Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pałac. Biografia intymna

Beata Chomątowska

Pałac. Biografia intymna

6.3

(131 ocen) wspólnie z

41,93

Świadek przeszłości czy przeklęty symbol?

To nie polski Wersal ani Empire State Building. Bliżej mu do kafkowskiego Zamku. Jest źródłem miejskich legend: o 30 podziemnych kondygnacjach, o nieistniejących piętrach, o tunelu łączącym go z Domem Partii. Do dziś rzuca na Warszawę najdłuższy cień.

Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.

„Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w XX stuleciu.

Znak
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-07-13

ISBN: 978-83-240-3494-9

Opracowanie graficzne
Wojtek Kwiecień-Janikowski

Liczba stron: 416

Znak

Format: 150 x 235

Cena detaliczna: 59,90 zł

Zobacz zwiastun interaktywny

O czym jest, a o czym nie jest intymna biografia Pałacu? Sam zdecyduj, co Cię najbardziej zainteresuje w książce.

Ciekawostki historyczne

Podobno miał stać tak długo, jak będzie trwać „wiara w człowieka” i „przyjaźń radziecka”. Związek Radziecki upadł, przyjaźni do komunistów raczej nam brakuje, w ludzi wierzymy coraz mniej, a Pałac? Jak stał, tak stoi. W jego 60. urodziny przedstawiamy sześć najciekawszych faktów związanych z „darem” Stalina. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Wywiad z Autorką w Onet.pl

Beata Chomątowska w swojej książce pokazuje nieznaną twarz Pałacu Kultury i Nauki. Opisuje historie ludzi, którzy go budowali oraz tych którym przyszło w nim spędzić większą część życia.

O swojej książce oraz fascynacji Pałacem Autorka opowiedziała Aleksandrze Boćkowskiej z Onet.pl.
Pełen wywiad przeczytasz tutaj>>

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...