Menu

Michał Szurek

Ta książka jest opisem drobnego wycinka świata geometrii. Z ogromnej liczby geometrycznych perełek autor wybrał kilkanaście pojęć/twierdzeń matematycznych i o każdym z nich snuje odrębną opowieść. Poza historią omawianego problemu, Czytelnik znajdzie tu jego rozmaite powiązania, konteksty, zadania i towarzyszące anegdoty, a także mnóstwo rysunków.„Opowieści geometryczne” to znakomita lektura dla uczniów i nauczycieli matematyki, dla studentów tego kierunku i wszystkich wielbicieli Królowej Nauk.
Książka składa się z 44 rozdziałów, które można nazwać esejami humanistyczno-matematycznymi.Jej autor – profesor Michał Szurek – to matematyk i prawdziwy humanista. Wykorzystuje swoją wielką erudycję i z niezwykłą lekkością opowiada o matematyce. Pokazuje, jak silne są jej związki z historią, filozofią, literaturą i sztuką. Cytaty z poezji i prozy, zaskakujące przykłady i komentarze oraz anegdoty po mistrzowsku przeplatają się z zagadnieniami i problemami nie tylko matematycznymi.
„Podróże matematyczne” - Michał Szurek Podróże matematyczne to książka nie tylko dla ucznia i nauczyciela, lecz dla wszystkich, którzy interesują się matematyką i reagują na jej wyzwania – i dla młodszych, i dla starszych. Z nieprzebranego dorobku matematyki Autor wybrał kilkadziesiąt arcydzieł – zadań, twierdzeń, teorii – i w barwny sposób opowiada o nich z wielu punktów widzenia. A czyni to tak, by początkującego czytelnika zainteresować, a czytelnika dojrzałego – nie znudzić. Autor ukazuje matematykę przyjemną i intrygującą. Treść książki oscyluje wokół programu szkolnego, chociaż im wyższy numer rozdziału, tym „odległość” od szkoły większa, a w rozdziale 17 jest wręcz „kosmiczna”. Książka i jej rozdziały są napisane zgodnie z zasadą stopniowania trudności. Znajdziemy tu równania, tradycyjne zadania w nowym ujęciu, zadania logiczne, kolorową geometrię i wycieczkę w dziwne przestrzenie. Trudne miejsca nie powinny nikogo odstraszać.
Jest to barwny przewodnik po matematyce, ukazujący ją z innej niż na lekcjach strony.Profesor Michał Szurek – erudyta i pasjonat – podczas 12 spacerów snuje opowieści wokół wybranych zagadnień matematycznych, wplata ciekawostki i anegdoty, nawiązuje do innych dziedzin nauki. Wszystkie treści oscylują wokół szkolnego programu nauczania, czasem oddalając się od niego, by za chwilę znowu się przybliżyć. A cel jest jeden: zainteresować czytelnika matematyką, pomóc ją zrozumieć i się z nią zaprzyjaźnić.Dzięki tej książce uczeń zachwyci się matematyką wokół siebie, a nauczyciel będzie miał niewyczerpane źródło pomysłów na atrakcyjne lekcje.Na końcu każdego rozdziału zamieszczono odpowiedzi i komentarze do zadań.
Książka ta pisana jest „na poziom” końcowych klas nowej, ośmioklasowej szkoły podstawowej. Co to znaczy „na poziom”? Najpierw trzeba powiedzieć, o czym jest książka. Jak wynika z tytułu, jest o szyfrach i kodach. Temat przecież bardzo interesujący. Tak dokładnie, ale i prosto jeszcze nikt do uczniów nie pisał i właśnie dlatego książka jest także i dla nauczycieli, bo choć wiadomości w niej zawarte są nietrudne, to niełatwo je znaleźć w literaturze, nawet i w Internecie. Jeden rozdział jest zresztą napisany wyraźnie z myślą o dorosłych Czytelnikach. Wszystkich, a więc i uczniów i nauczycieli, chcę wciągnąć w matematykę, a nie osiągnę tego za pomocą zadań podobnych do szkolnych, nawet tych z konkursów i olimpiad. Książka jest jeszcze o czym innym – właśnie o samej matematyce, biorącej się z zadania „zakodować i zaszyfrować”. Tak czy owak, Czytelniku – zobaczysz matematykę trochę inną niż w szkole. Czy łatwiejszą? Trudno powiedzieć, ale na pewno inną i ciekawą. Będzie może dużo rachunków, ale w XXI wieku to przecież niewielki problem. Bez liczb się nie da.
"Publikacja Kolory i kształty matematyki - wycieczka z klocami LEGO, która trafia do rąk Czytelników składa się z 5 części: Kolory i kształty, Czy "takie samo" jest zawsze "takie samo ", Buduj, myśl i licz, Obrazy matematyczne oraz Zestaw dla pierwszaków - od podstawówki do uniwersytetu. Autor z pasją i zaangażowaniem, a także z towarzyszeniem barwnych i interesujących narracji tworzy opowieści o matematyce, wykorzystując klocki LEGO jako inspirujący materiał, pozwalający budować modele różnych pojęć matematycznych. Czytając opowiadania i propozycje zadań, towarzyszy się Autorowi w odkrywaniu możliwości, jakie stwarzają klocki w procesie wizualizacji matematycznych zagadnień - od prostych dostępnych uczniom w szkole podstawowej - po trudne pojęcia prezentowane dopiero w szkole wyższej. Jednocześnie ma się wrażenie, że Autor, dzieląc się z Czytelnikiem swoimi odkryciami i twórczymi pomysłami, jest zaciekawiony jakie rozwiązania zaproponują młodzi odbiorcy, ale także rodzice, nauczyciele i opiekunowie, którzy zechcą pobawić się w taki sposób z dziećmi. Zachęcam Czytelników do podjęcia tego wyzwania i dzielenia razem z Autorem radości odkrywania i tworzenia matematyki oraz czerpania satysfakcji z pogłębionego jej rozumienia.