Menu

Krzysztof Porosło

Modlitwy eucharystyczne – serce chrześcijańskiej liturgii Na otrzymane od Boga dary człowiek może odpowiedzieć przede wszystkim wdzięcznością i uwielbieniem. Najpiękniejszym wyrazem naszego dziękczynienia jest Eucharystia, stanowi ona również okazję do tego, by wielbić Trójcę za Jej miłość do każdego człowieka. Modlitwy eucharystyczne określają mszę świętą właśnie jako „ofiarę uwielbienia”. Sercem Eucharystii jest modlitwa eucharystyczna, w której przez wypowiadane słowa Chrystus ofiaruje się Ojcu, a my wraz z Nim ofiarujemy Bogu swoją wolność, czyli samych siebie, całe nasze życie. Toteż nasze podstawowe działanie w liturgii powinno zmierzać do zjednoczenia naszej ofiary z ofiarą Jezusa, abyśmy się do Niego upodobnili, abyśmy się stali na Jego kształt. Autorzy tekstów zawartych w kolejnym tomie serii „Mysterium Fascinans” poszerzają spojrzenie na historię i teologię modlitw eucharystycznych, począwszy od najstarszej, jaką jest Kanon Rzymski. Odnoszą się również do nowych, które zostały skomponowane po Drugim Soborze Watykańskim. Sięgają także do tradycji bizantyjskiej oraz hiszpańsko-mozarabskiej. Każdy, kto pragnie zgłębiać tajemnicę Eucharystii i żyć nią na co dzień, znajdzie w ich rozważaniach słowa, które nakarmią serce i otworzą jeszcze bardziej na zdziwienie nad tajemnicą Boga wiecznego, żywego i prawdziwego.
Fascynujące wprowadzenie w sakrament pojednania. Książka, która sprawia, że w czytelniku budzi się pragnienie pójścia do spowiedzi.Podczas spowiedzi dokonuje się niesamowity cud: Bóg przebacza nam nasze grzechy. A jednak wielu wiernych ma wielkie opory przed korzystaniem z sakramentu pojednania. Często źródłem tych problemów jest brak odpowiedniego przygotowania do spowiedzi. Znakomitą odpowiedzią na nie jest książka księdza Krzysztofa Porosło. Stanowi ona nieocenioną pomoc dla każdego, kto chce pogłębić swoje zrozumienie tego sakramentu, dowiedzieć się, co tak naprawdę się w nim wydarza i co jest potrzebne, abyśmy w pełni doświadczyli mocy miłosierdzia. W książce znajdziecie m.in.:- historię dwóch drzew, która pokazuje, czym jest grzech i zbawienie; - opowieść o meczu wygranym, zanim go rozpoczynamy;- klarowne i obrazowe omówienie warunków dobrej spowiedzi;- zasadę czterech „K”, która obowiązuje przy spowiedzi. „W spowiedzi mamy znaleźć uzdrowienie, które płynie z ran Jezusa Chrystusa. To uzdrowienie płynie z samego serca miłosierdzia. To nie fajny ksiądz, który mnie rozumie, nie doświadczenie pokoju, które ma potem przyjść, jest tu ważne. Ważne jest to, że ja się zanurzam w ranach Jezusa Chrystusa, spotykam się z Chrystusem, który za mnie oddał życie”. [fragment książki]Ks. Krzysztof Porosło jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem liturgia.pl . Publikuje m.in. w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii znaleźć można na portalu profeto.pl. Jest autorem kilku książek, m.in. To mówi Amen. Spotkanie z Chrystusem Apokalipsy i Tajemnica śmierci i zmartwychwstania. Wprowadzenie w misterium paschalne.
Tytuł tej książki nawiązuje do hasła Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który stanowił inspirację do jej napisania. Jest ona poświęcona zgłębianiu misterium Bożego Miłosierdzia. Nie są to teoretyczne rozważania, ale praktyczny przewodnik w indywidualnych rekolekcjach, które mają doprowadzić czytelnika-uczestnika do rzeczywistego doświadczenia tego, o czym mówi Boże Słowo. Kolejne rozdziały książki zbudowane są wokół fragmentów Pisma Świętego, w których ukazana została tajemnica miłosierdzia. W każdym rozdziale znajduje się wybrany tekst biblijny do osobistej medytacji, pogłębione wskazówki, które pomagają w jego zrozumieniu, propozycje postanowień i zadań w pracy nad sobą, specjalna modlitwa oraz miejsce na zapiski duchowego dziennika. Książka jest głęboko osadzona w myśli i tradycji Kościoła, ale też w doświadczeniu duchowym autora. Stanowi jego osobiste świadectwo, jego opowieść o pięknie i mocy Bożego miłosierdzia objawionego w biblijnych historiach, które aktualizują się w życiu każdego z nas. To znakomita propozycja dla tych, którzy pragną pogłębić i ożywić swoją relację z Bogiem. „Tym, co tak naprawdę próbuje zrobić z nami szatan, jest odebranie nam ufności w Boga, wmówienie, że Bóg nie potrafi nas wyzwolić. Nie grzech, nawet nie powrót do grzechu, nie tysięczny upadek jest naszym największym problemem. Problemem jest utrata zaufania do Boga, utrata wiary w Jego miłosierdzie, zaprzestanie przychodzenia do Niego i oddawania swojego życia Jego miłosierdziu. Izraelici w drodze przez pustynię co chwilę upadali, co chwilę grzeszyli, odwracając się od Boga, ale szli za Nim tak długo, aż zobaczyli Ziemię Obiecaną. Właśnie w tym rzecz: żeby cały czas iść za Bogiem, nawet jeśli ta droga jest pełna upadków. Ważne, że na jej końcu czeka Ziemia Obiecana”.[fragment książki]
