Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Bieszczady Przystanek Siekierezada

Rafał Dominik

Bieszczady Przystanek Siekierezada

7.4

(43 ocen) wspólnie z

34,90

 

Najnowszy, całkiem inny niż poprzednie, rozmaicony ponad dwudziestoma ilustracjami Ryszarda Kai, wybór bieszczadzkich opowiadań z Siekierezady. Portrety literackie bohaterów opowiadań zachwycają charakterystycznym dramatyzmem i groteską.

Bieszczady to kraina geograficzna zaczynająca się na południu od cmentarza ciśniańskiego, na północy od stawu przy muzeum Siekierezady do murów świątyni, a na zachodzie granicę wyznacza pomnik socrealny wielkiego karabinu. Poniżej odnajdziemy obiekty drobnych sklepikarzy i parking przed Siekierą, czyli tak zwana agora – miejsce spotkań mędrców. Na wschodzie natomiast granica przebiega wzdłuż mostu kolejki wąskotorowej na rzece Solince, gdzie odpoczywają filozofowie po całodziennych dyskusjach, leżąc z szyną z huty Franciszka Józefa starego cesarza pod głową. I oto są całe Bieszczady, w których autor żyje i komponuje i mieści w nich cały swój świat.

Legenda głosi, że nazwa tej ziemi pochodzi od dwóch piekielnych braci, dwóch diabłów Biesa i Czada. Gdy znudziło im się życie w piekle, przez niedomknięte drzwi uciekli na powierzchnię ziemi. Długi czas wędrowali szukając miejsca, które ich zauroczy, aż trafili do Cisnej, gdzie zapragnęli osiąść. Tak oto Bies wcielił się w Bafla, a Czad w Mietka Nożownika. A w krainie tej istne piekło się rozpoczęło, wino lało się litrami, a autor wszystko spisał to skrupulatnie.

Libra Pl
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-635-2672-6

Liczba stron: 112

Format: 14.0x21.5cm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...