Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Koncepcje europejskiej wspólnoty obronnej we włoskiej myśli politycznej lat 50. I 60. XX wieku

Stefan Bielański

Koncepcje europejskiej wspólnoty obronnej we włoskiej myśli politycznej lat 50. I 60. XX wieku

30,45

 

Celem autora było opracowanie zagadnienia dziejów włoskiej myśli politycznej lat 50. i 60. XX wieku w kontekście historii stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa europejskiego, w szczególności zaś prezentacja stanowiska Włoch i włoskich koncepcji związanych z próbą realizacji idei Europejskiej Wspólnoty Obronnej z lat 1952-1954. Punktem wyjścia badań było wykorzystanie zbioru dokumentów Fondo Ivan Matteo Lombardo, znajdujących się w zasobach Archives Historiąues des Communautes Europeennes we Florencji. Zbiór ten zawiera dokumenty oraz opublikowane pisma polityczne, zebrane przez Ivana Matteo Lombardo, włoskiego polityka, odgrywającego istotną rolę w okresie bezpośrednio powojennym, działającego aktywnie we włoskim ruchu socjaldemokratycznym, będącego jednak lojalnym współpracownikiem chadeckiego premiera Włoch - Alcide De Gasperiego. W latach 1951-1952 Ivan Matteo Lombardo był szefem włoskiej delegacj i na konferencj ę paryską, w której trakcie negocjowano powołanie Europejskiej Wspólnoty Obronnej, zaś w okresie późniejszym - aż do końca swej aktywności publicznej - działał na rzecz propagowania we Włoszech idei euroatlantyckich. Włoskie koncepcje odnoszące się do Europejskiej Wspólnoty Obronnej zostały ukazane również poprzez wykorzystanie pism politycznych autorstwa Carlo Sforzy, Altiero Spinellego oraz Alcide De Gasperiego, a także dokumentów i pism politycznych pochodzących z Fondo Ivan Matteo Lombardo, sięgających nie tylko okresu 1952-1954, lecz także lat późniejszych, w których wspomniany wyżej włoski polityk bezpośrednio odwoływał się do okoliczności związanych z negocjacjami w Paryżu oraz konsekwencjami upadku idei Europejskiej Wspólnoty Obronnej.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 8323320748

Liczba stron: 192

Format: 140x200mm

Cena detaliczna: 30,45 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...