Menu

JANUSZ SKOWROŃSKI

Zamek Czocha, położony nad spiętrzonymi wodami Kwisy, to jeden z najatrakcyjniejszych obiektów na Dolnym Śląsku, a może i w Polsce. W Tajemnicach zamku Czocha ujawniamy: - tajemnice zamku Czocha: rys historyczny i legendy zamku, losy skarbu zdeponowanego w zamku, aferę związaną ze skarbem, losy ludzi związanych ze skarbem zamku, kulisy udziału bezpieki w aferze, - prywatne śledztwo autora na temat tajemnic zamku - działalność tajnych zakładów zbrojeniowych, nowe hipotezy dotyczące skarbów III Rzeszy.
Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych i posiadających niezwykle ciekawą historię regionów Polski. Wbrew pozorom, Polacy niezbyt wiele o nim wiedzą, choć często bywają na tej ziemi jako turyści. Myślę, że warto wiedzieć na co się patrzy, jakie tajemnice skrywają góry, doliny i budowle (lub ich pozostałości). Będziemy systematycznie zajmować się dziejami Dolnego Śląska, a zwłaszcza tajemnicami związanymi z wydarzeniami, jakie rozgrywały się tam podczas II wojny światowej i krótko po jej zakończeniu. Wiele obiektów dawnej dziecięcej fascynacji coś łączy. Tym "czymś" są zaginione po II wojnie światowej dzieła sztuki. O nich, prawdziwych perłach znad Kwisy, rzeki pogranicza Śląska i Łużyc, nawleczonych na sznur ludzkich tajemnic, traktuje ta książka... Janusz Skowroński, Od autora
Książka znanego historyka i dziennikarz, badacza dziejów Dolnego Śląska Janusza Skowrońskiego. Tym razem prowadzi on czytelnika w zakamarki niezwykle urodziwych, chciąz wciąż mało znanych Gór Izerskich rozciągających się pomiędzy Karkonoszami a Bogatynią, u zbiegu granic Polski, Czech i Niemiec. Poszczególne rozdziały książki poświęcone są m.in.: - dziejom obozu Hartmannsdorf, filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i marszowi śmierci jego więźniów w lutym 1945 roku, - rajdowi czołgów amerykańskich z 3. Armii gen. Pattona w rejon Świeradowa-Zdroju na przełomie kwietnia i maja 1945 roku, - Michałowi Skibickiemu, który cudownie wrócił z zaświatów, - kulisom targów na konferencji mocarstw w Poczdamie (17.07.1945 r. - 2.08.1945 r.) o przebieg zachodniej granicy Polski, - tajemnicy zniknięcia wsi Gross Iser, - ostatniej ofierze II wojny światowej w Górach Izerskich, - tajemnicach strażnicy WOP Orle, - utracie Tkaczy i Zieleńca w 1958 r. na rzecz Czechosłowacji, - wędrówkach G. Hauptmanna po Górach Izerskich, - rowerowej wyprawie księdza K. Wojtyły w 1956 roku.