Fascynujące zaproszenie do odkrywania oblicza Jezusa, odsłaniającego się w historiach biblijnych sprzed Jego narodzenia – od Adama aż po Maryję. Ks. Krzysztof Porosło przygląda się dziewięciu biblijnym opowieściom, żeby zobaczyć, w jaki sposób zapowiedziały one to, co wydarzyło się w życiu, męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Większość z nich doskonale znamy, jednak najczęściej czytamy je jako plastyczne opowieści z jakiejś prehistorii dziejów zbawienia, które w gruncie rzeczy nie mają większego znaczenia dla naszego życia. Ks. Porosło pokazuje zaś, że są one zapowiedziami, figurami tego, co Bóg dokonuje w pełni czasów, w Jezusie i dlatego poprzez nie możemy poznać naszego Zbawiciela, zobaczyć, jaki On jest, dopatrywać się Jego rysów w bohaterach Starego Przymierza. A skoro tak, to wszystkie te historie mogą i powinny stać się realne w naszym życiu. Autor w doborze przywoływanych bohaterów inspiruje się Homilią paschalną Melitona z Sardes, który pisał, że Chrystus był w Ablu zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu – podrzucony, w baranku paschalnym – zabity, w Dawidzie – prześladowany, w prorokach – zelżony, zrodzony z Maryi, pięknej owieczki. „Sam odkryłem, że to nie tylko historie z dawnych czasów, lecz prawdziwe i zdumiewające opowieści o moim życiu. Te historie, które będziemy rozważać w książce, przestaną być historiami Abla, Izaaka, Jakuba, Józefa czy Mojżesza. Staną się historiami o moim i twoim życiu. Tylko uwierz, że to rzeczywiście jest możliwe. Bo jeżeli Chrystus nie zmartwychwstanie w tobie, to wtedy w ogóle nie zobaczysz, że On żyje”. [fragment książki] Ks. Krzysztof Porosło jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem liturgia.pl a także z portalem profeto.pl. Publikuje m.in. w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach: „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii, rekolekcji i katechez można znaleźć na stronie baptysterium.pl. Jest autorem kilku książek, m.in. Zanurzyć się w sercu miłosierdzia. Pomoc w przygotowaniu się do sakramentu pojednania, To mówi Amen. Spotkania z Chrystusem Apokalipsy i Tajemnicy śmierci i zmartwychwstania. Wprowadzenia w misterium paschalne.
Jako chrześcijanie wierzymy w Boga, który działa. Nie wierzymy w jakąś abstrakcję, teorię, w jakiegoś Boga, który gdzieś tam sobie jest, ale wierzymy w Boga, który się zaangażował w świat, Boga, który stwarza, wyzwala, uzdrawia. Ten Bóg naprawdę działa. Opowiadania o Bożym działaniu w przeszłości mogą budować naszą wiarę i inspirować, ale będą one jedynie pobożnymi historyjkami, jeśli nie zrozumiemy, że tak samo realnie i tak samo skutecznie Bóg działa dzisiaj, a dokonuje się to przede wszystkim w liturgii. Dzięki tej książce zostaniesz wprowadzony w tajemnice Bożego działania w najpiękniejszej i najważniejszej celebracji liturgicznej – Świętym Triduum Paschalnym. W nim, jak w soczewce, zbiera się cała historia zbawienia. Wielość symboli, modlitw i obrzędów, w których uczestniczymy w trakcie Triduum, może przytłaczać i onieśmielać. Dlatego potrzebujemy mistagoga – przewodnika, który pomoże nam rozjaśnić to, co jawi nam się jako niemożliwa do zrozumienia ciemność. Rolę takiego przewodnika przyjmuje na siebie autor tej książki, który zaprasza nas w niesamowitą podróż w głąb największego misterium (tajemnicy) naszej wiary. Pragnie on wzbudzić w nas wiarę w to, co będziemy celebrować w czasie Triduum, a przede wszystkim, że to, co będzie celebrowane, stanie się naszym udziałem. Że tajemnica śmierci i zmartwychwstania Jezusa, którą będziemy w liturgii obchodzić, jest tak naprawdę tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Jezusa we mnie i w moim życiu. Ks. Krzysztof Porosło jest współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, autorem cyklu katechez liturgicznych, współpracownikiem Fundacji Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie. Publikuje m.in. na Liturgia.pl, w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii znaleźć można na portalu Profeto.pl. Jest autorem książek: Jestem z wami przez wszystkie dni... Kompendium liturgiczne w pytaniach i odpowiedziach oraz W głębi... Posługa i formacja animatora liturgicznego.
