Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Niemiecka Europa Nowe krajobrazy władzy pod znakiem kryzysu.

Ulirch Beck

Niemiecka Europa Nowe krajobrazy władzy pod znakiem kryzysu.

7.0

(1 ocena) wspólnie z

39,00

 

Widmo zadłużenia i kryzysu wiszące nad Unią Europejską zmieniło sytuację w sposób nieoczekiwany. Niemcy jako potęga gospodarcza wysunęły się na pozycję politycznego lidera, decydującego o losie państw Południa i całej UE, a Grecja kolebka demokracji z powodu długów traci być może prawo do samostanowienia. Społeczeństwa na ulicach demonstrują swoje niezadowolenie z decyzji polityków, którzy wciąż nie mają recepty na problemy Unii Europejskiej. Jaka Europa wyłoni się z tego chaosu? Czy rządy uzgodnią wspólne stanowisko dotyczące przyszłości UE? Czy jesteśmy świadkami powstawania niemieckiej Europy, czy też europejskich Niemiec w niemieckiej Europie?

Ważny głos znanego niemieckiego socjologa w debacie na temat przyszłości Europy zmagającej się z kryzysem gospodarczym i walutowym, który ujawnił znaczne różnice między gospodarkami Północy i Południa Europy i zagroził rozpadem UE. Autor zauważa, że współczesna Europa stopniowo odchodzi od podstawowych zasad demokracji, wielostronność została zamieniona przez unilateralizm, równość przez hegemonię, suwerenność została ograniczona i zdominowana przez brak szacunku dla godności innych narodów. Państwa stały się zależne od międzynarodowych ratingów i krajów z silniejszą gospodarką. Rozwój wydarzeń spowodował, że naturalnym europejskim liderem stały się Niemcy, a ich rozwiązania gospodarcze – wzorem dla całej Unii Europejskiej. Autor stara się odpowiedzieć na pytania: jak wzmocnienie pozycji Niemiec wpłynie na krajobraz polityczny Europy, czy i jak można pogodzić zwolenników ściślejszej integracji europejskiej i obrońców suwerenności państw narodowych, jak zarządzać kryzysem w obliczu globalnych wyzwań i zagrożeń dla stabilności Europy. Proponuje też rozwiązanie tej patowej sytuacji, które zagwarantowałoby więcej swobody, bezpieczeństwa socjalnego i demokracji w Europie.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-7309-8

Tytuł oryginalny: Das deutsche Europa. Neue Machtlandschaften im Zeichen der Krise.

Liczba stron: 112

Format: 14.3x20.5cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...