Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zawód: czytelnik. Notatki o prozie polskiej lat 90

Dariusz Nowacki

Zawód: czytelnik. Notatki o prozie polskiej lat 90

24,00 zł

1599

 


NAGRODA W KATEGORII ESEJU
w piątej edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek

Pierwsza książka jednego z najciekawszych krytyków młodego pokolenia (ur. 1965), poświęcona prozie polskiej lat 90. Omawiając jej główne nurty - m.in. nostalgiczno-mitograficzny, prozę kobiecą, „skandalistów” - Nowacki nie skupia się wyłącznie na młodych autorach, lecz zwraca uwagę na pisarzy wszystkich generacji (np. S. Chwina, J. Pilcha, Z. Rudzką, A. Stasiuka), podkreślając, iż literatura lat dziewięćdziesiątych kontynuuje i utrwala najżywotniejsze tendencje polskiej prozy. Dariusz Nowacki jest redaktorem kwartalników kulturalnych „Opcje” i „FA-Art”, a swoje teksty krytyczne publikował też m.in. w „Kresach”, „Twórczości” i „Znaku”.

Znak
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2002-01-31

ISBN: 83-7006-901-0

Opracowanie graficzne
Anita Jędrzejewska

Liczba stron: 192

Znak

Format: 144 × 205 mm

Cena katalogowa: 24,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...