Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Cypr pod rządami angielskiego monarchy Ryszard I i koronacja królowej Berengarii na wyspie

George Jeffery

Cypr pod rządami angielskiego monarchy Ryszard I i koronacja królowej Berengarii na wyspie

6.3

(4 oceny) wspólnie z

45,00

 

Usiłując sparafrazować dawne kroniki dotyczące przebiegu trzeciej krucjaty, podjąłem próbę połączenia słynnego dziennika naocznego świadka ówczesnych wydarzeń, Gotfryda z Vinsauf – Itinerarium Regis Anglorum Richardi (w wydaniu Bohna z roku 1849)
z innymi dostępnymi źródłami informacji.
Najważniejszymi anielskimi kronikarzami tego budzącego największe emocje epizodu w dziejach krucjat są: Ryszard z Devizes, Roger z Hoveden (lub Howden) oraz właśnie Gotfryd z Vinsauf (pochodzenie jego nazwiska zdaje się budzić pewne wątpliwości; prawdopodobnie był on szafarzem, czyli ekonomem jednego z benedyktyńskich klasztorów). Istnieją również liczne i niezwykle ważne współczesne relacje, spisane przez przedstawicieli innych nacji, takie jak kroniki Ernoula, Wilhelma z Tyru, Jacquesa de Vitry, czy też opowieści Flamandczyka Jana z Avesnes czy „Minstrela z Rheims”. Choć te zagraniczne źródła informacji na temat pełnego przygód przebiegu trzeciej wyprawy krzyżowej odpowiednio uwypuklają niezwykle ważną dla tej ekspedycji postać Ryszarda Lwie Serce jako głównego bohatera krucjatowej epopei, to jednak zajmują się
w większym stopniu wydarzeniami, jakie miały miejsce w Ziemi Świętej, niż dość przypadkowym i traktowanym marginalnie anglonormańskim podbojem i okupacją Cypru.

Napoleon V
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-656-5258-4

Liczba stron: 214

Format: 150x210mm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...