Jeśli naprawdę zrozumiesz, czym jest Kościół, pokochasz go całym swoim sercem – tak jak autor tej książki. Ta książka budzi nadzieję. Ksiądz Krzysztof Porosło zaprasza czytelnika do Kościoła, który zna, którego pragnie i w który wierzy. Pokazuje Kościół pełen dobra, piękna i miłości do Boga oraz człowieka. Pisze o Kościele wychodzącym naprzeciw tym wszystkim, którzy mają wątpliwości. Z odwagą zadaje pytania, na które często nie ma łatwych odpowiedzi. Nie ucieka od problemów dotyczących współczesnego Kościoła. Próbuje zrozumieć, wytłumaczyć, znaleźć rozwiązanie. Bo Kościół – niezależnie od okoliczności – jest domem dla wszystkich. To pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy wierzą w święty Kościół, jak i dla tych, którzy szukają w nim swojego miejsca lub go opuścili i nie potrafią znaleźć drogi powrotu. Dla tych, którzy kochają lub chcą pokochać Kościół mimo wszystko. Kimkolwiek jesteś, jeśli patrzysz teraz na tę małą książeczkę, przeczytaj ją! Tak pełnej miłości, a jednocześnie do bólu uczciwej opowieści o paradoksie Kościoła nie widziałem od lat. Wierzę, że i Tobie pokaże ona, jak i dlaczego warto zamieszkać w domu–Kościele, ucieszyć się nim jako Matką, i z jego wnętrza zawalczyć o to, by żył jeszcze bardziej prawdziwie. o. Łukasz Miśko OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie ks. Krzysztof Porosło – ksiądz archidiecezji krakowskiej (święcenia przyjął w 2013 r.), wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterz akademicki PATMOS-u przy tymże uniwersytecie. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbywają się od 2008 r. Autor lub redaktor blisko 20 książek poświęconych głównie zagadnieniom liturgicznym.
Zgranie Konferencje dla zakochanych Krzysztof Porosło, Jacek Bernacik Miłość jest jak jazz, a budowanie związku jest jak jam session, gdzie przy różnicy charakteru i temperamentu kochających się osób trzeba zgrać się w improwizowanym utworze, jakim jest życie. Motyw przewodni jest znany - miłość. Można go jednak zagrać na miliony sposobów. Piękno kojącej duszę muzyki pochodzi ze zgrania, z harmonii, którą współtworzą tak różne - wydawałoby się - instrumenty, jakimi są gitara, kontrabas, perkusja, pianino czy saksofon, nie zaś z samej doskonałości któregokolwiek z muzyków na nich grających. Niniejsza książka, która jest drugim tomem serii „Żar ognia“, jest przeredagowanym zapisem cyklu konferencji dla par, narzeczonych i małżeństw głoszonych w krakowskiej Kolegiacie św. Anny w roku akademickim 2021/2022 przez ks. Jacka Bernacika i ks. Krzysztofa Porosło. W Zgraniu stawiają pytania o nasze temperamenty, które musimy przyjąć, i nasze charaktery, nad którymi możemy i powinniśmy pracować, aby budować piękne i dojrzałe związki.
Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację czytań mszy roratnich chcieliby lepiej przeżyć Adwent i przygotowywać się na potrójne przyjście Pana: w liturgii, na końcu czasów i w świętach Bożego Narodzenia. Równocześnie może stać się ona inspiracją i pomocą dla duszpasterzy w przygotowaniu roratnich kazań. Poganin, setnik, prosząc Jezusa o uzdrowienie swojego sługi, mówi: „Panie, powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie” (Mt 8,8). Można by sparafrazować tę prośbę słowami: „Panie, nie musisz robić nic więcej, nie musisz przychodzić do mojego domu, nie musisz mówić całego kazania. Powiedz tylko jedno słowo i to wystarczy”. Jezus spuentował postawę setnika słowami pełnymi zachwytu: „U nikogo w Izraelu nie znalazłem tak wielkiej wiary”. Niech ten cykl kazań roratnich rozpali w każdym taką wiarę, jaką miał setnik. Naprawdę wystarczy jedno słowo Pana.
Dlaczego na Zachodzie czyni się znak krzyża od lewej do prawej strony? W jakich okolicznościach przed chrześcijaństwem używano zawołania Kyrie eleison? Co miał na myśli Jezus, mówiąc o „ciele i krwi”? Czy podczas Modlitwy Pańskiej wierni mogą rozkładać ręce, podobnie jak robi to celebrans? Czego nie powinno się głosić z ambony? Jeśli chce się autentycznie doświadczyć liturgii, to warto jak najlepiej ją poznać. Powyższe pytania to tylko nieliczne spośród tych, na które odpowiadają autorzy Modlić się mszą świętą. Tomasz Grabowski OP, Dominik Jurczak OP, ks. Krzysztof Porosło, ks. Piotr Roszak i ks. Maciej Zachara MIC – specjaliści w dziedzinie liturgii – przeprowadzają przez wszystkie części mszy świętej. Zwięźle opisują najdrobniejsze jej aspekty, które często umykają uwadze podczas „zwykłego” niedzielnego nabożeństwa, a których docenienie pozwala o wiele głębiej przeżyć liturgię. Obok kwestii ponadczasowych dotykają również spraw głęboko aktualnych, takich jak przyjmowanie komunii świętej na rękę czy dopuszczanie kobiet do posług lektoratu i akolitatu. Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako „zawalczyć” w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc tak wypowiadanymi słowami modlitw, jak śpiewami, gestami i postawami ciała – wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór bogactwa liturgicznych symboli.
Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda – dwa przeciwstawne żywioły w naturze – w wierze stanowią symbol jednego Ducha. Czy istnieje jedna, właściwa droga wyznawania wiary? Czy głębokiej wierze powinny towarzyszyć cuda? Kiedy modlitwa staje się magią? Komu i do czego są potrzebne przepisy liturgiczne? Co wspólnego mają ze sobą charyzmatycy i dogmatycy? Skąd biorą się ataki na liderów i grupy charyzmatyczne? Oto przełomowa rozmowa Dawida Gospodarka z Marcinem Zielińskim i ks. Krzysztofem Porosło, którzy pokazują, że najważniejsze jest łączyć, a nie dzielić. Dwie historie życia. Dwie drogi dochodzenia do wiary. Ten sam Kościół. Jeden Bóg. Marcin Zieliński - lider Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana” w Skierniewicach. Ewangelizator, autor książek: Rozpal wiarę, a będą działy się cuda (2017), 77 Moc przebaczenia (2018), Między cierpieniem a uzdrowieniem (2019). Prowadzi rozważania Pisma Świętego na kanale YouTube: Kwadransik ze Słowem. Krzysztof Porosło – kapłan archidiecezji krakowskiej, doktor teologii dogmatycznej, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i duszpasterz akademicki w kościele św. Anny w Krakowie. W Wydawnictwie WAM wydał: Świętą codzienność (2018), Zobaczyć Boga (2019) oraz Życie ze stratą (2020). Dawid Gospodarek – dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej, publicysta. Interesuje się teologią, dialogiem ekumenicznym i międzyreligijnym oraz tradycyjną muzyką. Razem z ks. Damianem Wyżkiewiczem CM wydał wywiad rzekę: Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii (2020).
Odkryj tajemnicę, która przemienia świat Kluczowym pytaniem, które stawiam sobie od wielu lat, a które stało się źródłem powstania tej książki, jest kwestia relacji, jaka zachodzi między liturgią a życiem konkretnego człowieka, między świętymi celebracjami a naszą codziennością. (…) Jak uczynić liturgię czymś najważniejszym w życiu i jak sprawić, aby całe życie było liturgią, a więc piękną pieśnią chwały dla Boga? Praktyczny poradnik uświęcania codzienności. Jak połączyć liturgię z prozą mijających tygodni? Co zrobić, aby nasze życie nie było rozszczepione na to, co święte, oraz całą resztę, która wydaje się ze świętością mieć niewiele wspólnego? Ksiądz Krzysztof Porosło wprowadza nas w tajemnicę liturgii. Aby doświadczyć jej mocy, trzeba przede wszystkim zmienić perspektywę: to nie my kształtujemy liturgię, to ona kształtuje nas.
Daj się wciągnąć w środek Bożego życia. Przyjmij zaproszenie do prawdziwej bliskości z Bogiem w Jego liturgii. Tym, co wyróżnia tę książkę na tle jej podobnych, jest – po pierwsze – ukazanie liturgii w ścisłym powiązaniu z życiem. W trakcie jej lektury czytelnik uświadamia sobie, że liturgia to nie jakaś forma pobożności oderwana od codzienności, ale że to właśnie dzięki niej nasza codzienność coraz bardziej wchodzi w ożywczy nurt uwielbienia Boga. Po drugie, autor opowiada o liturgii, bazując na historiach biblijnych. Pokazuje, że Boże dzieło zbawienia ukazane w Piśmie Świętym w naszych czasach stało się historią sakramentalną. Po trzecie, stara się on wciągnąć czytelnika w narrację, pokazując, że to o nim właśnie jest ta opowieść. Pisząc o, trudnych czasem, teologicznych kwestiach, posługuje się jak najprostszym i zrozumiałym dla każdego wierzącego językiem. Spośród wielu pożytków, które najnowsza książka ks. Krzysztofa może przynieść Czytelnikowi, wymienię tylko ten jeden: wzbudzanie miłości do liturgii. Książka ta zrodziła się z tej miłości i chce ją przekazać innym. o. Mateusz Przanowski OP, Dyrektor Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii w Krakowie  Ks. Krzysztof Porosło prowadzi czytelnika przez kolejne najistotniejsze zagadnienia związane z uczestnictwem w kulcie. Inspiruje do namysłu, podpowiada intuicje i podaje praktyczne wskazania wszystkim, którzy chcą liturgię odprawiać nie tylko ważnie i godziwie, lecz także świadomie, czynnie i owocnie. o. Tomasz Grabowski OP, Prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie Ks. Krzysztof Porosło jest wykładowcą teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, diecezjalnym duszpasterzem akademickim przy kolegiacie św. Anny w Krakowie, pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. W sieci prowadzi portal Baptysterium.pl. Jest autorem wielu książek, m.in. Chrystus zmartwychwstanie w tobie; Zanurzyć się w sercu miłosierdzia; To mówi Amen; Tajemnica śmierci i zmartwychwstania; Przyjdź, Panie Jezu! Chrystus w tajemnicach roku liturgicznego; Miłosierni jak Ojciec. Pozwól się przemienić Bożemu Miłosierdziu; Kościół. Kocham i rozumiem.
