Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojny napoleońskie Tom 2 Operacje wojsk Louisa-Gabriela Sucheta 1811-1814

Małowiecki Rafał

Wojny napoleońskie Tom 2 Operacje wojsk Louisa-Gabriela Sucheta 1811-1814

7.6

(5 ocen) wspólnie z

48,30

 

Wojna na Półwyspie Iberyjskim okazała się dla napoleońskiej Francji prawdziwym węzłem gordyjskim. Cesarz mógł wysłać za Pireneje nawet kilkaset tysięcy żołnierzy, a i tak nie byłby w stanie spacyfikować Hiszpanii. Podejmowane na przestrzeni lat próby podporządkowania sobie półwyspu przez Francuzów przypominały przysłowiową walkę z wiatrakami. W tej nieszczęśliwej wojnie, której rozpętania Napoleon żałował do końca życia, najbardziej kompetentnym dowódcą francuskim okazał się Louis-Gabriel Suchet, jedyny generał cesarski, który otrzymał buławę marszałkowską dzięki sukcesom w Hiszpanii. Wszystkie prowadzone przez niego operacje przeciwko twierdzom hiszpańskim mogłyby zostać wpisane do kanonów sztuki oblężniczej. Działając pod Walencją książę Albufery udowodnił, że potrafi osaczyć, a następnie zmusić do kapitulacji armię niemal tak liczną, jak jego własna. Po odwołaniu przez Napoleona części oddziałów, którymi Suchet dowodził, na wyprawę do Rosji i klęsce wojsk Marmonta w bitwie pod Salamanką książę Albufery musiał przejść do defensywy i obrony zajmowanych terenów przed Hiszpanami i Anglikami. Z zadania tego wywiązał się znakomicie, nie dopuszczając do utraty nawet najmniejszej części okupowanych przez wojska cesarskie terytoriów. To, że w końcu zmuszony został do wycofania się do Francji, spowodowane było nie sukcesami walczących z nim sił koalicyjnych, lecz ogólną sytuacją strategiczną armii napoleońskich w Europie.

Attyka
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-894-8706-3

Liczba stron: 230

Format: 150x210mm

Cena detaliczna: 48,30 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...