Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później

Aleksandra Gumowska

Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później

6.3

(192 ocen) wspólnie z

25,83

Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu, zamieszkała w chatce z liści

Kiedy pierwszy raz dotarła na Wyspy Trobrianda, poczuła się jak w środku czarno-białego zdjęcia Bronisława Malinowskiego sprzed niemal stu lat. Jego „Życie seksualne dzikich” nabrało kolorów.

Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu,
zamieszkała w chatce z liści.

Bez prądu, gazu, toalet.

Turystów przybywa tu niewielu, pieniądze nie są niezbędne, a moc czarowników zwalcza się po nowemu – mocą Jezusa.

Szesnastoletnie dziewice nadal jednak nie istnieją. A nocą, jak wówczas, atakują wiedźmy.

Znak Literanova
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2014-06-16

ISBN: 978-83-240-2570-1

Liczba stron: 320

Znak Literanova

Format: A5

Cena detaliczna: 36,90 zł

Podróżnicza Książka Roku 2014

Książka "Seks, betel i czary" Aleksandry Gumowskiej została Podróżniczą Książką Roku 2014 w konkursie Travelery National Geographic Polska!

Tak motywowało swój werdykt jury: za wydaną w ubiegłym roku książkę, która w najlepszy sposób przybliża Czytelnikom horyzonty geograficzne i kulturowe. I jeszcze: książka reporterska o niepowtarzalnym uroku. Więcej --> Zobacz >>

Mariusz Szczygieł

„Podejrzewam, że Kapuściński podskoczyłby z zachwytu. Zawsze marzył o podróży śladami Malinowskiego, miał ją w planach. Potem nie pozwoliły mu na nią siły. A ja liczyłem na to, że któryś z reporterów wykona jego plan w zastępstwie.
Nie sądziłem, że będzie to kobieta, a do tego krucha Ola, którą znam od lat.
Do jednej rzeczy jednak Mistrz K. by się nie posunął. Jestem przekonany, że nigdy nie użyłby w tytule słowa "seks". Już po tym widać, jak zmienił się świat”.

Wojciech Jagielski

„Przepełniona podróżniczą namiętnością opowieść o zakątku na końcu świata, dokąd w ostatnią pisarską wyprawę wybierał się Ryszard Kapuściński".

Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Beksińscy. Portret podwójny

Jeśli ktoś w tej historii jest dziki, to na pewno nie rdzenni mieszkańcy Trobriandów i okolic. Wierni zasadom i tradycji, o wyższym poczuciu moralności niż cała reszta świata razem wzięta. Jeśli ktoś im rozwala życie to turyści, misjonarze i czasem antropolodzy, którzy próbują naginać ich fascynującą rzeczywistość do swojej. Tylko nieliczni odwiedzający, jak reporterka Aleksandra Gumowska, która odbyła podróż śladami Bronisława Malinowskiego, starają się wtopić w życie swoich bohaterów, przyjmując ich zwyczaje, szanując ich odrębność, żyjąc w ich domach, jedząc z nimi. Trobriandczycy uznali ją za swoją, nadali imię Kadamwasila, pozwolili uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, jeść posiłki z wodzem, opowiadali o czarach, zwierzali się z przeszłości, chcieli się przyjaźnić. „Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później” to książka od której nie sposób się oderwać.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...