„Radwan”, „Korab”, „Nina” . I jeszcze „Wir”, „Grom”, „Szyszka”, „Magik”, „Murzyn”, „Sarna”, „Orsza”, „Norbert” i inni – co dziś mówią te partyzanckie pseudonimy? Szpital leśny AK „665” to nie jest zwykła książka o partyzantach Armii Krajowej. To wnikliwa próba dotarcia i odtworzenia losów tych z nich, którzy w maju 1944 roku na Zamojszczyźnie, w Puszczy Solskiej, doprowadzili do niespotykanego fenomenu w okupowanej Polsce. Założyli szpital leśny o kryptonimie „665”, a miesiąc później stali się uczestnikami tragicznej bitwy pod Osuchami. Autor w pasjonujący sposób podąża śladami licznych fotografii Edwarda Buczka z Biłgoraja, znakomitego dokumentalisty życia leśnych ludzi, krok po kroku odsłaniając losy bohaterów ze zdjęć. Jedni polegli pod Osuchami, inni przeżyli. Czekały na nich represje, wyroki i więzienia, zmiana życia, miejsca zamieszkania, niekiedy zmiana nazwiska. Wielu z „zaplutych karłów reakcji” losy rzuciły na Dolny Śląsk, do Wrocławia, Legnicy, Lubania czy Jeleniej Góry, do Wielkopolski i na Pomorze, gdzie układali sobie życie na nowo. Próbowali zaistnieć w nowej rzeczywistości, z różnym skutkiem. Janusz Skowroński, wnikliwy dziennikarz i pasjonat odkrywania „historii prawdziwszej”, co pokazał w swoich licznych wcześniejszych książkach, odsłania nam swój reporterski warsztat, decydując się – wzorem Tadeusza Gumińskiego czy Zygmunta Klukowskiego – na zapis w formie dziennika, wzbogaconego nieznanymi dokumentami. Jednocześnie ukazuje współczesną próbę przywrócenia pamięci o często zapomnianych bohaterach partyzanckiej Rzeczypospolitej Józefowskiej. I pisze o tym, jak dziś społeczności lokalne czy stowarzyszenia kształtują nowe spojrzenie na historię. Autor w latach 1986-1987 poznał w Lubaniu i pracował w tamtejszym szpitalu z doktorem Lucjanem Kopciem. Po wielu latach „Radwana”, komendanta szpital leśnego „665” i innych żołnierzy niezłomnych odkrył dla nas i historii. Podążmy zatem ich śladami.
Janusz Skowroński przybliża czytelnikom nieznane szerzej wydarzenia, które rozgrywały się w Karkonoszach w ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach pokoju. Dzięki odnalezieniu wielu świadków i dotarciu do nieznanych dotąd dokumentów, autorowi udało się odkryć największe tajemnice, jakie kryją w tym pasmie górskim. Opisuje m.in. ucieczki Hansa Franka i Karla Hankego, odnalezienie dzieł Jana Matejki we wsi Hain, tajemniczą postać pułkownika Sokołowa, chorobę, śmierć i dziwne okoliczności pochówku pisarza Gerharta Hauptmanna, czy poszukiwania Ericha Fuchsa. Bohaterami innych opisanych tutaj historii są tak różnorodne osoby, jak np. Hanna Reitsch, Johannes Becher, Gieorgij Żukow, Konstantin Rokossowski, Wojciech Tabaka, Stanisław Lorentz, Henryk Świątkowski, Leopold Staff, czy Jan Olszewski. Wszystkie te postacie, z pozoru nie mają ze sobą wiele wspólnego, ale ich losy splotły się w Karkonoszach. Do książki dołączono płytę z filmem "Tajemnice Łąkowego Kamienia".
Reportaż historyczny znanego dolnośląskiego historyka i dziennikarz Janusza Skowrońskiego przedstawia dramatyczne dzieje dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców podczas II wojny światowej z muzeów w Warszawie, Krakowie i Lwowie. Były wśród nich najbardziej znane obrazy Jana Matejki i innych malarzy polskich z XIX i pocz. XX wieku, grafiki, rzeźby i inne dzieła. Uciekając przed zbliżającą się od wschodu Armią Czerwoną w 1944 r dzieła sztuki Niemcy wywieźli ze Lwowa do Nowego Wiśnicza i Krakowa, a w styczniu 1945 r. na zachód, m.in. na Dolny Śląsk i tam ukryli. Tuż po Pokonaniu III Rzeszy, w czerwcu 1945 r. specjalna ekipa polskiego Ministerstwa Kultury kierowana przez znanego muzealnika Stanisława Lorentza wyjechała na Dolny Śląsk w celu odszukania ukrytych przez Niemców skarbów polskiej kultury. Dzięki informacjom od miejscowej ludności w byłej gospodzie w miejscowości Hain (ob. Przesieka) koło Karpacza S. Lorentz odnalazł skrzynie z 3 znanymi obrazami J. Matejki oraz kilkadziesiąt kolejnych skrzyń ze skradzionymi przez Niemców polskimi dziełami sztuki. J. Skowroński dokładnie opisuje te wydarzenia i publikuje m.in. dokładny spis ocalonych zabytków, które latem 1945r. przewieziono do gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie.