los Esther jest nieodłącznie związany z losami samej autorki, dodaje tej historii jeszcze większej głębi.

"Szklany klosz" nie jest łatwą lekturą, ale to, co oferuje czytelnikowi, jest rzadko spotykane. Plath nie stroni od trudnych tematów, takich jak choroba psychiczna, samotność, izolacja, a jej proza jest na tyle sugestywna i wyrazista, że niemal czujemy, jakbyśmy doświadczali tych samych lęków i obaw co jej główna bohaterka. Ta książka to prawdziwa perła literatury, która zasługuje na miejsce na półce każdego miłośnika powieści psychologicznych.


Marginesy
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-672-6226-2

Tytuł oryginalny: The Bell Jar

Liczba stron: 344

Format: 13.0x19.7cm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...