Menu

Cantalamessa Raniero

Dzieło to traktuje o cnotach teologalnych, czyli takich, które mają charakter nadprzyrodzony, a zatem są darami łaski Bożej przyjętej przez osobę wierzącą. Wiara, nadzieja i miłość jest książką mającą swoje źródło w ustnych wystąpieniach autora i stanowi rozwinięcie kazań wygłoszonych w Domu Papieskim w obecności papieża Franciszka w ramach przygotowania do Bożego Narodzenia 2022 r. Dzięki temu napisana jest językiem przystępnym dla przeciętnego czytelnika, choć dotyczy spraw bardzo poważnych, i prowadzi do tego, by faktycznie praktykować na co dzień tytułowe cnoty. One sprawiają, że jesteśmy w stanie żyć pełnią przesłania Jezusa z Nazaretu, Syna Bożego, tu i teraz w XXI wieku. ODBIORCY KSIĄŻKI: – książka adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do wiernych świeckich, jak i duszpasterzy; – to pomoc dla księży w ich posłudze, którą mogą polecić parafianom, by pogłębili swoją wiarę i wiedzę teologiczną; – to także publikacja dla osób zaangażowanych w nauczanie religii w szkołach i w ogóle w katechezę, również tę prowadzoną przy parafii; – to również książka dla studentów teologii. DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ? Bez cienia przesady można powiedzieć, że Wiara, nadzieja i miłość to dzieło unikatowe na polskim rynku wydawniczym. To nie tylko książka o cnotach teologalnych, ale tak naprawdę to kompendium całej teologii katolickiej opartej na Piśmie Świętym i Tradycji Kościoła. Dotyczy ona bowiem całego dziedzictwa chrześcijańskiego i przekazuje najważniejsze treści naszej wiary. To nauka o Panu Bogu zaprezentowana w formie zrozumiałej dla każdego czytelnika otwartego na prawdę. Dlatego nie brakuje w niej obrazów, historyjek, przypowieści, poezji i drobnych doświadczeń osobistych autora, co sprawia, że jej lektura nie nuży, ale przybliża najważniejsze prawdy objawione nam przez Pana Boga. Kard. Raniero Cantalamessa (ur. 1934 r.) – kapucyn, włoski teolog, kaznodzieja Domu Papieskiego, znawca literatury klasycznej oraz autor licznych i poczytnych książek tłumaczonych na wiele języków.
Druga część porywających rozważań misterium krzyża autorstwa kaznodziei Domu Papieskiego. Ukazuje on niezwykłość i zupełnie oszałamiające skutki dla nas wydarzenia krzyża. Mówi o paradoksalnej naturze zwycięstwa nad złem, jakie tam się dokonało. Odrzuca wyobrażenia zagniewanego czy obrażonego Ojca, którego rzekomo śmierć Syna na krzyżu miała przebłagać. Wskazuje, że Ojciec i Syn razem przeżywali mękę i razem wstąpili na krzyż. Bóg cierpiał i cierpi ciągle w swoim ciele, jakim jest Kościół. A krzyż jest owocem jego nieskończonej, niepojętej miłości do człowieka, a nie dumy czy gniewu. Pierwotne wersje tych tekstów zostały wygłoszone w Bazylice św. Piotra w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. "Ludzie, chcąc być niezależni od Boga, stali się więźniami nienawiści i śmierci. Znaleźli się w sytuacji, w której miłość Ojca nie mogła w nich zamieszkać, dlatego Syn Boży – aby w tych okolicznościach dotrzeć do ludzi – stał się Człowiekiem. Cierpiał okrutnie i umarł gwałtowną śmiercią po to, aby od tej pory także cierpienie i śmierć ludzkich istnień zostały przepojone miłością Ojca. Wiele ludzi umarło przed i po Chrystusie, ale nigdy żaden człowiek nie umarł tak jak to uczynił Jezus, żaden człowiek nie nadał własnej śmierci tak głębokiego znaczenia całkowitego przylgnięcia do woli Ojca. Jezus przez ofiarę synowskiej miłości i dobrowolnej zgody odwrócił znaczenie śmierci w kierunku prawdziwego życia. Odtąd śmierć nie jest już przepaścią, ale mostem. Człowiek, popadając w grzech i śmierć, przekonuje się, że również w nich oczekuje na niego Ten, który go stworzył". [fragment książki] Raniero Cantalamessa należy do zakonu kapucynów, jest kaznodzieja Domu Papieskiego. Prowadzi rekolekcje i wygłasza konferencje na całym świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Związany jest z Odnową w Duchu Świętym.
