Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Klasyka mistrzów Cyprian Kamil Norwid Wybór poezji

Cyprian Kamil Norwid

Klasyka mistrzów Cyprian Kamil Norwid Wybór poezji

6.9

(15 ocen) wspólnie z

14,22

 

"Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) – polski poeta, dramaturg, prozaik, malarz, grafik
i rzeźbiarz. Urodził się we wsi Głuchy koło Radzymina, wcześnie osierocony przez rodziców, wychowywał sie u prababki Hilarii z Buynów Sobieskiej, poeta był spokrewniony z królem Janem III Sobieskim. Uczęszczał do warszawskiego gimnazjum, którego nigdy nie ukończył, następnie wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej, gdzie pobierał lekcje rysunku u Jana Klemensa Minasowicza. W 1842 r. wyjechał na stałe z Polski, początkowo przebywał w Dreźnie, Wenecji i Florencji. W 1846 r. został osadzony w więzieniu w Berlinie, gdzie nabawił się początków głuchoty. Od 1849 r. zamieszkiwał w Paryżu, jednak i tam nie odnalazł szczęścia, borykając się z problemami finansowymi i mało pochlebnymi opiniami na temat swej twórczości, postanowił opuscić Paryż, udając się do Stanów Zjednoczonych. Jednak i tam los nie był dla niego łaskawy, w 1854 r. powrócił do Paryża, którego nie opuścił już do końca swoich dni. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Paryżu. Norwid uważany jest za jednego z czterech najważniejszych polskich poetów doby romantyzmu, niezwykle oryginalny i wybiegający swą twórczością daleko poza epokę, w której żył. Jego nowatorska liryka, przesiąknięta myślą filozoficzną jest najwybitniejszym osiągnięciem drugiego pokolenia romantyków. W niniejszym zbiorze znajdują się m.in. utwory: Bema pamięci żałobny-rapsod, [Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie], Fortepian Szopena, W Weronie, Assunta (czyli Spojrzenie), Promethidion."

Ibis
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-659-5226-4

Liczba stron: 296

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 27,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...