Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wojna fińska Białe piekło sowietów

Bair Irincheev

Wojna fińska Białe piekło sowietów

29,90

 

30 listopada 1939 roku stalinowska Armia Czerwona zaatakowała Finlandię, spodziewając się, że w ciągu kilku dni zmiażdży znacznie mniej liczne i gorzej wyposażone wojska fińskie. Jednak nieoczekiwany obrót spraw – bodaj najbardziej zdumiewający w dziejach nowożytnej wojskowości – sprawił, że fińscy obrońcy zatrzymali marsz czerwonoarmistów, zadając im dotkliwe straty i doszczętnie niszcząc niektóre z dywizji zaangażowanych w agresję.

Bair Irincheev, kreśląc swoją bogato ilustrowaną i oryginalną wizję tych nierównych zmagań, sięgnął po imponujący wybór relacji naocznych świadków, pamiętników wojennych, raportów wojskowych i innych dokumentów z archiwów fińskich i rosyjskich, by zrekonstruować przebieg walk frontowych. Zawarł przy tym znakomitą analizę przyczyn nieudolnych poczynań Armii Czerwonej. Nigdy wcześniej surowa rzeczywistość wojny zimowej na mroźnej głębokiej Północy nie została przedstawiona z tak poruszającą szczegółowością. Bolesne codzienne doświadczenia wyczerpanych żołnierzy obu stron, brutalny charakter walk i nieustająca konfrontacja z żywiołami natury – to wszystko przewija się we wspomnieniach ludzi, którzy rzeczywiście brali udział w tym koszmarze.

RM
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

Liczba stron: 276

Format: 15.5x20.7

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...