Menu

Bolesław Leśmian

 Z upływem lat poezja Leśmiana staje się coraz większą filozoficzną łamigłówką w poetyckim stanie skupienia. Ale przede wszystkim – budzi w nas ciągle, może nawet coraz intensywniej, egzystencjalny niepokój, rodzaj tęsknoty za światem ciszy i niebytu, których natury nie jesteśmy w stanie rozpoznać, chociaż wiemy, że istnieją i są na wyciągnięcie ręki. Poeta zbliża się w swojej twórczości do tej tajemnicy i to w stopniu, jaki był udziałem niewielu polskich pisarzy. Czyni to w sposób, który uwiarygodnia siłę poezji i siłę polskiego słowa, na zasadach, które on sam i na własny rachunek tworzy. Ten tom wierszy Bolesława Leśmiana, wraz z komentarzem najwybitniejszych polskich „leśmianologów”, oddajemy do rąk Państwa – w nadziei, że wzbudzą one Państwa zachwyt i zainicjują refleksję: pytanie o... SENS.Andrzej Nowakowski
Wybór opowiadań Edgara Allana Poe, w przekładzie Bolesława Leśmiana i Stanisława Wyrzykowskiego, zawiera zarówno typowe dla autora gotyckie historie z rozbudowanym psychologizmem postaci, jak i nowele kryminalne, których autor był prekursorem. Twórczość tego XIX-wiecznego romantyka zabiera czytelników w najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu, skłaniając do refleksji nad jego kondycją. Zaskakująco aktualne i ponadczasowe rozważania okraszone typowym dla romantyzmu „bólem istnienia” i zaprawione nutką makabryzmu będą doskonałą lekturą dla miłośników nastrojowej i nieco mrocznej literatury.
Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Wydanie Klechd sezamowych kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Książka zawiera pełen tekst lektury. Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera ponadto plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów. Klechdy sezamowe to zbiór sześciu przepięknych baśni pochodzących z tradycji Dalekiego Wschodu, spisanych przez sławnego pisarza i poetę, Bolesława Leśmiana. Jest tutaj wszystko, co niezbędne ciekawej baśni - magiczne przedmioty i zwierzęta, przepiękne księżniczki, odważni książęta, źli czarnoksiężnicy i czarownice, niesamowite miejsca, niebezpieczeństwa, strachy i zapierające dech w piersiach przygody, a także rzecz jasna pozytywne zakończenie. Niektórzy z bohaterów tych baśni są już zapewne znani polskim dzieciom - kto nie słyszał o Ali-Babie lub o Aladynie? Jednak czekają tu też nowe niespodzianki i nieznani bohaterowie. Dokąd doleciał książę na magicznym rumaku? Co takiego potrafi ptak Bulbulezar? Kto i dlaczego zaklął w posąg króla Wysp Hebanowych? Przeczytajcie, a dowiecie się! Gorąco polecamy!
Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także wiele inspirujących informacji, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
OTWÓRZ SIĘ, SEZAMIE PEŁEN ZDARZEŃ NIESPODZIANYCH I CUDÓW NIESŁYSZANYCH! Zaklęty rumak unosi perskiego księcia aż do Bengalu. Czy Firuz-Szach zdobędzie serce tamtejszej księżniczki? Biedak Ali-Baba trafia do skalnej groty wypełnionej łupami. Czy umknie przed złością czterdziestu zbójców? Pracowity rybak wyławia z morza niepozorną szkatułkę. Czy otwierając ją, odmieni los króla Wysp Hebanowych? Młody nicpoń Aladyn staje się nagle posiadaczem cudownej lampy. Czy grozi mu zemsta potężnego czarodzieja? Pięknej Parysady nic nie potrafi zasmucić. Co sprawi, że wreszcie zapłacze? SZEŚĆ WSPANIAŁYCH ORIENTALNYCH BAŚNI SPOD PIÓRA POETY, KTÓRY JAK NIKT CZAROWAŁ SŁOWEM.