W duszpasterstwie Kościoła wciąż żywe są pytania: Jak przygotowywać katechezę dzieci i dorosłych? Jak promować we wspólnotach chrześcijańskich odpowiedzialność misyjną? W jakiej kolejności udzielać sakramentów inicjacji? Jak budować kanały przekazu wiary dla nowych pokoleń – w rodzinie, w parafii, w szkole? Wymienione zagadnienia zainspirowały autora do napisania tej publikacji. Analizuje on treść Pisma Świętego w kontekście głównych obietnic zbawczych oraz ich wypełnienia w Chrystusie i rodzącym się Kościele. Ukazuje historyczny, celebracyjny i teologiczny rozwój chrztu oraz bierzmowania od II wieku do czasów współczesnych. Omawia sakramenty wtajemniczenia: chrzest i bierzmowanie – bramę sakramentów i sakrament doskonalenia chrzcielnego – w perspektywie Eucharystii. Kolekcja podręczników „Bóg – Człowiek – Świat” w bardzo atrakcyjnej formie przybliża wiedzę teologiczną, filozoficzną oraz tematykę innych nauk. ·Dla „głodnych wiedzy” miłośników mądrości. ·Dla studentów, kleryków, sióstr zakonnych i kapłanów. ·Dla katechetów i wychowawców. ·Dla pragnących wzbogacić swoje życie i życie swoich dzieci. ·Dla ekspertów ds. komunikacji, polityki, ekonomii, zdrowia, edukacji. Autor publikacji: Alfonso Berlanga – ur. w 1977 r. w Maladze, kapłan, były wykładowca liturgiki i sakramentologii na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Posiada doktorat z teologii papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Jest członkiem Asociación Española de Profesores de Liturgia (Hiszpańskiego Stowarzyszenia Wykładowców Liturgiki) i autorem kilku książek dotyczących liturgii.
Siedem tajemnic. O sakramentach - książka Tomasza Grabowskiego oraz Krzysztofa Porosło Jak rozumieć sakramenty? Wiemy, że dzięki nim mamy dostęp do życia Chrystusa, do tego, co robił żyjąc na Ziemi. Zbyt rzadko jednak myślimy o sakramentach jako codziennym sposobie Bożego działania w świecie. Tymczasem wszystkie siedem sakramentów ma ostatecznie jeden cel: upodobnić nas do Chrystusa Pana. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło wprowadzają nas w misteria chrześcijańskie, pasjonująco przybliżają sakramentalną rzeczywistość, która wciąż pozostaje tajemnicą – choć obcujemy z nią na co dzień.
Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które powinny udzielić im fachowej opieki medycznej i duszpasterskiej – personelu szpitalnego oraz księży. Książka jest przeznaczona zarówno dla osób po stracie, jak i dla tych, którzy pomagają im przebyć to trudne doświadczenie. Stanowi połączenie świadectw rodziców oraz głosów specjalistów w dziedzinie teologii, psychologii i prawa. Przełamują oni tabu panujące wokół tematu utraty dziecka i odpowiadają . na takie pytania: W jaki sposób przywrócić nadzieję rodzicom po stracie i jak z nimi dobrze rozmawiać? Jak towarzyszyć im w żałobie? Do jakich miejsc oferujących profesjonalną pomoc psychologiczną można ich kierować? Jak zgodnie z prawem powinna wyglądać opieka szpitalna nad matką? Jak wyglądają procedury konieczne do uzyskania prawa do urlopu i zasiłku? Jak według przepisów liturgicznych powinien wyglądać pochówek dziecka utraconego? ks. Krzysztof Porosło – doktor teologii dogmatycznej, archidiecezjalny duszpasterz akademicki oraz wykładowca na UPJP2 w Krakowie. Prowadzi stronę . Autor kilkunastu książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym. W Wydawnictwie WAM wydał . Świętą codzienność i Zobaczyć Boga.
