Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

Najwybitniejsze kobiety w psychologii XX wieku

6.9

(7 ocen) wspólnie z

79,90

 

Zapewne każdy z nas jest w stanie wymienić kilka nazwisk osób, które w szczególny sposób zapisały się na kartach historii psychologii. Wśród najsłynniejszych pojawią się Zygmunt Freud, Carl Gustav Jung, Burrhus Frederic Skinner czy współczesny psycholog Philip Zimbardo. Jak widać, grono najpowszechniej znanych psychologów składa się z mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że na rozwój psychologii wpłynęło również wiele kobiet. Sibylle Volkmann-Raue i Helmut E. Lück postanowili przeanalizować rolę kobiet oraz ich przełomowe dokonania w dziejach tej nauki. Książka składa się z czterech części: pierwsza skupia się na kobietach, które zajmowały się psychoanalizą, w części drugiej przedstawiono sylwetki uczonych zasłużonych dla psychologii rozwojowej, a część trzecią poświęcono najsłynniejszym przedstawicielkom psychologii społecznej i stosowanej. Z kolei w części czwartej znajdziemy rozdziały na temat wybitnych Polek. Autorzy przedstawiają życiorys każdej z kobiet, a na podstawie analizy wybranej publikacji danej autorki charakteryzują głoszoną przez nią teorię. Książka to nie tylko zbiór biografii, ale przede wszystkim prezentacja dokonań młodych badaczek, które nierzadko musiały godzić trudną rolę naukowca z rolą matki i żony. Często nierozumiane i niedoceniane, konsekwentnie i pomimo wszelkich przeciwności dążyły do wybranego celu, by ostatecznie odnieść sukces. Kształt współczesnej psychologii to w dużej mierze ich dzieło.

GWP
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-748-9565-1

Tytuł oryginalny: Bedeutende Psychologinnen des 20. Jahrhunderts

Liczba stron: 440

Format: 16.5x23.4

Cena detaliczna: 79,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...