Książka jest propozycją tygodniowych rekolekcji ze słynnym kaznodzieją Domu Papieskiego kard. Ranierem Cantalamessą skierowaną głównie do kapłanów, zakonników i kandydatów do kapłaństwa. Rozważania te są bowiem zapisem rekolekcji wygłoszonych dla biskupów amerykańskich w 2019 roku w Chicago. Dotyczą dwóch zasadniczych kwestii istotnych dla kapłana: osobistego uświęcenia, czyli odpowiedzi na pytanie, co to znaczy „być z Jezusem”, oraz jego działalności duszpasterskiej wyrażającej się w stwierdzeniu „iść i głosić”. Jak sugeruje tytuł książki, ma on być pasterzem i rybakiem, czyli głosić słowo i udzielać sakramentów tym, którzy trwają w Kościele, oraz szukać tych, którzy są od niego daleko. Ciekawym dodatkiem do treści rekolekcji są katechezy mistagogiczne o Eucharystii. Odbiorcy książki: – biskupi, kapłani, zakonnicy i kandydaci do kapłaństwa, – wierni świeccy, członkowie instytutów życia konsekrowanego. Dlaczego warto przeczytać tę książkę? Książka tchnie radością ewangeliczną autora i daje czytelnikowi okazję do zetknięcia się z oryginalnością jego przepowiadania. Autor wykorzystuje w nim swoje czterdziestoletnie doświadczenie głoszenia słowa Bożego w różnych krajach świata. Ten swoisty podręcznik do ćwiczeń duchowych może zainteresować osoby duchowne i być wykorzystywany podczas rekolekcji dla biskupów, kapłanów i czy zakonników. Może też, jak przekonuje autor, być cenną pomocą w rozwoju duchowym dla osób świeckich. Autor: Kardynał Raniero Cantalamessa z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów pochodzi z prowincji Ascoli Piceno we Włoszech, jest doktorem teologii i literatury klasycznej, był wykładowcą historii początków chrześcijańskich na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie i członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 1979 roku zostawił pracę naukową i poświęcił się głoszeniu słowa Bożego. Od 1980 roku jest kaznodzieją Domu Papieskiego. W 2020 roku papież Franciszek mianował go kardynałem.
Męka Jezusa stanowi centralne wydarzenie historii zbawienia. Jednak jej opis czytany jest w liturgii tylko raz w roku i to w sytuacji, gdy nie ma czasu na jej gruntowne skomentowanie. Właśnie dlatego ojciec Raniero Cantalamessa uczynił z niej główny temat rekolekcji wielkopostnych dla Domu Papieskiego.
Pełne żarliwości, wypływające z głębokiej wiary rozważania misterium krzyża autorstwa kaznodziei Domu Papieskiego. Głosi on niesamowitą, przemieniającą moc Krzyża, prawdziwe doświadczenie której musi spowodować absolutną rewolucję w naszym życiu – prywatnym i społecznym. I tylko dzięki niemu jesteśmy w stanie wejść w relację z Żywym Bogiem. Pierwotne wersje tych tekstów zostały wygłoszone w Bazylice św. Piotra w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II.
Co to znaczy wierzyć w Chrystusa? Czy sama wiara może człowieka zbawić, czy też do zbawienia potrzebne są jeszcze dobre uczynki? Co trzeba zrobić, aby uznać się za człowieka wierzącego? W jaki sposób wiara zbawia? To tylko kilka pytań, na które stara się odpowiedzieć Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego. Z charakterystyczną swadą podejmuje temat specyfiki wiary chrześcijańskiej na tle różnych współczesnych trendów kulturowych. Sięga przy tym do Ewangelii, Dziejów i Listów Apostolskich, pism ojców Kościoła, teologów oraz do świadectw osób, które przeżyły szczególną łaskę przebudzenia wiary. Książka stanowi zbiór konferencji wygłoszonych przez Autora dla Domu Papieskiego w grudniu 2005 roku. Może być wielką pomocą w refleksji nad tym, w co i dlaczego wierzą chrześcijanie. Natomiast dla wierzących może stać się impulsem do odnowienia i pogłębienia wiary w Chrystusa - wiary, która zwycięża świat.
Droga wiary jest zapisana w Credo Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy słowa „Wierzę w jednego Boga…”? Raniero Cantalamessa pokazuje, że poznanie historii i zrozumienie znaczenia symbolu nicejsko-konstantynopolitańskiego, który odmawiamy podczas Mszy, może mieć kluczowe znaczenie na drodze do nawrócenia. Credo to mapa, która może nam pomóc odkrywać teren, to znaczy stanowi narzędzie pozwalające zbliżyć się do wielkich spraw wiary, przede wszystkim do trzech Osób Boskich. Wskazuje nam ono główną drogę, tę wytyczoną przez Kościół, która – jak każda droga – jest istotna nie ze względu na nią samą, ale z racji celu, do którego prowadzi.
Ewangeliczne błogosławieństwa to jeden z najbardziej znanych fragmentów Pisma Świętego. Jest to zarazem tekst o wielkim bogactwie znaczeń, odkrywający swe piękno w połączeniu z całym życiem Jezusa i tajemnicą Kościoła - wspólnoty Jego uczniów.