Sakramenty i ich liturgia posiadają szczególne znaczenie dla budowy Kościoła, a refleksja nad nimi może okazać się fascynującą przygodą dla każdego człowieka, który poszukuje nie tylko prawdy wiary, ale również prawdy o sensie istnienia. (Fragment wstępu) Niniejsza monografia jest najpełniejszym polskim opracowaniem poświęconym sakramentologii. Po raz pierwszy na tę dziedzinę spojrzano tak szeroko, zajmując się w obrębie jednego dzieła zarówno sakramentologią fundamentalną, jak i szczegółową. Książka mimo wielości poruszanych zagadnień odznacza się wewnętrzną spójnością. Istotne elementy chrześcijaństwa, takie jak dogmat, liturgia i życie, są w niej traktowane nierozłącznie. Odnowa sakramentologii proponowana w tej książce nie idzie po linii preferencji jednej szkoły refleksji nad drugą, wykazywania słabości i zalet, ale zmierza do symfoniczności ujęć. Oznacza to, że autorzy potrafili połączyć wymóg systematyczności z szczegółowością analiz, dbając – a to zasługa redaktorów – aby obraz analizowanego tematu nie posiadał przerysowań. W ten sposób otrzymujemy ambitną publikację, która łączy nova et vetera – niezbędną dla odnowy życia teologalnego, które w liturgii osiąga swój pełny wyraz. (Fragment recenzji ks. dr. hab. Piotra Roszaka, prof. UMK) 16 artykułów poświęconych sakramentologii, podzielonych na dwie sekcje (sakramentologia fundamentalna i sakramentologia szczegółowa). Sakramentologia fundamentalna Mariusz Uniżycki OFM, Historia sakramentologii ks. Robert J. Woźniak, Znak, osoba, tajemnica: zarys ogólnej teorii sakramentów ks. Bogusław Migut, Nowe kierunki sakramentologii Jarosław Kupczak OP, Ciało i sakrament Paweł Rojek, Filozofia znaku. Wprowadzenie do semiotyki liturgii Tomasz Dekert, Filozofia rytuału. Problemy podejścia racjonalistycznego ks. Andrzej Wójcik, Prawo Kościoła a rzeczywistość sakramentalna ks. Krzysztof Porosło, Modele klasyfikacji sakramentów i ich znaczenie teologiczne Sakramentologia szczegółowa Maciej Zachara MIC, Sakrament chrztu Tomasz Grabowski OP, Sakrament bierzmowania ks. Grzegorz Strzelczyk, Sakrament Eucharystii ks. Tomasz Bać, Sakrament pokuty i pojednania Paweł Sambor OFM, Sakrament namaszczenia chorych ks. Jan D. Szczurek, Sakrament święceń ks. Robert Skrzypczak, Sakrament małżeństwa ks. Henryk Paprocki, Sakramentologia prawosławna
Nie można zamknąć tajemnicy Bożego Narodzenia w jednym dniu! Nie można świętować go tylko raz w roku, przy choince, karpiu i z połamanym opłatkiem w dłoni, tworząc na ten jeden dzień – często sztuczną – atmosferę braterstwa, życzliwości i pokoju. Nawet zwierzęta mówiące tej nocy ludzkim głosem w to nie wierzą. Bożym Narodzeniem trzeba żyć codziennie, dzień za dniem, inaczej nic nie zrozumiemy z tej tajemnicy. Bóg się rodzi tam, gdzie w danym momencie jesteśmy, w naszym życiu takim, jakie dzisiaj jest. On nie czeka, że spadnie śnieg, przyjdzie grudzień a my przykryjemy stół białym, świątecznym obrusem Książka ta zawiera głębokie refleksje oparte na fragmentach Pisma Świętego, które dotyka tajemnicy Wcielenia. Przemawiają zarówno do serca, jak i rozumu. Dzięki nim każdy nauczy się żyć Bożym Narodzeniem przez cały rok.
Fascynujące zaproszenie do odkrywania oblicza Jezusa, odsłaniającego się w historiach biblijnych sprzed Jego narodzenia – od Adama aż po Maryję. Ks. Krzysztof Porosło przygląda się dziewięciu biblijnym opowieściom, żeby zobaczyć, w jaki sposób zapowiedziały one to, co wydarzyło się w życiu, męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Większość z nich doskonale znamy, jednak najczęściej czytamy je jako plastyczne opowieści z jakiejś prehistorii dziejów zbawienia, które w gruncie rzeczy nie mają większego znaczenia dla naszego życia. Ks. Porosło pokazuje zaś, że są one zapowiedziami, figurami tego, co Bóg dokonuje w pełni czasów, w Jezusie i dlatego poprzez nie możemy poznać naszego Zbawiciela, zobaczyć, jaki On jest, dopatrywać się Jego rysów w bohaterach Starego Przymierza. A skoro tak, to wszystkie te historie mogą i powinny stać się realne w naszym życiu. Autor w doborze przywoływanych bohaterów inspiruje się Homilią paschalną Melitona z Sardes, który pisał, że Chrystus był w Ablu zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu – podrzucony, w baranku paschalnym – zabity, w Dawidzie – prześladowany, w prorokach – zelżony, zrodzony z Maryi, pięknej owieczki.
Ta wyjątkowa książka stanowi zaproszenie do uważnego przeżywania i pogłębionego rozumienia tajemnic liturgii w cyklu roku liturgicznego. Autor przywołuje słowa papieża Piusa XII: „Rok liturgiczny to sam Chrystus” i pokazuje, w jaki sposób wprowadzić tę prawdę w nasze życie. Przypomina, że w liturgii nie celebrujemy martwych wydarzeń z przeszłości, ale żywą obecność Jezusa, w którym te wydarzenia żyją. Książka jest pierwszą z planowanych trzech, które obejmą cały rok liturgiczny. W pierwszym tomie znalazły się rozdziały poświęcone: 1) okresowi Adwentu, 2) uroczystości Bożego Narodzenia, 3) uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 4) uroczystości Objawienia Pańskiego. Autor przybliża każde z liturgicznych świąt w czterech etapach: • najpierw prezentuje historię kształtowania się danego okresu liturgicznego czy uroczystości; • następnie przedstawia sens i znaczenie celebracji, czyli teologię święta; • w kolejnej części ukazuje związek liturgii z naszym życiem; • na koniec zaś umieszcza podsumowanie całego rozdziału w postaci infografiki. Dzięki przystępnemu językowi, bezpośredniemu i jasnemu sposobowi prezentacji treści oraz doskonale dobranym ilustracjom książka ta jest świetną okazją do głębszego i bardziej świadomego uczestnictwa w Boskich tajemnicach. Autor po mistrzowsku wciąga każdego czytelnika w wir swojej fascynacji i miłości do liturgii.
