Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Teologie XX i XXI wieku

Andrzej Napiórkowski

Teologie XX i XXI wieku

69,90

 

To, co dokonało się w przestrzeni Kościoła i w teologii w XX oraz XXI wieku, trudno całkowicie ogarnąć i wypowiedzieć. Chodzi tu tak o treść tych zmian, jak i ich dalekosiężne skutki. Drugi Sobór Watykański (1962-1965) zmienił radykalnie tak sam Kościół, jak i jego stosunek do zewnętrznego świata. Zaowocowało to między innymi potężnym rozkwitem nauk teologicznych, co poświadczają ich różne kierunki. Te nowe nurty teologiczne są aktualnie weryfikowane, pogłębiane bądź odrzucane. Niemniej jednak wszystkie są przejawem i próbą przybliżenia tych wspaniałych i ogromnych dóbr duchowych współczesnemu człowiekowi i całej ludzkości wszystkich czasów i szerokości geograficznych.

Chrześcijaństwo staje się coraz mniej wiarą Europejczyków, a coraz bardziej religią o światowym zasięgu. Jego związki ze Starym Kontynentem, jakkolwiek w sposób niekwestionowany stanowią bardzo znaczący etap jego rozwoju, od drugiej połowy XX wieku znacznie się rozluźniły. Mimo iż Europa osadzona jest na chrześcijańskim fundamencie i wciąż kieruje się mentalnością chrześcijańską, to już od ponad dwóch wieków legislacyjnie i instytucjonalnie odrzuca ducha i wartości Jezusa z Nazaretu. Jednym z elementów poświadczających bardziej światowe oblicze chrześcijaństwa jest właśnie żywiołowy rozkwit teologii azjatyckich i afrykańskich, a także w mniejszym stopniu obu Ameryk.

WAM
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2016-04-19

ISBN: 978-83-277-1124-3

Liczba stron: 448

WAM

Format: 156x232mm

Cena detaliczna: 69,90 zł

Rok wydania: 2016

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...