Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Żydzi kutnowscy od XVI do XX w. na tle źródeł archiwalnych

Janusz Pawlak

Żydzi kutnowscy od XVI do XX w. na tle źródeł archiwalnych

33,60

 

Prezentowana książka powstała na podstawie szerokiej kwerendy źródłowej przeprowadzonej w archiwach w Łodzi, Bydgoszczy, Kutnie, a także w zasobach IPN. Dzieli się na dwie części. Pierwsza składa się z trzech rozdziałów przedstawiających historię Żydów w układzie chronologicznym: rozdz. I – do czasów rozbiorów, rozdz. II – okres rozbiorów, rozdz. III – okres dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej. W drugiej części przedstawiono przykładowe dokumenty od XVIII do XX w.
Historia Żydów kutnowskich to w istocie historia miasta od jego założenia do czasów II wojny światowej. Prywatne miasto Kucieńskich, Zamoyskich, Mniewskich i innych rozwijało się dzięki Żydom. To ciekawe miejsce, w którym narodziła się żydowska partia Mizrachii, gdzie Nachym Sokołow, jeden z twórców XX-wiecznego syjonizmu, chodził do szkoły, skąd pochodził Mosze Szmulowicz, jeden ze znaczniejszych Żydów polskich XVIII w. To miejsce, gdzie haskala – żydowskie oświecenie – współistniało z ortodoksyjnym chasydyzmem. Tutaj były filie dwóch znanych w świecie szkół wyższych: JIWO – Żydowskiego Instytutu Wiedzy z Wilna oraz Jesziwy Mędrców Lublina, której absolwentem był m.in. Trunk, ostatni rabin Kutna. To miasto Szaloma Asza, znanego literata, i Adama Kerstena, historyka XVII w. i konsultanta przy realizacji filmu Potop Jerzego Hoffmana. To wreszcie miasto Karola Eizyka, który był potentatem hodowli róż na skalę europejską.

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9571-4

Liczba stron: 297

Format: 13.5x20.4

Cena detaliczna: 33,60 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...