Menu

Cantalamessa Raniero

Dzieło to traktuje o cnotach teologalnych, czyli takich, które mają charakter nadprzyrodzony, a zatem są darami łaski Bożej przyjętej przez osobę wierzącą. Wiara, nadzieja i miłość jest książką mającą swoje źródło w ustnych wystąpieniach autora i stanowi rozwinięcie kazań wygłoszonych w Domu Papieskim w obecności papieża Franciszka w ramach przygotowania do Bożego Narodzenia 2022 r. Dzięki temu napisana jest językiem przystępnym dla przeciętnego czytelnika, choć dotyczy spraw bardzo poważnych, i prowadzi do tego, by faktycznie praktykować na co dzień tytułowe cnoty. One sprawiają, że jesteśmy w stanie żyć pełnią przesłania Jezusa z Nazaretu, Syna Bożego, tu i teraz w XXI wieku. ODBIORCY KSIĄŻKI: – książka adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do wiernych świeckich, jak i duszpasterzy; – to pomoc dla księży w ich posłudze, którą mogą polecić parafianom, by pogłębili swoją wiarę i wiedzę teologiczną; – to także publikacja dla osób zaangażowanych w nauczanie religii w szkołach i w ogóle w katechezę, również tę prowadzoną przy parafii; – to również książka dla studentów teologii. DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ? Bez cienia przesady można powiedzieć, że Wiara, nadzieja i miłość to dzieło unikatowe na polskim rynku wydawniczym. To nie tylko książka o cnotach teologalnych, ale tak naprawdę to kompendium całej teologii katolickiej opartej na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła. Dotyczy ona bowiem całego dziedzictwa chrześcijańskiego i przekazuje najważniejsze treści naszej wiary. To nauka o Panu Bogu zaprezentowana w formie zrozumiałej dla każdego czytelnika otwartego na prawdę. Dlatego nie brakuje w niej obrazów, historyjek, przypowieści, poezji i drobnych doświadczeń osobistych autora, co sprawia, że jej lektura nie nuży, ale przybliża najważniejsze prawdy objawione nam przez Pana Boga. Kard. Raniero Cantalamessa (ur. 1934 r.) – kapucyn, włoski teolog, kaznodzieja Domu Papieskiego, znawca literatury klasycznej oraz autor licznych i poczytnych książek tłumaczonych na wiele języków.
Książka jest propozycją tygodniowych rekolekcji ze słynnym kaznodzieją Domu Papieskiego kard. Ranierem Cantalamessą skierowaną głównie do kapłanów, zakonników i kandydatów do kapłaństwa. Rozważania te są bowiem zapisem rekolekcji wygłoszonych dla biskupów amerykańskich w 2019 roku w Chicago. Dotyczą dwóch zasadniczych kwestii istotnych dla kapłana: osobistego uświęcenia, czyli odpowiedzi na pytanie, co to znaczy „być z Jezusem”, oraz jego działalności duszpasterskiej wyrażającej się w stwierdzeniu „iść i głosić”. Jak sugeruje tytuł książki, ma on być pasterzem i rybakiem, czyli głosić słowo i udzielać sakramentów tym, którzy trwają w Kościele, oraz szukać tych, którzy są od niego daleko. Ciekawym dodatkiem do treści rekolekcji są katechezy mistagogiczne o Eucharystii. Odbiorcy książki: – biskupi, kapłani, zakonnicy i kandydaci do kapłaństwa, – wierni świeccy, członkowie instytutów życia konsekrowanego. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Książka tchnie radością ewangeliczną autora i daje czytelnikowi okazję do zetknięcia się z oryginalnością jego przepowiadania. Autor wykorzystuje w nim swoje czterdziestoletnie doświadczenie głoszenia słowa Bożego w różnych krajach świata. Ten swoisty podręcznik do ćwiczeń duchowych może zainteresować osoby duchowne i być wykorzystywany podczas rekolekcji dla biskupów, kapłanów i czy zakonników. Może też, jak przekonuje autor, być cenną pomocą w rozwoju duchowym dla osób świeckich. Autor: Kardynał Raniero Cantalamessa z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów pochodzi z prowincji Ascoli Piceno we Włoszech, jest doktorem teologii i literatury klasycznej, był wykładowcą historii początków chrześcijańskich na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie i członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 1979 roku zostawił pracę naukową i poświęcił się głoszeniu słowa Bożego. Od 1980 roku jest kaznodzieją Domu Papieskiego. W 2020 roku papież Franciszek mianował go kardynałem.
Męka Jezusa stanowi centralne wydarzenie historii zbawienia. Jednak jej opis czytany jest w liturgii tylko raz w roku i to w sytuacji, gdy nie ma czasu na jej gruntowne skomentowanie. Właśnie dlatego ojciec Raniero Cantalamessa uczynił z niej główny temat rekolekcji wielkopostnych dla Domu Papieskiego.
Co to znaczy wierzyć w Chrystusa? Czy sama wiara może człowieka zbawić, czy też do zbawienia potrzebne są jeszcze dobre uczynki? Co trzeba zrobić, aby uznać się za człowieka wierzącego? W jaki sposób wiara zbawia? To tylko kilka pytań, na które stara się odpowiedzieć Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego. Z charakterystyczną swadą podejmuje temat specyfiki wiary chrześcijańskiej na tle różnych współczesnych trendów kulturowych. Sięga przy tym do Ewangelii, Dziejów i Listów Apostolskich, pism ojców Kościoła, teologów oraz do świadectw osób, które przeżyły szczególną łaskę przebudzenia wiary. Książka stanowi zbiór konferencji wygłoszonych przez Autora dla Domu Papieskiego w grudniu 2005 roku. Może być wielką pomocą w refleksji nad tym, w co i dlaczego wierzą chrześcijanie. Natomiast dla wierzących może stać się impulsem do odnowienia i pogłębienia wiary w Chrystusa - wiary, która zwycięża świat.
Ewangeliczne błogosławieństwa to jeden z najbardziej znanych fragmentów Pisma Świętego. Jest to zarazem tekst o wielkim bogactwie znaczeń, odkrywający swe piękno w połączeniu z całym życiem Jezusa i tajemnicą Kościoła - wspólnoty Jego uczniów.