Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wielcy uzdrowiciele. Święci w historii medycyny

Paolo Gulisano

Wielcy uzdrowiciele. Święci w historii medycyny

5.5

(2 oceny) wspólnie z

17,84

 

Dlaczego zachwycają nas Kosma i Damian, Hildegarda z Bingen, Nicolaus Steno czy Joanna Beretta Molla i wielu innych, których historie odnajdujemy na kartach tej książki? Z pewnością dlatego, że byli biegli w sztuce lekarskiej i wypełniali swoje powołanie w sposób tak heroiczny, że osiągnęli świętość. Ale przede wszystkim łączy ich jedno: niosąc ulgę w cierpieniach ciała, nie zapominali o potrzebach duszy. Traktowali pacjenta holistycznie (całościowo), byli więc pod tym względem bardzo nowocześni. Z miłością towarzyszyli swoim podopiecznym i przywracali im nadzieję na zdrowie doczesne, ale i wieczne, czyli zbawienie, naśladując w tym Jezusa, najlepszego lekarza. Ten sposób traktowania pacjenta i medycyny jakże jest potrzebny w czasach scjentystycznych koszmarów, takich jak: aborcja, eutanazja, in vitro czy praktyki eugeniczne. Tylko Ewangelia życia jest światłem na tej drodze.

Odbiorcy książki:

pracownicy służby zdrowia, którym książka może pomóc na nowo odkryć etos ich służby pacjentowi;
osoby chore i cierpiące, dla których lektura może być duchowym umocnieniem;
wszyscy zainteresowani historią, w tym historią medycyny, zagadnieniami zdrowia i choroby, życiorysami świętych.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

Autor w lekkiej formie opowiada o medycynie na przestrzeni wieków – od czasów starożytnych do współczesności – przywołując fascynujące życiorysy świętych lekarzy, ich sposoby leczenia i podejście do pacjentów z szacunkiem dla ich godności i duchowo-cielesnej natury. Lektura pozwala odnaleźć na nowo to, co niezależnie od postępu technicznego jest najważniejsze w sztuce lekarskiej.

O autorze

Paolo Gulisano jest lekarzem, specjalistą ds. higieny i medycyny zapobiegawczej, badaczem historii medycyny; współpracownikiem wielu czasopism i portali internetowych poświęconych tematyce biomedycznej. Opublikował liczne artykuły z dziedziny epidemiologii, bioetyki i demografii zdrowotnej. Zajmuje się ponadto tematami z dziedziny historii i literatury, w szczególności anglosaskiej.

Jedność
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-814-4698-3

Liczba stron: 208

Jedność

Format: 140x205 mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Rok wydania: 2023

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...