Fascynujące wprowadzenie w sakrament pojednania. Książka, która sprawia, że w czytelniku budzi się pragnienie pójścia do spowiedzi. Podczas spowiedzi dokonuje się niesamowity cud: Bóg przebacza nam nasze grzechy. A jednak wielu wiernych ma wielkie opory przed korzystaniem z sakramentu pojednania. Często źródłem tych problemów jest brak odpowiedniego przygotowania do spowiedzi. Znakomitą odpowiedzią na nie jest książka księdza Krzysztofa Porosło. Stanowi ona nieocenioną pomoc dla każdego, kto chce pogłębić swoje zrozumienie tego sakramentu, dowiedzieć się, co tak naprawdę się w nim wydarza i co jest potrzebne, abyśmy w pełni doświadczyli mocy miłosierdzia. W książce znajdziecie m.in.: historię dwóch drzew, która pokazuje, czym jest grzech i zbawienie; opowieść o meczu wygranym, zanim go rozpoczynamy; klarowne i obrazowe omówienie warunków dobrej spowiedzi; zasadę czterech „K”, która obowiązuje przy spowiedzi. „W spowiedzi mamy znaleźć uzdrowienie, które płynie z ran Jezusa Chrystusa. To uzdrowienie płynie z samego serca miłosierdzia. To nie fajny ksiądz, który mnie rozumie, nie doświadczenie pokoju, które ma potem przyjść, jest tu ważne. Ważne jest to, że ja się zanurzam w ranach Jezusa Chrystusa, spotykam się z Chrystusem, który za mnie oddał życie”. fragment książki
Daj się wciągnąć w środek Bożego życia. Przyjmij zaproszenie do prawdziwej bliskości z Bogiem w Jego liturgii. Tym, co wyróżnia tę książkę na tle jej podobnych, jest – po pierwsze – ukazanie liturgii w ścisłym powiązaniu z życiem. W trakcie jej lektury czytelnik uświadamia sobie, że liturgia to nie jakaś forma pobożności oderwana od codzienności, ale że to właśnie dzięki niej nasza codzienność coraz bardziej wchodzi w ożywczy nurt uwielbienia Boga. Po drugie, autor opowiada o liturgii, bazując na historiach biblijnych. Pokazuje, że Boże dzieło zbawienia ukazane w Piśmie Świętym w naszych czasach stało się historią sakramentalną. Po trzecie, stara się on wciągnąć czytelnika w narrację, pokazując, że to o nim właśnie jest ta opowieść. Pisząc o, trudnych czasem, teologicznych kwestiach, posługuje się jak najprostszym i zrozumiałym dla każdego wierzącego językiem.
Jeśli naprawdę zrozumiesz, czym jest Kościół, pokochasz go całym swoim sercem – tak jak autor tej książki. Ta książka budzi nadzieję. Ksiądz Krzysztof Porosło zaprasza czytelnika do Kościoła, który zna, którego pragnie i w który wierzy. Pokazuje Kościół pełen dobra, piękna i miłości do Boga oraz człowieka. Pisze o Kościele wychodzącym naprzeciw tym wszystkim, którzy mają wątpliwości. Z odwagą zadaje pytania, na które często nie ma łatwych odpowiedzi. Nie ucieka od problemów dotyczących współczesnego Kościoła. Próbuje zrozumieć, wytłumaczyć, znaleźć rozwiązanie. Bo Kościół – niezależnie od okoliczności – jest domem dla wszystkich. To pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy wierzą w święty Kościół, jak i dla tych, którzy szukają w nim swojego miejsca tudzież go opuścili i nie potrafią znaleźć drogi powrotu. Dla tych, którzy kochają lub chcą pokochać Kościół mimo wszystko. Bliska jest mi metafora autora, że ze zrozumieniem Kościoła dziś jest jak z układaniem puzzli o tysiącu kawałków – nie wystarczy ułożenie trzech pierwszych elementów, aby pojawił się od razu obrazek z pudełka. Ta książka jest dla mnie właśnie jak czytelna instrukcja układania kolejnych elementów misternej układanki, a zwłaszcza tych, które najtrudniej znaleźć, zobaczyć ich prawdziwy kształt, zachwycić się ich pięknem. Katarzyna Olubińska, dziennikarka, bogwwielkimmiescie.pl W dzisiejszych czasach przyznanie się do przynależności do Kościoła bywa niełatwe. Presja ze strony mediów, znajomych, przytłaczające nas trudne okoliczności… Tymczasem Chrystus ukochał swoją Oblubienicę i oddał za nią swoje życie. I do takiej świadomej miłości względem Kościoła zaprasza Cię właśnie ta książka. Polecam ją z całego serca! Marcin Zieliński, ewangelizator i lider wspólnoty Głos Pana ze Skierniewic Erudycja, elokwencja, empatia i realizm – to ramy, którymi ks. Krzysztof Porosło obłożył całą mądrość i miłość do Kościoła zawartą w najnowszej książce. Rzadko w publikacjach solidna wiedza idzie pod rękę z autentyczną miłością. Dlatego warto poznać Kościół, który autor „kocha i rozumie”. ks. dr Wojciech Węgrzyniak, biblista i