Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Teodor Tyc (1896-1927) Biografia z płytą CD

Zdzisław Pentek

Teodor Tyc (1896-1927) Biografia z płytą CD

38,66

 

Książka traktuje o historyku, Teodorze Tycu (6 V 1896-5 VIII 1927), urodzonym w Monachium, synu polskiego lekarza Maksymiliana i Niemki Katarzyny Mitterhuber. T. Tyc studiował na Uniwersytecie Monachijskim, potem na Uniwersytecie Poznańskim. Po latach spędzonych w armii niemieckiej w czasie I wojny światowej, wziął czynny udział w pracy propagandowej podczas powstań śląskich (1919-1921). W roku 1923 został doktorem, a w 1927 roku doktorem. habilitowanym specjalizując się w historii wieków średnich. Przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu na kontynuowanie rozpoczętych prac organizacyjnych (kierował Instytutem Bałtyckim) i naukowych. Zdaniem prof. prof. K. Tymienieckiego, J. Rutkowskiego, Z. Wojciechowskiego, a po II wojnie światowej prof. G. Labudy, był najlepszym kandydatem, aby odegrać pierwszorzędne miejsce w badaniach nad średniowieczem, tak w skali kraju, jak i w Europie. Pozostawił kilka książek, a zawarte w nich efekty badań są w zasadzie niepodważalne.
Publikację oparto na ocalałym materiale źródłowym (archiwa, biblioteki), przeprowadzając rozległą kwerendę. Postać uczonego na trwałe wpisała się do kanonu polskiej mediewistyki i historii poznańskiego Uniwersytetu.
Książka wzbogacona jest ilustracjami, dołączono również płytę CD z około 300 ilustracjami dotyczącymi życia, działalności i twórczości artystycznej Profesora Teodora Tyca.
Prace Komisji Historycznej PTPN, t. 68
Publikacja dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-765-4107-5

Liczba stron: 155

Format: 170x245mm

Cena detaliczna: 38,66 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...