Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dziennik Himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka

Magdalena Bujak-Lenczowska

Dziennik Himalajski i inne pisma Jakuba Bujaka

8.0

(7 ocen) wspólnie z

39,95

 

Latem 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej, została zorganizowana Pierwsza Polska Wyprawa Himalajska. Celem była święta góra Hindusów ? Nanda Devi East. Dnia 2 lipca szczyt zdobyło dwóch członków ekspedycji ? Jakub Bujak i Janusz Klarner. W dalszej części wyprawy, podczas zdobywania szczytu Tirsuli, dwóch pozostałych jej uczestników, Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz, zginęli przysypani lawiną. Zdobycie Nanda Devi East w 1939 roku było wielkim wyczynem, ówczesnym polskim rekordem wysokości. Książka „Dzienniki himalajskie i inne pisma Jakuba Bujaka” poświęcona jest jednemu z członków wyprawy, wybitnemu taternikowi i alpiniście ? Jakubowi Bujakowi. Jej powstanie, począwszy od pomysłu, opracowania życiorysu, aż po wybór i przygotowanie do druku tekstów, zawdzięczamy córce, Magdalenie Bujak-Lenczowskiej.

Jakub Bujak był bardzo płodnym sprawozdawcą z wypraw, w których brał udział. Pozostawił wiele fantastycznych opisów i relacji z odbytych ekspedycji. Niestety, teksty te są rozproszone, niektóre nie były nigdy drukowane i pozostają w zbiorach prywatnych i muzealnych. Dlatego zrodził się pomysł, by najważniejsze i szczególnie interesujące jego relacje zebrać w całość i wydać w formie odrębnej publikacji, tak by Czytelnik z łatwością mógł dotrzeć do najciekawszych treści. Praca składa się w większości z artykułów i tekstów Jakuba Bujaka, publikowanych, a także tych niepublikowanych dotąd, zachowanych jedynie w formie rękopisu lub maszynopisu. Zachowano pełną treść oryginałów, wprowadzono jedynie drobne zmiany edytorskie, w tym uwspółcześnioną ortografię.

Stapis
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-796-7014-7

Liczba stron: 328

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 39,95 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...