rekolekcjonista To bardzo interesująca i inspirująca książka. Nie stroniąc od trudnych tematów i niewygodnych pytań, Autor pokazuje, że synteza szczerej miłości wypływającej z serca osoby wierzącej i uczciwego namysłu intelektualnego to jedyny właściwy punkt wyjścia i typowo chrześcijański sposób mierzenia się z każdym tematem – w tym wypadku: jedyna dobra metoda zgłębiania tajemnicy Kościoła. ks. prof. Mariusz Rosik, biblista Wielu wypowiada się dziś o Kościele, ale nie spotkałem innej książki, w której łączy się fachowa teologiczna wiedza, prostota języka, masa konkretnych przykładów, miłość do Kościoła, a jednocześnie odwaga, by mówić o trudnych i bolesnych sprawach. ks. dr Piotr Spyra, Dyrektor Zamojskiej Szkoły Ewangelizacji Prosto o niezwykle trudnych rzeczach. Dla tych, którzy czują się zawiedzeni Kościołem, jaki znają, i dla tych, którzy chcą Go kochać bardziej. Dla tych, których Kościół irytuje, i dla tych, których pociąga. Warto zmierzyć się z prawdą o Kościele! dr Maria Miduch, biblistka KS. KRZYSZTOF POROSŁO – ksiądz archidiecezji krakowskiej (święcenia przyjął w 2013 r.), wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterz akademicki PATMOS-u przy tymże uniwersytecie. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbywają się od 2008 r. Jest autorem lub redaktorem blisko 20 książek poświęconych głównie zagadnieniom liturgicznym.
Porywająca, mocna duchowo książka o stawaniu się chrześcijaninem, o radykalnym pójściu za Panem, o odkrywaniu swojej drogi życia i wiernym podążaniu nią w myśl wezwania „obyś był zimny albo gorący”. Punktem wyjścia są dla autora słowa Chrystusa z Apokalipsy św. Jana. Interpretując je zgodnie z metodą Ojców Kościoła poprzez inne teksty biblijne, pokazuje, że jako uczniowie Jezusa musimy być radykalni, bo On sam jest radykalny. W nim nie ma »tak« i »nie«. On jest zawsze »tak«.Takie jest właśnie znaczenie imienia Amen, którym w Apokalipsie nazywa siebie Chrystus. On jest gorący, jednoznaczny, nie ma w Nim letniości. Jest całkowicie, do końca oddany człowiekowi. Nie zatrzymał się w połowie drogi w oddawaniu swojego życia za nas. On jest pewny, On jest wierny, On jest Amen. I chce byśmy stawali się tacy jak on: abyśmy stawali się „amen”. Chce nas do siebie upodobnić, chce nas przemienić. Chce byśmy byli jednoznaczni, radykalni, zaangażowani, żyjący z całą kreatywnością i potencjałem wpisanym w nasz chrzest. Największą przeszkodą w tym planie Chrystusa wobec nas, jak udowadnia autor, jest pycha, przekonanie o własnej samowystarczalności, które zamyka na potrzebę Boga, odcina od doświadczenia zbawienia, od możliwości odkrycia i pełnej realizacji swojego powołania. Chrystus uświadamia nam, że to, co wydaje nam się naszą największą siłą, jest tak naprawdę naszą największą słabością, bo w tym miejscu nie wpuszczamy Boga do swojego życia, nie pozwalamy mu działać. Z kolei doświadczenie własnej słabości i grzechu nie jest czymś, przed czym trzeba uciekać i co trzeba przed Bogiem ukrywać, ale jest miejscem, w którym jeszcze obficiej rozlewa się Jego łaska i w którym objawia się moc Jego działania. Człowiek jest mocny, jest zwycięzcą tylko wtedy, kiedy pamięta o tym, że sam z siebie jest słaby. Jeśli się nie nawrócisz, zginiesz. Czy przechodzą cię ciarki, kiedy czytasz to zdanie? Znasz te chwile, kiedy byłeś umarły? Znasz te dni, kiedy życie nie miało sensu, kiedy nie przynosiło owoców, kiedy nie bardzo chciało ci się wstawać rano z łóżka, bo i tak nie miałeś żadnych celów, planów, nadziei? Jezus mówi, że jeśli się nie nawrócisz, to twoje życie będzie dokładnie takie: będziesz żył, ale jakbyś nie żył, będziesz się budzić co rano, ale w poczuciu totalnego bezsensu i z doświadczeniem jednej wielkiej porażki. Dokładnie tak, jak o tym pisze Jan w liście do Kościoła w Sardes: „Masz imię, które mówi, że żyjesz, a jesteś umarły” (Ap 3, 1). Chcesz tak żyć? Chcesz być martwy za życia? /fragment książki/ Ks. Krzysztof Porosło jest animatorem liturgicznym Ruchu Światło-Życie, współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Prowadzi bloga na portalu Liturgia.pl. Publikuje m.in. w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii znaleźć można na portalu profeto.pl. Jest autorem kilku książek, m.in. "Tajemnicy śmierci i zmartwychwstania. Wprowadzenia w misterium paschalne".