Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

W stronę psychologii eksperymentalnej W 110 rocznicę założenia Pracowni Psychologii Doświadczalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim

W stronę psychologii eksperymentalnej W 110 rocznicę założenia Pracowni Psychologii Doświadczalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim

6.0

(1 ocena) wspólnie z

39,90

 

Wypowiedzi Autorów zamieszczone w niniejszym zbiorze skłaniają do wielu konkluzji. Po pierwsze, wskazują na wartość studiowania tekstów klasyków psychologii. Teksty te stanowią międzypokoleniowy łącznik, wprowadzając młode pokolenia w dyskurs z autorami tych dzieł i reprezentantami poprzednich pokoleń. (...) Po drugie, dostarczają wiedzy na temat historii i aktualności w zakresie eksperymentalnych badań psychologicznych prowadzonych w różnych subdyscyplinach psychologii. (...) Spuścizna Władysława Heinricha okazuje się znacząca w kontekście dokonań uczonych działających w tym samym czasie w krajach Europy i Ameryki, a niniejsza publikacja służy przypomnieniu naukowych osiągnięć Heinricha w zakresie eksperymentalnego podejścia do wyjaśniania ludzkich zachowań.
Z wprowadzenia prof. dr hab. Marii Kielar-Turskiej

„Na całość publikacji składa się zbiór artykułów pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dwa teksty Władysława Heinricha po raz pierwszy publikowane w języku polskim, zawierające podstawowe założenia metodologiczne Heinricha programu badań eksperymentalnych oraz opis przebiegu eksperymentu zrealizowanego pod jego kierunkiem (...). W zamieszczonych artykułach wyrażane jest szczególne uznanie dla oryginalności i aktualności podejmowanych przez Heinricha problemów badawczych i sposobów ich rozwiązywania za pomocą metody eksperymentu psychologicznego w zorganizowanej przez niego Pracowni Psychologii Doświadczalnej (...). Przyjęta przez Autorów praktyka interpretowania znaczenia poglądów i prac badacza w aspekcie ich aktualności we współczesnej psychologii z pewnością wzbudzi zainteresowanie zarówno pracowników naukowych, jak i studentów psychologii i innych kierunków nauk społecznych".
Z recenzji dr. hab. Zenona Uchnasta, prof. Akademii Ignatianum

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-233-4131-4

Liczba stron: 132

Format: 160x240mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...