Menu

Nigel Thomas

W sierpniu 1914 r. mobilizacja 800-tysięcznej (już wkrótce znacznie rozbudowanej) armii Cesarstwa Niemieckiego zapoczątkowała pierwszą wielką wojnę epoki nowoczesnej wojnę, która do dziś uchodzi za największą rzeź żołnierzy w dziejach. Ówczesna armia niemiecka stanowi też najlepszy przykład pewnej ery w historii myśli wojskowej, kiedy praktycznie całą siłę żywą państw europejskich wcielano do ogromnych armii z poboru, które wspierało kilka kategorii rezerwy oraz specjalnie dla nich przeznaczone systemy przemysłu i komunikacji. W niniejszym tomie, pierwszym z trzech, autor przedstawia ogromną ilość danych w tekście i tabelach, zilustrowaną fotografiami oraz planszami barwnymi Gerry'ego Embletona.
W latach 1915-1917 armia Cesarstwa Niemieckiego zmuszona była dostosować się do nowej rzeczywistości statycznej wojny pozycyjnej. Przedwojenne mundury i ekwipunek wymagały modyfikacji, zarówno ze względów praktycznych, jak i oszczędnościowych: na polu walki zdominowanym przez karabiny maszynowe i artylerię powróciły do łask stalowe hełmy, pojawiły się też maski przeciwgazowe. Szykowne pułki kawalerii szybko okazały się bezużyteczne na froncie zachodnim, wiele z nich uległo spieszeniu, by walczyć wraz z piechotą, a przynależny im prestiż przywłaszczyły sobie nowe rodzaje broni: bataliony szturmowe i lotnictwo. Niniejszy tom, drugi z trzech, przedstawia wiele danych dotyczących organizacji, umundurowania i oznak, zilustrowanych rzadkimi fotografiami i pieczołowicie wykonanymi planszami barwnymi.
W roku 1917 Polska została uznana przez Rosję jako odrębne państwo, jednak jej sytuacji zagroził przewrót bolszewicki. Marszałek Piłsudski pośpiesznie zaczął formować armię, jako jej jądro wykorzystując polskich weteranów walk I wojny światowej, a w 1918 roku wybuchła wojna o niepodległość Polski. Były w nią zaangażowane wojska polskie, armie Białych i Czerwonych, co najmniej dwie różne armie ukraińskie, a także alianckie siły interwencyjne. Umundurowanie, dystynkcje, wyposażenie i uzbrojenie poszczególnych uczestników tych kampanii były nadzwyczaj zróżnicowane. Kiedy zaś w 1921 roku podpisano traktat pokojowy, Polska po raz pierwszy od 1794 r. osiągnęła uznanie swej państwowości. To absorbujące opracowanie, zawierające barwne ilustracje, podaje informacje i przedstawia armie, które wzięły udział w imponującej walce o odrodzenie niepodległego Państwa Polskiego, jaka rozegrała się w bolesnym okresie po zakończeniu I wojny światowej.
W czasie II wojny światowej pole walki zdominowała niemiecka doktryna wojny manewrowej. Metodą prób i błędów Niemcy jako pierwsi osiągnęli właściwą kombinację siły czołgów oraz piechoty i artylerii o wysokiej mobilności. Ta integracja mobilnych jednostek, sprzętu i taktyki stała się fundamentem sukcesów Rzeszy w pierwszej połowie wojny. W miarę przeciągania się konfliktu alianci starali się kopiować niemiecką taktykę. Wojska niemieckie pozostawały jednak niezrównane w tego typu działaniach, dopóki straty nie ograniczyły poważnie ich możliwości. Niniejsze opracowanie śledzi rozwój różnych rodzajów jednostek, które od międzywojnia aż do końca II wojny światowej kształtowały formację grenadierów pancernych. Książka, ukazująca na kolorowych planszach barwnych zmiany umundurowania, ekwipunku i oznak na wszystkich teatrach działań w ciągu całej wojny, stanowi kompletne opracowanie na temat elitarnej piechoty zmechanizowanej Hitlera.