Sześć orientalnych baśni opowiedzianych przez jednego z najwybitniejszych polskich poetów i zilustrowanych przez jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Młody perski książę wsiada na zaklętego drewnianego rumaka i znika w obłokach. Zanim odkryje, jak wylądować, doleci aż do Bengalu. Pewien rybak wyławia z morza miedzianą szkatułkę; kiedy ją otworzy, okaże się, że lepiej było tego nie robić. Afrykański czarnoksiężnik przybywa do Chin, by odnaleźć jedynego człowieka, który może wydobyć z podziemi cudowną lampę… Pamiętacie te historie? Trzeba bardzo natężyć uwagę, aby od początku do końca wysłuchać tych baśni. Są to bowiem baśnie pełne zdarzeń niespodzianych i cudów niesłychanych. Nieuważnemu i nieostrożnemu słuchaczowi łatwo zabłąkać się w nich tak samo, jak się pewien chłopiec zabłąkał w lesie czarodziejskim. O północy wszystkie ścieżki i drogi tego dziwnego lasu zaczęły ze śmiechem skakać i pląsać i rozpląsane uciekały przed chłopcem, ile razy chciał na jedną z nich nastąpić nogą, ażeby po niej wrócić do domu. Trzeba być bardzo uważnym wówczas, kiedy się wchodzi do czarodziejskiego lasu, albo wówczas, kiedy się słucha naprawdę czarodziejskich baśni. Nawet królowie perscy, arabscy i indyjscy natężali swoją królewską uwagę, gdy im opowiadano te dziwne i straszne, i osobliwe, i niepojęte baśni.
Klechdy sezamowe po raz pierwszy wydano 1913 r. Dla wielu czytelników to jedna z najpiękniejszych książek dzieciństwa – pełna czarujących legend i magicznych baśni, którą charakteryzuje ogromna doza poetyckości, a jedną z najsłynniejszych opowieści jest z całą pewnością baśń o Aladynie (Ala Ad-Dinie). Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana trafiły do nowego kanonu lektur, uzupełniając spis lektur w klasach 4-6 szkoły podstawowej.
Klechdy sezamowe zostały wydane w 1913 roku i wpisały się do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Od dziesięcioleci uważane są za najpiękniejsze, najbardziej nowatorskie i najoryginalniejsze opracowanie bajek wschodu. W skład zbioru wchodzą: Ali Baba i czterdziestu zbójców, Baśń o Aladynie i o lampie cudownej, Baśń o rumaku zaklętym, O pięknej Parysadzie i o Ptaku Bulbulezarze, Opowiadanie króla Wysp Hebanowych, Rybak i geniusz. Bajki wyróżniają się nie tylko żywą narracją i piękną poetycką prozą, ale także jasnym przekazem moralnym oraz mistrzowską analizą psychologiczną postaci. Obdarzone są magnetyczną siłą stylu Leśmiana. Od pokoleń bawią dzieci i uczą piękna języka polskiego. Lektura uzupełniająca w klasach IV-VI
Opowieści na których wychowały się pokolenia Polaków. Walczący z przebiegłym czarnoksiężnikiem książę Firuz Szach, skromny Ali Baba i jego sprytna niewolnica Morgana czy zakochany w Badrulbudurze Aladyn to tylko niektórzy bohaterowie tych przepięknych opowieści. Opowieści, w których szara rzeczywistość miesza się z magią, w których zwykłe wyprawy zamieniają się w niesamowite, barwne przygody i w których nagrodą za trudy jest zawsze spełnienie marzeń. A marzenia – o szczęściu, bogactwie, zdrowiu, miłości – to skarb największy ze wszystkich. I przez wszystkich upragniony.
Jest to część tylko puścizny pośmiertnej Autora: obok kilku utworów dramatycznych, szeregu opowieści baśniowych i essayów zachowała się znaczna ilość wierszy, pisanych w ciągu lat czterdziestu, lecz nie zawartych w żadnym z istniejących zbiorów.
Wydanie Baśni o Aladynie i o lampie cudownej kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika -""pewniak na teście", czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Zawiera bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów.Postaci Aladyna nie trzeba przedstawiać dzieciom - ten chłopiec, który z ubogiego syna krawca stał się bogatym i potężnym księciem, a wszystko dzięki pewnej magicznej lampie, znany jest już kolejnym pokoleniom małych miłośników baśni.Przedstawiamy opowieść o losach Aladyna w klasycznej odsłonie, autorstwa jednego z najlepszych polskich twórców, Bolesława Leśmiana. Poczytajcie o leniwym, ale zawsze mającym szczęście Aladynie, złym czarnoksiężniku o niemożliwym do wymówienia imieniu, potężnym błękitnym dżinnie mieszkającym w zaczarowanej lampie, cudnej urody księżniczce i ich niesamowitych przygodach!
