Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ankara 1402

Stanisław Rek

Ankara 1402

7.8

(37 ocen) wspólnie z

29,90

 

Schyłek XIV wieku to okres śmiertelnego zagrożenia dla chrześcijaństwa w Europie, przede wszystkim ze strony nowego mocarstwa muzułmańskiego, Państwa Turków Osmańskich, powstałego na Bliskim Wschodzie.

W tempie błyskawicznym i dotąd niespotykanym Turcy zawładnęli posiadłościami Cesarstwa Bizantyjskiego w Azji Mniejszej, sforsowali Cieśniny Czarnogórskie, Serbii zafundowali ciężką klęskę na Kosowym Polu, a Bułgarię pokonali i opanowali jej tereny.

1396 rok to moment bitwy pod Nikopolis, gdzie siły krzyżowców, składające się głównie z wojska węgierskiego zostały pokonane. Wydawało się, że niepokonani Turcy ruszą w głąb Europy i zagrożą istnieniu średniowiecznej chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej, wtedy jednak przyszła nieoczekiwana pomoc ze Wschodu – Mongołowie.

Koczownicy, którzy pokonali Chiny, zajęli Azję Centralną, zadali rzeź Bagdadowi i ujarzmili Ruś starli się pod Ankarą w 1402 roku z silami tureckimi. Pod wodzą Tamerlana, w decydującej fazie bitwy, Mongołowie zdołali okrążyć główne siły tureckie i rozbili doborową piechotę – janczarów. W efekcie sułtan Turecki Bajazet I dostał się do niewoli, a ocaleli z armii poszli w rozsypkę.

Bitwa pod Ankarą w 1402 roku na kilkadziesiąt lat skutecznie odsunęła tureckie niebezpieczeństwo od Europy, do momentu opanowania kryzysu, gdy Imperium powróciło do jeszcze większej potęgi.

Bellona
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-111-5673-9

Liczba stron: 224

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...