Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Moje Katowice IV

Lech Szaraniec

Moje Katowice IV

39,00

 

Zapraszam do lektury kolejnego zbioru felietonów drukowanych na łamach tygodnika „Katowice” („Kocham Katowice”), cotygodniowego dodatku regionalnego „Dziennika Zachodniego”. Poprzednie części (wydane w 2014, 2015 i 2018 roku) cieszyły się zainteresowaniem Czytelników, co skłoniło mnie do zebrania tekstów publikowanych
w latach 2017–2019.
Tym razem polecam odwiedzenie Muzeum Archidiecezjalnego z bogatymi zbiorami sztuki sakralnej, placówkę wyróżniającą się wśród instytucji kultury Katowic. Przypominam też wybrane fragmenty zapomnianych dziejów miasta, takie jak: ostatnie dni wsi Katowice, funkcjonowanie gminy starokatolickiej, działania czytelni dla kobiet oraz innych organizacji społecznych i sportowych w latach 1918–1939, trudne początki polskiego księgarstwa.
Krajobraz Katowic, stolicy Górnego Śląska, przez dziesięciolecia uległ wielkiej zmianie. Od II połowy XIX wieku architektoniczne oblicze miasta zmieniało się kilkakrotnie. Spacerując ulicami Katowic, warto zatrzymać wzrok na tych współczesnych i tych dawnych dokonaniach architektów. Na fasadach budynków odnajdziemy m.in. piętno stylów historycznych, secesji, modernizmu, funkcjonalizmu, a nieustanne przeobrażenia w XX i XXI wieku stanowi
nasze dziedzictwo. Ruch budowlany w Katowicach wciąż trwa, powstają nowe osiedla mieszkaniowe: Franciszkańska, Bałtycka, Francuska-Lotnisko, tak inne od osiedla wojewódzkiego w Ligocie-Panewnikach z lat trzydziestych XX wieku.
Miejsce tworzą ludzie, dlatego prezentowane felietony przybliżają Czytelnikowi sylwetki wybitnych osób związanych swą działalnością z Katowicami, m.in. artystów muzyków – Ludomira Różyckiego, Adama Didura, artystów malarzy – Jerzego Dudy Gracza, Hilarego Krzysztofiaka, Stefana Suberlaka, Olgierda Bierwiaczonka, Ewalda Gawlika, wybitnego przedstawiciela Kościoła – ks. biskupa Arkadiusza Lisieckiego, a także reprezentanta Wojska Polskiego – generała Józefa Zająca.

Spis treści
Od Autora
Instytucje nauki i kultury
Muzeum Archidiecezjalne
Zasłużeni dla miasta
bp Arkadiusz Lisiecki
gen. Józef Zajac
Ludomir Różycki
Adam Didur
Jerzy Duda Gracz
Ewald Gawlik
Hilary Krzysztofiak
Stefan Suberlak
Olgierd Bierwiaczonek
Z dziejów miasta
Ostatnie lata wsi Katowice
Starokatolicy w Katowicach w XIX wieku
Czytelnia dla Kobiet
Polskie organizacje w latach 1918–1939
Trudne początki polskiego księgarstwa
Sport w latach 1919–1939
Architektura Katowic IX i XXI wieku
Architektura II połowy XIX wieku
Architektura I połowy XX wieku
Architektura II połowy XX wieku
Funkcjonalizm – architektura lat trzydziestych XX wieku
Na tropach katowickiej secesji
Osiedla XX i XXI wieku
Osiedle Wojewódzka
Osiedle Franciszkańskie
Osiedle Bałtycka
Osiedle Francuska–Lotnisko
Wybrana literatura
Nota o autorze

Śląsk
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-818-3006-5

Liczba stron: 148

Format: 16.0x25.0cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...