"Bolesław Leśmian (właśc. Lesman) (1877-1937) – poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Urodził się w inteligenckiej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, ojciec wywodził się z rodziny księgarskiej, a matka prawniczej. Przyszły poeta młodosść spędził na Ukrainie, w Kijowie, tam ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie prawo na Uniwersytecie św. Włodzimierza. Leśmian jest uważany za największego nowatora polskiej poezji XX wieku. Był również współzałożycielem i reżyserem Teatru Artystycznego w Warszawie, a w latach 1918-1934 pracował jako rejent w Hrubieszowie i Zamościu. Poeta zmarł 5 listopada 1937 r., przyczyną śmierci był zawał serca, pochowano go na warszawskich Powązkach. Twórczość Leśmiana jest niezwykle nowatorska jak na ówczesne czasy, jej charakterystycznymi cechami są wrażeniowość i intuicyjność. Poezja jest dla Leśmiana mową pierwotną, ponieważ cechy twórcy poezji utożsamia on z cechami charakterystycznymi dla człowieka pierwotnego. Szczególną uwagę należy zwrócić również na język prezentowanych utworów, gdyż poeta nierzadko tworzył swój własny, prywatny język, obfitujący w neologizmy i kreacje językowe. W niniejszym zbiorze znajdują się utwory pochodzące z tomów: Sad rozstajny, Łąka, Napój cienisty, Dziejba leśna."
Sindbad mieszka z wujem Tarabukiem – poetą, w Bagdadzie. Pewnego dnia, zachęcony przez Diabła Morskiego, postanawia wypłynąć w świat. Nawet nie podejrzewa, co go czeka. Trafia na okręt i przeżywa wiele niebezpiecznych przygód. Niezależnie od tego, na jakim znajdzie się statku, marynarze będą go nazywać krewnym Diabła Morskiego. Sindbad jest zaradny i potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Należy do osób kochliwych - był związany z Piruzą, Najdroższą, Serminą, Arminą, Kaskadą, Urgelą, Stellą, chciał poślubić Chryzeidę, aż w końcu ożenił się z Arkelą… Przygody Sindbada Żeglarza Bolesława Leśmiana są swobodną adaptacją baśni arabskich z Księgi tysiąca i jednej nocy.
Ostatni zbiór wierszy Bolesława Leśmiana, wydany w 1936 r. Zawiera wiele znanych utworów, jak Mimochodem, Bałwan ze śniegu, Śnigrobek, Znikomek. Część z nich stała się tekstami dla muzyków w czasach współczesnych. Nasze wydanie ma taki sam układ, jak oryginalne wydanie, jak także pozostała przedwojenna ortografia i interpunkcja. Poprawiliśmy jedynie literówki w druku I wydania.
Drugi, najbardziej znany tom poezji Bolesława Leśmiana, który ukazał się w 1920 w Warszawie. W tomiku znalazły się słynne ballady, takie jak Świdryga i Midryga czy Dusiołek, jak także najsłynniejszy cykl Leśmianowskich erotyków W malinowym chruśniaku. Nasze wydanie ma oryginalny układ, taki sam, jak tomik z 1920r. oraz oryginalną ortografię i interpunkcję.
Ali Baba i czterdziestu zbójców - Notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie. Biografia Bolesława Leśmiana, kalendarium życia i twórczości. Pochodzenie baśni, charakterystyka bohaterów baśni, jej treść, odpowiedź na pytanie dlaczego historia Ali Baby jest baśnią? Kompozycja baśni, Indeks komentarzy do tekstu.
Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz, Ale w innym sadzie, w innym lesie - Może by inaczej zaszumiał nam las, Wydłużony mgłami na bezkresie ... Bolesław Leśmian (1877-1937)
Polsko-włoskie wydanie wyboru wierszy Bolesława Leśmiana, w przekładzie Silvii Bruni, z fotografiami Adama Wodnickiego i z posłowiem Mariny Ciccarini.
Debiutancki tom poezji Bolesława Leśmiana, który ukazał się w 1912 r. w serii "Pod znakiem poetów". Do najcenniejszych zawartych w nim utworów należą Zielona godzina oraz Nieznana podróż Sindbada-żeglarza. Cały tom ma charakter neoromantyczny. Nasze wydanie ma oryginalny układ, taki sam, jak tomik z 1912 r. oraz oryginalną ortografię i interpunkcję.
Klechdy napisane przez Bolesława Leśmiana zachwycają poetyckim językiem, przepełnionymi magią stronami i subtelnym humorem. Oto – jak Sezam – otwiera się przed nami orientalny, baśniowy świat, pełen niesłychanych dziwów, niebezpieczeństw i niespodziewanych wydarzeń. Piękne ilustracje do zebranych tutaj utworów stworzyła Maria Brzozowska.