Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Opowiadania wojenne W niemieckich i sowieckich kleszczach

Jan Łopuski

Opowiadania wojenne W niemieckich i sowieckich kleszczach

7.0

(2 oceny) wspólnie z

37,00

 

Opowiadania wojenne to relacje, wspomnienia od wcielenia do szwadronu kawalerii 24 dywizji piechoty Armii „Kraków” na początku II wojny światowej, poprzez działalność w oddziałach Armii Krajowej w rzeszowskim obwodzie AK, pobyt w łagrze 283 NKWD w Stalinogorsku, II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech, do powrotu po „ujawnieniu się” w roku 1947 z Londynu do Polski. Opowiadania mają charakter osobisty, dowiadujemy się dużo o losach rodziny, przyjaciół Profesora, ale jednocześnie autor często podejmuje się oceny poszczególnych wydarzeń ważnych dla historii Polski, Polaków, nie ferując jednak z góry określonych „wyroków”. Książka pisana jest językiem lekkim, pozbawionym patosu, ale jednocześnie oddającym atmosferę tamtych dni.

Z recenzji:
„(…) Muszę przyznać, że w trakcie czytania kilka razy byłem mocno zaskoczony. Autor zdecydowanie nie uprawia hagiografii, co należy zaliczyć do zalet książki. Nie ma tam miejsca na bohaterstwo, a wojna nie jest romantyczna przygodą. Zamiast tego zobaczymy tam dezerterujących z pola walki albo panicznie przestraszonych polskich żołnierzy w 1939 roku, ucieczkę i wystawienie kolegów na pastwę Niemców przez jednego z dowódców AK, donosicielstwo, chamstwo i zwierzęcą walkę o przetrwanie, bez baczenia na współtowarzyszy niewoli, polskich więźniów w radzieckich gułagach. A z drugiej strony mamy nie takich złych Niemców, którzy czasami przymykali oczy na działalność partyzantki na swoim terenie, czy całkiem porządnych strażników w radzieckich obozach pracy. Nie jest tak, że Polacy zawsze są nieskazitelni, a okupanci to potwory. Jest to moim zdaniem największa zaleta książki”.

Prof. zw. dr hab. Jan Łopuski, nauczyciel akademicki, konsultant ubezpieczeniowy, autor ok. 230 publikacji, w tym ok.
30 książkowych jako autor i współautor, uczestnik międzynarodowych konferencji, współpracownik pism krajowych i zagra-nicznych: „Le droit maritime francais” i „Revista Europea de Derecho de la Navegación Marítima y Aeronautica”.
W latach 1987-99 przewodniczący rządowej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Morskiego, 1988-97 – ekspert Państwowej Agencji Atomistyki w sprawach odpowiedzialności za szkody jądrowe.

Branta
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-616-6811-4

Liczba stron: 224

Format: 146x206mm

Cena detaliczna: 37,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...