Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Świat ma wymiar stwórcy

Sona Velijeva

Świat ma wymiar stwórcy

25,00

 

Sona Velijeva – pisarka i poetka azerbejdżańska, doktor nauk filozoficznych, członek Związku Pisarzy Azerbejdżańskich, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii, redaktor naczelna pisma „Kaspi” (już od prawie dwóch dekad). Wyróżniona nagrodami „Złote Słowo” i „Wyższe media”. Spod jej pióra oprócz powieści Droga prowadząca do światła (Baku 2016) i zbioru artykułów Pamięć ducha (Baku 2017) wyszły też teksty monograficzne: Azerskość jako nauka literacko-estetyczna (Baku 2002), Rozwój narodowego ruchu państwowości a idea azerskości w okresie trwania Azerbejdżańskiej Republiki Narodowej (Baku 2003), Siła sztuki Husejna Dżavida (Baku 2007), oraz wiele tomów poetyckich: Mój różowy świat (Baku 2002), Arazbari (Baku 2011, kolejne wydania: kolejne wydania: Stambuł 2015, Tebriz 2015, Kazań 2016), Czas minął bez uprzedzenia (Baku 2012), Przybycie Turka (Stambuł 2015), Modlitwy, miłości (Teheran 2015), Świat, w którym spotkaliśmy się z tobą (Baku 2016), Świat jest miejscem naszych spotkań (Stambuł 2016), Świat ma wymiar Stwórcy (Baku 2017).

Polskiemu czytelnikowi prezentujemy ostatni tomik poetki. O czym są wiersze w nim zamieszczone? O nieustannej walce z samą sobą i o zagłębianiu się w historię Azerbejdżanu, która dla każdego mieszkańca tego kraju jest żywa. Sona Velijeva krąży pomiędzy Bogiem a sobą, ciągle zastanawiając się nad moralnością, jakiej potrzebujemy teraz i w jaką winniśmy się wyposażać, byśmy mogli być drogowskazami uosabiającymi mądrość nawykłą do podejmowania dialogu.

Na podstawie posłowia redaktorki tomu

Atut
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-797-7386-2

Liczba stron: 158

Format: 115x180mm

Cena detaliczna: 25,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...